Światowy Dzień Gołębia. Co jedzą gołębie hodowlane, a co dzikie?

Gołąb w locie
Światowy Dzień Gołębia
Źródło: imageBROKER/David & Micha Sheldon/GettyImages
Są jedną z największych atrakcji na rynkach dużych miast. Stały się już na przykład jednym z symboli Krakowa. Gołębie, bo o nich mowa, to towarzyskie ptaki, które świetnie przystosowały się do życia w miejskiej dżungli. Dokarmianie ich jest bardzo ważne, jednak należy robić to prawidłowo. Niewłaściwe jedzenie podawane gołębiom może bowiem zaszkodzić ich zdrowiu. Co powinny jeść gołębie dzikie i hodowlane?

Jak radzą sobie w naturalnym środowisku gołębie? Co jedzą i jak karmią swoje potomstwo? Czym różni się dieta ptaka żyjącego w mieście od hodowlanego?

9 kwietnia - Światowy Dzień Gołębia

Dzień Gołębia obchodzimy 9 kwietnia, a jego głównym celem jest podkreślenie roli tych ptaków. W historii poczty pełnił on ogromną rolę - potrafi powracać nawet z dużych odległości. Już w dawnym Egipcie wykorzystywano ich umiejętności. Poczta gołębia wykorzystywana była nawet przez marynarzy, latarników oraz podczas oblężeń wojennych. Służyły do komunikacji nawet podczas II Wojny Światowej. W ramach uczczenia świetności tych zwierząt, wielokrotnie były one wykorzystywane na znaczkach pocztowych. To dzięki nim możliwa była komunikacja w czasach, kiedy kurierzy jeździli konno i nie wynaleziono łączności radiowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Co jedzą gołębie hodowlane?

Hodowcy gołębi dobrze wiedzą, że ustalanie dawek pokarmowych dla tych ptaków jest niezmiernie ważne dla ich zdrowia, tak samo, jak dobranie odpowiedniego pożywienia w zależności od pory roku. Zazwyczaj więc poleca się modyfikowanie składu paszy pod względem białek i tłuszczów. Zwykle stosuje się ziarna zbóż i nasiona roślin oleistych oraz motylkowatych. Należy jednak pamiętać o tym, że podawana pasza powinna zapewniać ptakom wystarczającą ilość składników odżywczych, witamin i minerałów.

Wśród przysmaków, które gołębie bardzo chętnie jadają, wymienia się najczęściej: białe orzechy ziemne, nasiona łubinu, fasoli, zielony groszek, jęczmień, ziarna kukurydzy, bób, biały ryż, pszenicę, owies, a także ziarna rzepaku czy konopi. W przypadku niedoborów witamin stosuje się jako dodatek do paszy drożdże piwne.

Hodowcy zwykle kupują także wysoko cenione granulaty witaminowe, które sprawiają, że ptaki wykazują się dobrą kondycją, ich pióra są błyszczące, a do tego zwierzęta szybciej osiągają samodzielność. Ważne jest jednak, aby pożywienia nie rzucać im na podłogę, po której chodzą. To bowiem powoduje, że miesza się ono z odchodami, co powoduje jego zakażenie drobnoustrojami. Ziarna zawsze należy podawać w specjalnych karmnikach.

Gołębie mogą jeść także startą marchewkę, papkę z buraków, rozdrobnione gotowane kurze jajo czy namoczone otręby pszenne. Dobrze jest także zaserwować im od czasu do czasu liście szpinaku, włoskiej kapusty i jarmużu.

Do jedzenia dla gołębi, zwłaszcza tych żyjących w wolierach, dodaje się piasek kwarcowy lub rozdrobnione skorupki jaj. Taki zabieg pozwala im lepiej trawić ziarnisty pokarm.

Co je gołąb pocztowy?

Na wstępie należy zaznaczyć, że takie ptaki potrzebują nieco więcej pożywienia niż te, które nie są tak aktywne. Należy więc podawać im ok. 35 g ziarna dziennie, dużo protein i tłuszczów. Co je gołąb pocztowy? W skład jego diety wchodzi przede wszystkim proso, groch, żyto, konopie, a także sorgo czy peluszka.

Dobrym nawykiem w przypadku starych gołębi jest podawanie im ok. 1 łyżki stołowej karmy hodowlanej dwa razy dziennie oraz jęczmienia. Gołębiom powracającym jako zachętę serwuje się białe orzechy ziemne. To jeden z ulubionych przysmaków tych ptaków. Poza sezonem lotowym należy sprawdzać na bieżąco wagę gołębi, by nie dopuścić do ich przytycia, zaś w czasie okresu lęgowego (parowania i chowu) nie podawać im jęczmienia.

Co jedzą gołębie pocztowe, kiedy są jeszcze małe? Młode osobniki po wykluciu się karmione są przez kilka dni mleczkiem, czyli papką. Po tym okresie odżywiane są przez rodziców ziarnem przenoszonym w wolu, a po minimum 21 dniach od narodzin opuszczają już gniazdo.

Co jedzą dzikie gołębie?

Pożywienie dla dzikich gołębi stanowi wszystko to, co same są w stanie zdobyć. Przede wszystkim są więc to rośliny takie jak: babka lancetowata, mniszek lekarski czy krwawnik, a nawet pokrzywa. W miastach bardzo często można się spotkać z sytuacją, kiedy gołębie wykluwają się na balkonach w bloku, a rodzic do nich nie wraca.

Bywa też i tak, że młode wypadają z gniazda i są narażone na śmierć. Jak w takim przypadku pomóc tym ptakom? Co jedzą małe gołębie? Jeśli są już upierzone, można spróbować podać im namoczone w wodzie proso i owies lub użyć mieszanki ziaren, zalewając ją wcześniej wrzątkiem. Młode gołębie są karmione z wola, więc aby im dać namiastkę takiego sposobu odżywiania, można użyć butelki na mleko dla dzieci (smoczek należy nieco przyciąć). Bardzo ważne jest też podawanie wody po każdym posiłku (najlepiej ze szczyptą glukozy przy pomocy poidełka lub pipety).

Chcąc nakarmić gołębie miejskie należy pamiętać o tym, że chleb, który często jest im serwowany, jest dla nich niezdrowy, gdyż może prowadzić do chorób układu pokarmowego. Wybierając się więc na wycieczkę do parku czy na miejski rynek, zdecydowanie lepiej zabrać ze sobą torebkę z płatkami owsianymi, groszkiem czy ziarnami kukurydzy.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: imageBROKER/David & Micha Sheldon/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości