Wiele czworonogów uwielbia mleko i nie doświadcza po jego spożyciu żadnych dolegliwości żołądkowych. Jeśli jednak po jego podaniu zwierzę dręczy biegunka, to należy rozważyć, czy nadal podawać mu mleko krowie, czy lepiej wyeliminować je z jego diety.
>>> Zobacz także:
- Opieka nad szczeniakiem – dieta, profilaktyka i pielęgnacja młodego psa
- Jak wybrać dobry hotel dla zwierząt?
- Maty chłodzące dla psów – co warto wiedzieć przed zakupem?
Wątpliwości dotyczące diety psa – czy pies może pić mleko?
Pytań o dietę psa, na które ich opiekunowie szukają odpowiedzi, jest mnóstwo. Wielu zastanawia się, czy można czworonoga karmić domowym jedzeniem lub resztkami ze stołu. Jakie spożywane przez ludzi pokarmy są trujące dla zwierząt, a które można podać w formie przekąski? Jak dobrać składniki diety dla szczeniaka i dorosłego psa? Czy pies może pić mleko lub sok? Jak widzisz, wątpliwości jest wiele. Sporo kontrowersji budzi spożywanie mleka przez psa, który przecież od urodzenia pije mleko matki. Jest ono jego jedynym pokarmem przez pierwsze tygodnie. Zatem czy mały pies może pić mleko innego pochodzenia niż od matki? Czy mleko krowie lub inne jest zdrowe dla szczeniaka lub dorosłego psa? Zdania weterynarzy i właścicieli psów są podzielone. Mleko jako naturalny i wartościowy składnik diety może pojawiać się w jadłospisie młodego i starszego psa od czasu do czasu, jednak nieodzowna jest obserwacja zwierzęcia po jego podaniu. Niektóre psiaki mogą reagować na jego spożycie problemami żołądkowymi, a nawet uczuleniem. Wiele zależy od rodzaju mleka podawanego psu.
Mleko psiej matki a mleko krowie
Mleko matki jest najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem przez pierwsze tygodnie życia szczeniaka. Do 5.–6. tygodnia życia mały piesek niczego więcej nie potrzebuje. W momencie, kiedy zostaje stopniowo odstawiany od mleka matki i jest karmiony pokarmem stałym, jego zapotrzebowanie na mleko i zdolności do jego trawienia mogą się zmniejszyć. A czy dorosły pies może pić mleko krowie? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od organizmu zwierzęcia. Mleko krowie jest dobrym sposobem na dostarczenie psu dużej ilości białka i wapnia, jednak nie w przypadku, kiedy cierpi on na nietolerancję laktozy. Mleko krowie zawiera dużo złożonego cukru mlecznego – laktozy, z którego rozłożeniem organizm psa może mieć problem i reagować na spożycie takiego mleka biegunką. Rozpad laktozy odbywa się z udziałem enzymu laktaza, która jest produkowana w jelicie cienkim. U szczeniąt karmionych mlekiem matki, w której również jest laktoza, ale w mniejszej ilości niż w mleku krowim, jest on wytwarzany na dużą skalę. Jego produkcja zanika jednak wraz z oddzieleniem od matki i może całkowicie zniknąć w wieku dorosłym. Nie u każdego psa jednak tak się dzieje i nie każdy czworonóg musi reagować na mleko tak samo. Niektóre psy do końca życia zachowują zdolność produkcji laktazy, a przez to nie mają problemów ze strawieniem mleka. Tym samym może ono sporadycznie pojawiać się w ich diecie. Warto wiedzieć, że mleko powinno być traktowane jako przekąska, a nie regularny pełnowartościowy posiłek. Nie może również zastępować wody.
Czy szczeniak może pić mleko i jak reagować na problemy trawienne?
Wiesz już, że pokarm psiej matki jest najlepszy w pierwszym okresie życia małego psa, jednak czy szczeniak może pić mleko krowie bez konsekwencji dla jego zdrowia? Młody organizm psiaka, który właśnie jest lub został odstawiony od mleka matki, posiada jeszcze zdolność wytwarzania enzymu laktazy i tym samym trawienia laktozy, która znajduje się w dużych ilościach w mleku krowim. Wielu właścicieli psów i weterynarzy twierdzi, że wiek szczenięcy jest najlepszym okresem na wprowadzanie krowiego mleka do jadłospisu zwierzęcia. Ma to związek ze stałą stymulacją produkcji enzymu trawiennego i przyzwyczajaniem młodego organizmu do tego rodzaju pokarmu. Mleko krowie należy jednak podawać szczeniakowi stopniowo i w małych ilościach. Trzeba zawsze obserwować przy tym jego reakcję. Jeśli pojawią się problemy żołądkowe, lepiej zrezygnować z mleka. Najczęstszym objawem tego, że organizm zwierzęcia nie radzi sobie z trawieniem mleka, jest biegunka. Natomiast gwałtowna reakcja na mleko, która może się objawiać wysypką, opuchlizną, świądem lub wymiotami, powinna skłonić właściciela do kontaktu z weterynarzem. W przypadku, kiedy u psa zdiagnozowana zostanie alergia pokarmowa, konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej, czyli wykluczenie wszelkich produktów mlecznych. Jeśli jednak pies po spożyciu mleka krowiego reaguje jedynie biegunką, można spróbować podać mu mleko kozie, które zawiera mniej laktozy. Łatwiej strawne mogą się również okazać twaróg, kwaśne mleko, jogurt lub kefir.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN