Trawy ozdobne do ogrodu - odmiany, wymagania i pielęgnacja

Ozdobne trawy i krzewy w ogrodzie
Fot.Bespaly/getty Images

Trawy ozdobne w ogrodzie prezentują się świetnie zarówno z innymi rabatami, jak i tylko we własnym towarzystwie. Podpowiadamy, które trawy wybrać i jak je pielęgnować.

Zależnie od wybranej odmiany trawy ozdobnej, rośliny te wprowadzają odrobinę naturalności i harmonii do ogrodu. Odnajdą się w każdej aranżacji - minimalistycznej, nowoczesnej, stylizowanej na japoński lub tradycyjnej.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne to dobry wybór do ogrodu, gdyż zdobią go cały rok, nawet zeschnięte liście nie tracą na swojej atrakcyjności. Dobrze komponują się z innymi rabatami, mogą jednak być same w sobie wystarczającą ozdobą. Świetnie podkreślają naturalny, nieco dziki charakter ogrodu. Dodają mu delikatności i lekkości, a przy tym przyjemnie szumią na wietrze.

Dzięki różnorodności traw ozdobnych aranżacje ogrodu mogą być dowolne - sprawdzą się zarówno w ogrodzie nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Trawy mają różne rozmiary, kształty, zdobią je zielone lub kolorowe liście, a nawet kwiaty. Mają też różne wymagania, dlatego ważne, by dopasować gatunek trawy do konkretnego ogrodu.

Trawy ozdobne niskie, średnie i wysokie

Trawy ozdobne osiągają wysokość od 15 cm do nawet 3 m, dlatego mają różnorodne zastosowania w aranżacjach ogrodu. Trawy ozdobne niskie (wysokość do 50 cm) często są wyraźną dekoracją, którą nie warto przyćmiewać innymi rzucającymi się w oczy roślinami. Do niskich traw należą: kostrzewa Gautiera, turzyca oszimska, rajgras wyniosły “Variegatum”, kłosówka miękka, imperata cylindryczna “Red Baron”, kostrzewa sina, japońska trawa kaskadowa. Z kolei trawy ozdobne wysokie (powyżej 1 m) stanowią dobre tło dla innych roślin ogrodowych - należą do nich m.in.: spartyna grzebieniasta, kortaderia pampasowa, miskant cukrowy, miskant chiński, oczeret jeziorny, ostnica olbrzymia. Do wyboru mamy jeszcze trawy ozdobne średnie , które osiągają wysokość od 50 do 100 cm, np.: rozplenica japońska, rozplenica włosowata, jęczmień grzywiasty, turzyca zwisła, turzyca palmowa.

Trawy ozdobne do ogrodu - uprawa i pielęgnacja

Trawy ozdobne do ogrodu nie mają dużych wymagań i często są długowieczne. Najlepszym terminem do sadzenia traw ozdobnych jest wczesna wiosna, kiedy już ostatnie mrozy minęły. W większości przypadków sadzimy je na glebie żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Lubią głównie słoneczne lub półcieniste stanowiska. Należy pamiętać, że trawy potrafią się bardzo rozrastać, co niekoniecznie jest pożądane w zadbanym ogrodzie. Warto otoczyć miejsce ich posadzenia wkopanym w ziemię szerokim na około 60 cm pasem folii albo sadzić je w pojemnikach bez dna. Trawa ozdobna wymaga oszczędnego nawożenia kompostem lub nawozem mineralnym wieloskładnikowym - jeśli jednak dobrze rośnie, nawożenie można pominąć. Podlewamy ją tylko w trakcie susz. Na wiosnę warto przyciąć uschnięte liście traw, aby nie zahamować ich rozwoju. Liści traw zimozielonych nie przycinamy - usuwamy jedynie uschnięte liście. Większość traw jest przystosowana do naszego klimatu, choć takie rodzaje, jak: imperata cylindryczna, hakonechloa, rozplenica wschodnia i miskanty, a przede wszystkim trawa pampasowa, są nie w pełni mrozoodporne, dlatego należy okrywać je na zimę, np. stroiszem lub agrowłókniną okryciową. To tylko ogólne zalecenia co do właściwej pielęgnacji traw ozdobnych, należy pamiętać, że każda odmiana charakteryzuje się indywidualnymi wymaganiami.

Warunki w ogrodzie a odmiany traw

Mnogość odmian traw ozdobnych sprawia, że bez problemu znajdziemy odpowiedni gatunek, który będzie dobrze rósł w naszym ogrodzie. Należy tylko dopasować rośliny do warunków, jakie w nim panują.

Jeśli w naszym ogrodzie przez większą część dnia świeci słońce, sprawa jest prosta - większość traw dobrze się czuje w pełnym słońcu . Jeżeli jednak nasz ogród jest raczej zacieniony, warto wybrać do niego kłosówkę miękką, kostrzewę okazałą, rajgras wyniosły czy wiechlinę gajową.

Od rodzaju gleby w naszym ogrodzie też będzie zależeć wybór odpowiedniego gatunku trawy ozdobnej. Na glebie suchej i piaszczystej dobrze sadzić kostrzewę siną, owies wiecznie zielony, ostnicę olbrzymią czy miskanta cukrowego. Ziemia gliniasta doskonale nadaje się do uprawy miskanta chińskiego, a podmokła - spartyny grzebieniastej, oczeretu jeziornego lub jęczmienia grzywiastego.

Zobacz film: Funkcjonalne rozwiązania dla Twojego ogrodu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne w ogrodzie nadają się do dekoracji skalniaków . Zwłaszcza ozdobne w piękne zielone liście, takie jak kostrzewa Gautiera, butelua smukła i turzyca zwisła, oraz ciekawie wybarwione na niebiesko liście kostrzewy sinej. Gatunki, które dobrze czują się na wilgotnych glebach, doskonale prezentują się przy oczkach wodnych , np. soczystozielony miskant chiński, przebarwiająca się na czerwono imperata cylindryczna “Red Baron” czy wysoki na dwa metry oczeret jeziorny. Rabaty i obrzeża ozdobią pięknie kwitnące rozplenice japońskie, perłówki wyniosłe oraz turzyce palmowe i zwisłe. Ze względu na ciekawe ubarwienie, kształt liści lub spore rozmiary w formie pojedynczej ozdoby dobrze zaprezentują się miskanty chińskie, ostnice olbrzymie, arundo trzcinowate i imperaty cylindryczne “Red Baron”.

Poza tym trawami ozdobnymi można dekorować skarpy, wrzosowiska, a nawet wykorzystywać je do tworzenia bukietów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie