Alarm domowy – jaki system wybrać: na telefon czy pilota?

System alarmu domowego.
Fot. Jasmin Merdan / Getty Images

Zastanawiasz się, jaki system alarmowy wybrać do swojego domu? Masz do wyboru alarm domowy przewodowy lub bezprzewodowy, sterowany zdalnie przez telefon lub na pilota. Dowiedz się, które rozwiązania będą optymalne.

Alarm domowy to skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed włamaniem. Potencjalnych włamywaczy odstraszy widoczny element systemu alarmowego lub tablica z ostrzeżeniem, że dom jest chroniony alarmem.

Alarm domowy

System alarmowy składa się z urządzeń, które służą do wykrywania wejścia lub próby wejścia osoby niepowołanej oraz powiadamiania o tym za pomocą sygnałów dźwiękowych lub świetlnych. Alarm domowy ma za zadanie wykryć otwarcie lub uszkodzenie okien i drzwi, ruch na objętym ochroną terenie oraz niszczenie urządzeń czy pomieszczeń. Zadania te spełniają centrala alarmowa, sygnalizatory, manipulatory i czujki. Centrala alarmowa odbiera sygnały z czujek i w razie konieczności uruchamia sygnalizatory. Te z kolei uruchamiają sygnał alarmowy. Manipulatory służą do konfigurowania ustawień systemu, a czujki (m.in. pasywne czujki podczerwieni, czujki ruchu, czujki dualne, czujki magnetyczne, czujki tłuczonego szkła) odpowiadają za wykrycie naruszenia bezpieczeństwa. Wymienione urządzenia komunikują się ze sobą za pomocą przewodów elektrycznych lub za pośrednictwem sieci internetowej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z alarmem domowym przewodowym, w drugim zaś z systemem bezprzewodowym. Warto również wiedzieć, że nowoczesne alarmy domowe oferują możliwość zdalnego sterowania, np. przy użyciu telefonu lub pilota, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania, a także pozwala zachować kontrolę nad domem podczas naszej nieobecności.

Alarm domowy bezprzewodowy

W systemach bezprzewodowych poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą drogą radiową, z tego względu nie łączy się ich przewodami elektrycznymi. Alarm domowy bezprzewodowy to najczęściej wybierane rozwiązanie do wykończonych domów, których właściciele chcą uniknąć konieczności rozprowadzenia kabli, co wiązałoby się z generalnym remontem. Montaż tego typu systemu jest więc zdecydowanie łatwiejszy niż alarmu przewodowego. Jednak minusem tego rozwiązania jest łatwość zakłócenia działania systemu, a ustrzeżenie się przed zakłóceniami może być kosztowne. Należy również zaznaczyć, że urządzenia bezprzewodowe są drogie. Jeśli zatem możemy sobie pozwolić na kucie w ścianach, może warto wybrać system przewodowy.

Alarm domowy przewodowy

Tradycyjny system alarmowy, w którym urządzenia współpracują ze sobą dzięki przewodom elektrycznym, to najlepsze rozwiązanie, jeżeli dom jest na etapie budowy albo planujemy spory remont. Przewody, które łączą sprzęt, będą przechodzić niemal przez wszystkie pomieszczenia domu, a z pewnością nikt by nie chciał, aby były widoczne. Estetyczne wykonanie zakłada kucie w ścianach i ukrycie kabli pod warstwą tynku. Alarm domowy przewodowy jest polecany ze względu na przystępną cenę urządzeń wchodzących w skład instalacji i niezawodność ich pracy, co zdecydowanie rekompensuje nam koszty trudnego montażu.

Zobacz film: Dom inteligenty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Alarm domowy z powiadomieniem GSM

Zdalne sterowanie alarmem domowym to opcja, którą obecnie oferują wszystkie nowoczesne systemy alarmowe. Warto wybrać taki, który okaże się dla nas najbardziej komfortowy w użytkowaniu. Bardzo wygodny wydaje się alarm domowy z powiadomieniem GSM , który składa się z centrali alarmowej wyposażonej w moduł GSM i Ethernet. Taką centralą można w pełni sterować zdalnie, właśnie za pomocą telefonu. Alarm domowy na telefon umożliwia komunikację poprzez wiadomości SMS, którymi możemy przykładowo uzbroić i rozbroić alarm. Z kolei moduł głosowy pozwala na sterowanie systemem za pomocą klawiszy telefonu. Na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane centrale, które do zdalnej komunikacji wykorzystują komunikatory internetowe. Dzięki temu rozwiązaniu zdalne sterowanie systemem odbywa się poprzez aplikację internetową w smartfonie i zazwyczaj można w ten sposób w pełni kontrolować system, tak jak w przypadku manipulatora stacjonarnego.

Alarm domowy na pilota

Alarm domowy na pilota to rozwiązanie dużo prostsze niż system alarmowy, który komunikuje się z nami za pośrednictwem internetu czy telefonu. Nie należy też do najnowszych rozwiązań, jednak właśnie ze względu na mało skomplikowaną obsługę nadal ma swoich zwolenników. Zdalne sterowanie alarmem domowym przy użyciu pilota polega głównie na włączaniu i wyłączaniu alarmu bez konieczności konfigurowania na manipulatorze. Pilot może przypominać urządzenia do alarmów samochodowych, nowocześniejsze chipy lub karty zbliżeniowe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości