Ogród

Surfinia - królowa balkonów, tarasów i ogrodów. Jak o nią dbać?

Ogród

Surfinie to niezwykle efektowna roślina, bez której trudno wyobrazić sobie letni balkon. Kwiaty te dostępne są w wielu kolorach, a także różnią się miedzy sobą wielkością pąków, formą wzrostu i odpornością na chłód. Jaki rodzaj wybrać? O odmianach, uprawie i wymaganiach tych kwiatów opowiedziała nam florystka Anna Wojtala.

Surfinia - jak pielęgnować

Surfinia ze względu na swoją popularność nazywana jest królową kwiatów balkonowych. Gości w większości domów i ozdabia nasze tarasy i ogrody. Zazwyczaj sadzimy ją w maju, kiedy nadchodzą pierwsze ciepłe dni, natomiast w połowie lata jej wzrost zaczyna zwalniać. Z czym jest to związane?

Surfinia jako kwiat, który mocno kwitnie, potrzebuje dosyć dużo substancji wzmacniających. Musimy pamiętać, żeby ją regularnie nawozić

– powiedziała Anna Wojtala.

Co więcej, surfinia jest kwiatem, który potrzebuje słońca. Im więcej będzie go miała, tym lepiej będzie się rozwijać. Nie zapominajmy jednak o stałym podlewaniu rośliny, które jest równie istotne. Jeśli jednak widzimy, że nasza surfinia powoli przekwita, możemy jej pomoc.

Wszystkie przekwitłe kwiaty, które mamy musimy urywać, bo ona będzie miała wtedy sygnał, że po przekwitnięciu nie musi jeszcze wytarzać nasion, tylko kolejne kwiaty

– powiedziała.

Surfinia a choroby

Surfinie z racji tego, że mają duże zapotrzebowanie na wodę, mogą być atakowane przez różnego rodzaju grzyby. Pamiętajmy zatem, aby doniczki, w których umieszczamy nasze kwiaty miały odpływ. Dzięki temu bryła korzeniowa nie będzie gniła.

Bardzo często także wyjałowiona ziemia i brak substancji odżywczych odzwierciedla się w postaci filetowych plama na liściach. To pierwszy sygnał, aby wspomóc roślinę nawozami.

Petunia a surfinia - czy to są te same rośliny?

Każda surfinia jest petunią, ale nie każda petunia jest surfinią. Jak je rozróżnić? Surfiniami nazywamy kwiaty ze zwisającymi pędami tworzącymi kaskady. Ponadto warto wspomnieć, że kwiaty te występują w bardzo wielu odmianach i kolorach. Na rynku znaleźć możemy zarówno różowe, żółte, białe, jak i przypominające gwieździste niebo rośliny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości