Zwierzęta

Olej z konopi indyjskich dla słoni z warszawskiego zoo. "Stawiamy na prewencję"

Zwierzęta


W marcu tego roku w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym zmarła 35-letnia słonica Erna, przywódczyni stada. Wydarzenie to okazało się bolesne dla jej przyjaciółek z grupy. Zoo zdecydowało więc na zastosowanie terapii z użyciem oleju CBD. Doświadczenie pokaże, czy substancja pomoże zmniejszyć poziom stresu u zwierząt.

Nie żyje 35-letnia słonica Erna

Marzec był ciężkim miesiącem nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, lecz także na zdarzenie w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Ze światem pożegnała się chorująca na serce 35-letnia słonica Erna. Doktor Agnieszka Czujkowska, weterynarz i kierowniczka Działu Rehabilitacji Zwierząt placówki nie ukrywała, że śmierć przywódczyni okazała się bolesna dla jej przyjaciółek ze stada, czyli Buby i Fredzi, która przejęła teraz pałeczkę.

Razem z Erną dużo rzeczy się zmieniło w życiu słoni. Wiemy o tym. Chociaż tak naprawdę nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale można się domyślić, że w tak bardzo skomplikowanej grupie, jaką tworzą słonie, odejście dominującego osobnika na pewno będzie miało jakieś konsekwencje

- wyjaśniła rozmówczyni Marcina Sawickiego.

Terapia olejem CBD

Doktor Czujkowska zauważyła również, że ludzie dysponują wieloma środkami, które pomagają im w pogodzeniu się ze stratą. Mogą zorganizować konsolację, porozmawiać o swoim bólu z innymi, czy nawet udać się do psychologa. Słonie nie mają możliwości wybrać się do takiego specjalisty, co nie znaczy, że pracownicy zoo nie obserwują ich i nie troszczą się o nie. Dlatego też zdecydowano o podaniu im oleju z konopi. Tym sposobem sprawdzone zostanie, czy substancja ta pomoże zwierzakom zredukować ich stres. Będzie to również nauka na przyszłość.

Od zawsze poszukujemy alternatywnych metod, jak najbardziej naturalnych, którymi bylibyśmy w stanie polepszyć dobrostan zwierzętom. To, co chcemy teraz zrobić, to jest część takiego dużego programu, w którym monitorujemy stres u słoni. (…) My działamy troszeczkę do przodu, stawiamy na prewencję

- wyjaśniła dr Agnieszka Czujkowska.

Sprawdzone zostaną zarówno zachowania zwierzaków po podaniu im oleju CBD, jak również poziom kortyzolu w ich organizmie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Uwaga na żmije w górach. GOPR apeluje o ostrożność

Bestialskie przypadki okaleczania koni przez nieznanych sprawców. "To rzadko spotykane okrucieństwo"

Katarzyna Kozłowska i jej samotna wyprawa dookoła świata. "To jest moja szajba"

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości