Sianie trawy – kiedy siać i jak się przygotować?

GettyImages-831764116.jpg
GettyImages-831764116.jpg

Wszyscy, którzy planują trawnik w swoim ogrodzie, oczekują bujnej zieleni, ale sianie trawnika nie jest proste. Trzeba dobrze wybrać termin siania trawy, przygotować podłoże i zastosować nawóz przed sianiem trawy.

Sianie trawy kojarzy się z czymś prostym i może takie być. Pod warunkiem, że wiemy jak postępować, by cieszyć się pięknym trawnikiem. W zależności od właściciela ogrodu trawa może spełniać inną funkcję. Sianie trawnika to jedynie część tego, co należy wykonać, by zyskać tło dla ozdobnych kwiatów lub miejsce do uprawiania letnich sportów.

Sianie trawy – jakie nasiona?

Zanim dokładnie zaplanujemy termin siania trawy , musimy zastanowić się nad tym, w jakim celu tworzymy murawę. Wyróżnia się trzy podstawowe typy trawników i w zależności od przeznaczenia, do siania trawy wybierane są inne nasiona. Trawniki dekoracyjne są mało eksploatowane, więc i składników odżywczych w glebie nie musi być tak dużo. Są też rzadziej koszone. Posianie trawy w celach rekreacyjnych wymaga większej dbałości i częstszego koszenia. Najbardziej wymagające są trawniki sportowe.

Sianie trawy – kiedy najlepiej?

Za optymalny czas na zakładanie trawników uważa się wiosnę. Najlepsze będą kwiecień i maj. Ich zaletą jest wilgotność powietrza, ale musimy wziąć pod uwagę przymrozki. Ten termin siania trawy ma wielu zwolenników, chociaż niektórzy są wobec niego sceptyczni. Sianie trawy może odbywać się także jesienią. Tutaj najdogodniejszy okres będzie do października. Nie ma silnych opadów ani upałów, a trawa szybko się ukorzenia. Bez względu na to, czy siejemy trawę jesienią, czy wiosną, możemy to wykonywać ręcznie, ale przy dużych powierzchniach przyda się maszynka do siania trawy .

Sianie trawy – jakich potrzebujemy narzędzi?

Sianie trawy nie wiąże się jedynie z wyborem odpowiedniego gatunku nasion. Jest też szereg urządzeń, które mogą być potrzebne podczas przygotowania gleby, samego siania trawnika i późniejszej pielęgnacji. Wśród urządzeń do siania trawy nie może zabraknąć dobrych grabi, szpadla i taczki. Ta ostatnia szczególnie będzie potrzebna, jeśli spodziewamy się dużo kamieni i korzeni do przeniesienia. Dla spulchnienia gleby przed sianiem trawy przydatny będzie niewielki wał.

Sam proces siania trawnika może odbywać się ręcznie lub z użyciem siewnika. Do wyboru będzie maszyna do siania trawy ręczna i na kółkach. Efekt uzyskamy podobny, a wybór będzie uzależniony przede wszystkim od naszego budżetu. Ponieważ trawnik potrzebuje dużo wody, warto zaopatrzyć się w węża ogrodowego z końcówką rozpraszającą wodę. Dzięki temu zraszanie będzie delikatne, a posiana trawa nie będzie się wypłukiwała. Osoby gotowe na większe wydatki mogą wziąć pod uwagę zraszacze. Ich wykorzystanie pozwoli maksymalnie oszczędzić czas i energię, bo muszą być jedynie podłączone do wody.

Przygotowanie podłoża do siania trawy

Jeśli chcemy, by sianie trawy krok po kroku zbliżało nas do bujnego trawnika, musimy zacząć od prac porządkowych. Zanim zasiejemy trawę potrzebujemy kilku zabiegów, które przygotują glebę. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się wszystkich chwastów. Można w tym celu wykonać oprysk specjalnym preparatem przed posianiem trawy . Następnie glebę przekopuje się glebogryzarką lub szpadlem. Grabiami pozbywamy się resztek chwastów, kamieni i korzeni.

Warto zwrócić uwagę na pH gleby. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,5–6,5. Inne wartości będą sprzyjały chwastom. Jeśli chcemy zwiększyć pH, wystarczy do ziemi dodać wapna ogrodowego lub kredy, a jeśli zmniejszyć, dodajemy torf. Po ponownym przekopaniu potrzebny jest nawóz , którego również przed posianiem trawy.

Sianie trawy siewnikiem

Po nawożeniu odczekujemy tydzień i możemy zacząć sianie trawy . Podłoże musi być wilgotne i zagrabione. Urządzenie do siania trawy , które jest wykorzystywane najczęściej, to siewnik. Rozprowadzanie jest szybkie i równomierne. Do siewnika do siania trawy wsypujemy połowę nasion i obchodzimy cały obszar przyszłego trawnika. Pozostałe nasiona siejemy, chodząc w poprzek. Przy pomocy grabi mieszamy nasiona z ziemią. Na koniec intensywnie podlewamy. Trawnik musi być mocno podlewany rano lub wieczorem.

Pielęgnacja trawnika

Po zasianiu trawnika musimy się uzbroić w cierpliwość. Pierwsze efekty będą widoczne najwcześniej po dwóch tygodniach, kiedy nasiona zaczną kiełkować. Całość zazieleni się po miesiącu. Zaleca się, by nie chodzić po trawie przed pierwszym koszeniem. Musi się ona dobrze ukorzenić. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, nawet dobre sianie trawy skończy się dziurami w trawniku. Pierwsze koszenie odbywa się, kiedy źdźbła osiągną wysokość od 8 do 10 cm. Wtedy też można skrócić trawę do wysokości 5,5 cm. Trzeba pamiętać, by skracać trawę często, ale niewiele. Jeśli będziemy to robić rzadko i zetniemy bardzo dużo, negatywnie odbije się to na wyglądzie trawnika.

Zobacz film:Polacy wycinają drzewa na potęgę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości