Materiał promocyjny

Prawdy i mity na temat ogrodów zimowych zimnych. Sprawdź koniecznie, jeśli jesteś właścicielem domu

Ogród zimowy
Ogród zimowy
Źródło:  mat. ShadowXL.com
Ogród zimowy zimny to miejsce stworzone z myślą o odpoczynku w otoczeniu natury o każdej porze roku. To idealne miejsce na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, ale sprawdzi się także w roli wymarzonej samotni, w której można napić się kawy, poczytać książkę albo posłuchać muzyki, wpatrując się jednocześnie w zieleń za szybami. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie takimi szklanymi zabudowami tarasu. W związku z tym narosło również wiele mitów, które mogą wzbudzać wątpliwości wśród właścicieli domów, którzy dopiero zastanawiają się nad ich budową.

Dziś postaramy się rozwiać najpopularniejsze obawy związane z budową oszklonych werand lub tarasów. Pomoże nam w tym ekspert marki ShadowXL (www.shadowxl.com), specjalizującej się w produkcji i montażu ogrodów zimowych, Dominika Buchalik. 

Ogród zimowy to przestrzeń, której nie da się użytkować latem ze względu na panującą w nim duchotę

Jest to jeden z popularniejszych mitów związany z wyobrażeniem potencjalnych klientów, że wraz z nadejściem lata, szklana przestrzeń przypomina duszne akwaria. Ten pogląd nie wziął się “znikąd”. Rzeczywiście, ogrody zimowe wykonane ze szkła, w gorące dni mogą nagrzewać się nawet do 50 stopni Celsjusza, ale należy to przewidzieć i zawczasu zamontować w nich instalacje, które przed tym chronią.

Ogród zimowy
Ogród zimowy
Źródło:  mat. ShadowXL.com

Zawsze, gdy zgłasza się do nas inwestor, od razu ostrzegamy przed tego rodzaju możliwościami i proponujemy wprowadzić odpowiednie rozwiązania już na etapie budowy – mówi Dominika Buchalik. Najważniejsze i najbardziej podstawowe rozwiązanie to osłony przeciwsłoneczne tj. markizy, screeny oraz wentylacja – uzyskana dzięki systemowi szyb przesuwnych, bądź klimatyzacja elektryczna. Stosunkowo kosztowne jest rozwiązanie z markizą werandową, ponieważ jej zadaniem jest odsłonić cały dach szklany przed nagrzewaniem. 

Markizy odbijają promienie słońca i obniżają tym samym temperaturę we wnętrzu, chroniąc przy tym domowników przed szkodliwym promieniowaniem UV. W upalne dni wystarczy zsunąć ją po dyskretnych prowadnicach.

Szklana zabudowa może być niebezpieczna dla domowników

Kolejny mit rozpowszechniany często przez osoby, które nie do końca są zorientowane w temacie. Szkło może kojarzyć się z czymś delikatnym, kruchym, ale do budowy ogrodów zimowych wykorzystuje się wielkoformatowe, certyfikowane tafle szkła.

Ogród zimowy
Ogród zimowy
Źródło:  mat. ShadowXL.com

Szyby dachowe produkuje się z tzw. bezpiecznego szkła 4.4.2, złożonego z dwóch tafli szkła, sklejonych podwójną folią. Jest ono odporne na uderzenia mechaniczne i silne podmuchy wiatru. Wytrzymuje obciążenie nawet 110 kilogramów, dzięki czemu nie musimy się bać, że pęknie na przykład pod ciężarem zalegającego na dachu śniegu.

Śnieg z łatwością się zsuwa z takiego szklanego dachu, a co najważniejsze, po takim dachu można swobodnie chodzić. Krokwie używane przez ShadowXL są dodatkowo wzmocnione w środku profila aluminiowego, dzięki czemu nasz szklany dach bez problemu utrzymuje nawet 4 osoby jednocześnie, jak ma to miejsce podczas montażu ogrodu zimowego. To wyróżnia szczególnie nasze konstrukcje szklanych dachów. W razie nieszczęśliwego wypadku, szkło osadzone w folii może popękać, ale jego odłamki zostałyby zatrzymane przez folię – wyjaśnia ekspert marki ShadowXL, Dominika Buchalik.

Ogród zimowy zimny powoduje duże straty cieplne i zwiększa wilgotność domu

Szklana przestrzeń, jaką jest ogród zimowy zimny, może kojarzyć się z miejscem, które trudno ogrzać i które powoduje straty cieplne w całym domu. Może tak być, ale tylko w sytuacji, gdy właściciel nie zadba o odpowiednie instalacje, które niwelują ten problem. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem jest zamontowanie klimatyzatora, który zimą swobodnie nagrzeje pomieszczenie, a latem obniży temperaturę. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jego integracja z gruntową pompą ciepła oraz fotowoltaiką, która dostarczy nam energii pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne pompy. 

Ogród zimowy
Ogród zimowy
Źródło:  mat. ShadowXL.com

- Polecamy ten system klientom, jest bowiem innowacyjny i ekologiczny – pozwoli ogrzewać zarówno szklany taras, jak i pozostałe pomieszczenia domu praktycznie bez ograniczeń. Zainwestowane w jego budowę pieniądze po latach zwrócą się nam z nawiązką - mówi Dominika Buchalik.

Mniej kosztowne i ekspresowe w montażu jest wykorzystanie do ogrzania promienników podczerwieni lub piecyków gazowych. Najmniej popularne w ostatnim czasie stało się natomiast ogrzewanie podłogowe. Jego montaż wymaga więcej wysiłku i pracy fachowca. Dlatego tak ważna jest pomoc ekspertów, którzy wyjaśnią nam wszelkie wątpliwości i podsuną jak najlepsze rozwiązania.

W ogrodzie zimowym możemy spędzać czas 365 dni w roku

Jest to prawda, choć należy wziąć pod uwagę to, że w Polsce pogoda bywa kapryśna. W Polsce mamy tylko około 50 dni słonecznych, a reszta to dni pochmurne oraz deszczowe. Owszem, ogrody zimowe zimne są budowane w taki sposób, by móc spędzać w nich czas o każdej porze roku, ale czasami na zewnątrz panuje koszmarna pogoda, która może niektórych zniechęcać do tego, by odpoczywać wpatrując się w przydomowy ogród. 

Ogród zimowy
Ogród zimowy
Źródło:  mat. ShadowXL.com

Należy również pamiętać, że jeśli chcemy korzystać z ogrodu zimowego przez cały rok, musimy zaopatrzyć go w odpowiednie rozwiązania – ogrzewanie, oświetlenie. Latem możemy spędzać czas w ogrodzie zimowym zimnym dzięki temu, że jest wyposażony w osłony przeciwsłoneczne. W chłodne dni umożliwia nam to system szyb przesuwnych. Dodatkowym atutem jest także pełna ochrona naszych mebli ogrodowych, roślin oraz dekoracji. 

Tak przygotowani możemy relaksować się w każde popołudnie o każdej porze roku we własnym ogrodzie zimowym zimnym. Z filiżanką kawy lub kieliszkiem ulubionego wina będziemy śledzić przez szklany dach przesuwające się po niebie chmury, latające ptaki lub kontemplować zmieniające się w zależności od miesiąca zielone kompozycje, podziwiając ich kolorystyczne przemiany jesienią lub skrzące się słońcem ośnieżone kształty zimą.

Ogród zimowy to kosztowne rozwiązanie

Wszystko zależy od tego, jakie klient ma potrzeby. Istnieją na rynku dwa rodzaje ogrodów zimowych — ogród zimowy ciepły oraz ogród zimowy zimny. Ogród zimowy zimny jest niemal dwukrotnie tańszy niż ciepły. Skąd taka różnica cenowa? Ogród zimowy ciepły ma profile aluminiowe, które są w środku ocieplone oraz podwójne lub potrójne zespolone szyby. Ogród zimowy zimny w środku jest wykonywany z pojedynczych szyb. Jego profile nie są ocieplone. W dzisiejszych czasach, przy stale ocieplającym się klimacie, nie ma sensu inwestować w ogród zimowy ciepły. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy go połączyć na stałe z salonem bądź kuchnią.

Budowa ogrodu zimowego może wydawać się kosztowna, ale jest to inwestycja na lata. Decydując się na ogród zimowy, powinniśmy myśleć dalekowzrocznie. Taka przydomowa przestrzeń to nie tylko lata przyjemnie spędzonego wolnego czasu, co w dzisiejszych czasach jest bezcenne, ale i podniesienie wartości domu oraz komfortu przebywania w nim. To dodatkowa przestrzeń i miejsce do odpoczynku, do organizowania przyjęć, grilla, spotkań z rodziną. Niektórzy wykorzystują ogrody zimowe do organizacji biura, siłowni lub miejsca w którym mogą w 100% oddać się hodowli kwiatów. Szklana zabudowa tarasu może być przez nas wykorzystana jako dowolne pomieszczenie, na które zabrakło miejsca w innych częściach domu. Odpowiednio dopasowany wizualnie ogród zimowy dopełni styl domu i doda całej budowli szyku. 

Jeżeli tym artykułem rozwialiśmy chociaż część niepewności dotyczących szklanej zabudowy tarasu lub werandy, zapraszamy do kontaktu z firmą ShadowXL, na temat której znajdziecie Państwo w Internecie moc pozytywnych opinii napisanych przez klientów, jak ta poniższa:

“Z całego serca polecam firmę ShadowXL. Stworzyli dla mnie przepiękna werandę, efekt końcowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Szczególnie chciałam podziękować Firmie która dzielnie odpowiadała na wszystkie pytania i wzbogaciła moja koncepcje wieloma kreatywnymi rozwiązaniami. Polecam wszystkim jestem mega zadowolona i szczęśliwa.”

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!