Skrzydłokwiat – pielęgnacja, właściwości, wymagania

Biały kwiat Skrzydłokwiatu
OksanaRadchenko / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Skrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa, którą można hodować w domu. Jego śnieżnobiałe kwiaty, choć nie pachną, wyglądają wyjątkowo. Jak pielęgnować skrzydłokwiat i jakie ma właściwości?

Skrzydłokwiat to nie tylko kwiat, który doskonale prezentuje się w domu. Ma także bogate właściwości. Oczyszcza powietrze, pochłania zarodniki pleśni. Warto zadbać o niego, ponieważ bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie.

Skrzydłokwiat – idealny kwiat doniczkowy do domu

Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się do domowej uprawy, postaw na skrzydłokwiat, którego wyróżniają piękne i ciemnozielony liście i białe, podłużne kwiaty. Liście cudownie się błyszczą, a kwiaty są wyjątkowo trwałe. Roślina może kwitnąć nawet przez kilka miesięcy. Skrzydłokwiat to nie tylko pięknie prezentująca się roślina, to także kwiat, który zadba o jakość powietrza w domu.

Kwiat właściwie jest bezproblemowy. Wystarczy podlać go kilka razy w tygodniu, w zależności od pory roku i raz w roku przesadzić. Przesadzanie skrzydłokwiata powinno odbywać się w okresie wiosennym. Roślinę należy wtedy wyjąć z doniczki, dokładnie oczyścić z suchych liści lub kwiatów i umieścić w nowym pojemniku. Wystarczy wykorzystać do tego tradycyjną ziemię uniwersalną.

Problemy ze skrzydłokwiatem występują rzadko. Zazwyczaj jest to przesuszenie.

Pielęgnacja skrzydłokwiata polega właściwie na zapewnieniu mu odpowiednich warunków do wzrostu. Nie wymaga on także cięcia – wystarczy go na bieżąco oczyszczać z suchych liści i kwiatów.

Skrzydłokwiat – wymagania

Skrzydłokwiat rośnie przez wiele lat . Prosta i regularna pielęgnacja skrzydłokwiata może sprawić, że będzie to roślina długowieczna. Kwiaty pojawiają się właściwie każdego roku i nie więdną nawet przez kilka miesięcy. Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Szczególnie latem trzeba zadbać o to, aby nie stał on na parapecie, gdzie przez cały czas świeci słońce. Wtedy mogą szybko pojawić się suche liście i problemy z kwiatem.

Najlepiej sprawdza się temperatura pokojowa, dlatego miejsca nad grzejnikiem czy tuż przy otwartym oknie nie będą idealne do wzrostu . Aby skrzydłokwiat dobrze się rozwijał, musi mieć również przepuszczalne podłoże . Można zrobić takie samodzielnie z kompostu, liści oraz piasku. Należy także pamiętać o odpowiednim odpływie wody, bo korzenie skrzydłokwiata nie powinny przez długi czas stać w wodzie.

Skrzydłokwiat – jak dbać i kiedy podlewać?

Warto pamiętać o tym, aby skrzydłokwiat regularnie oczyszczać z kurzu . Najlepiej przecierać wszystkie liście wilgotną ściereczką. Nie trzeba rośliny przycinać i nadawać jej specjalnego kształtu. Ważny jest natomiast odpowiedni stopień wilgotności. Podlewanie skrzydłokwiata powinno być regularne – latem do trzech razy w tygodniu, zimą rzadziej. Dzięki temu będzie się zdrowo rozrastał, a kwiaty będą kwitnąć regularnie.

Choroby skrzydłokwiatu

Jeśli skrzydłokwiatowi żółkną liście , oznacza to, że ma za dużo słońca. Trzeba przestawić go w miejsce zacienione. Jeśli liście zaczynają zwisać – to znak, że jest przesuszony i niezwłocznie trzeba go podlać. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie , warto najpierw zadbać o odpowiednie nawożenie rośliny. Można profilaktycznie – raz na dwa tygodnie – zastosować środki bez dodatku wapnia.

Odmiany skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat ma wiele odmian . Jedną z nich jest Clevelandii o długich i wąskich blaszkach liściowych. Z kolei Mauna Loa , kolejna odmiana skrzydłokwiatu, rośnie nawet do jednego metra wysokości. Dzięki temu można wybrać roślinę, która będzie idealnie pasować do naszego wnętrza. Duże liście ma także odmiana Euro Giant , a drobniejsze mały skrzydłokwiat Yess .

Właściwości skrzydłokwiatu

Pierwszym powodem, dla którego warto mieć tę roślinę w domu, jest to, że skrzydłokwiat oczyszcza powietrze . Wchłania groźne, toksyczne mieszanki, w tym substancje rakotwórcze i bezwonny gaz, taki jak tlenek węgla. Skrzydłokwiat również nawilża powietrze. To roślina, którą warto mieć jesienią i zimą, kiedy powietrze jest suche i niekorzystne przez ogrzewanie. Skrzydłokwiat powinien być w każdym domu alergika, ponieważ pochłania pleśń.

Warto jednak zaznaczyć, że skrzydłokwiat może okazać się trujący dla dzieci . Na pewno trzeba uważać, aby najmłodsi przez przypadek nie wzięli do ust liści lub kwiatów.

U bardziej wrażliwych dzieci mogą podrażniać skórę lub oczy. Jeśli dziecko przez przypadek zje część skrzydłokwiata, może mieć zaburzenia oddychania. Wówczas trzeba natychmiast zareagować – przepłukać jamę ustną, a później napoić dziecko dużą ilością wody.

Zobacz film: Kwiaty jadalne - więcej niż ozdoba talerza

Kwiaty jadalne - więcej niż ozdoba talerza. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości