Platan – drzewo idealne do ogrodu. Jak o nie dbać?

Platan
Fot: Zen Rial / gettyimages.com
Obok platana nie da się przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli nasz wzrok przykuje platan klonolistny. To niesamowicie okazałe drzewo o ciekawym wyglądzie może wzbogacić nasz ogród. Jakie są odmiany platana, jak o niego dbać, na jakie zagrożenia możemy się natknąć przy jego uprawie?

Platan występuje głównie na terenach Europy południowo-wschodniej, Indii, Meksyku, Azji Mniejszej i Ameryki Północnej.

Platany drzewa . Wśród platanów rozróżnić możemy sześć odmian. Wszystkie platany są bardzo duże, mające do trzydziestu pięciu metrów wysokości, a ich korony niezwykle okazałe i rozłożyste. Tym, co wyróżnia to drzewo od innych, jest kora platana , która łuszczy się cienkimi płatami. Platan ma liść bardzo podobny do klonu, klapowy.

Platan klonolistny – charakterystyka

Jednym z popularniejszych gatunków platanu jest platan klonolistny . Z racji swego reprezentacyjnego wyglądu platan ten sadzony jest często w parkach, wzdłuż dróg i alejek. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najokazalszych drzew ozdobnych, jakie możemy spotkać w Polsce. Platan klonolistny osiąga wysokość ponad trzydziestu metrów, a średnica jego pnia może mierzyć nawet dwa do trzech metrów. Nie sposób nie wspomnieć także o wielkości korony – ma ona zazwyczaj od dwudziestu do trzydziestu metrów średnicy. Podobnie jak w wypadku innych platanów, platan klonolistny ma łuszczącą się korę, przez co drzewo wydaje się być łaciate. Platan klonolistny ma również piękne, duże, błyszczące liście, a podczas kwitnienia – czerwone kwiatostany. Jesienią natomiast kwiatostany przeradzają się w „owłosione” owoce, które zwisają na długich szypułkach. Platan klonolistny, poza swoim niezaprzeczalnym pięknem i dostojnością, wykazuje się także bardzo dobrą odpornością na niskie temperatury, przez co z powodzeniem można uprawiać go na terenie Polski. Niemniej jednak z uwagi na jego rozłożystość nie nada się do małych ogrodów – lepszym rozwiązaniem będą parki, wielkie ogrody lub skwery. Do małych, przydomowych ogródków nada się natomiast mniejsza odmiana platana klonolistnego, którą można hodować nawet w donicach.

Odmiany drzewa platan

Do popularnych odmian platana klonolistnego należą:

· Platan Alphen’s Globe inaczej platan kulisty to małe drzewko, które osiąga wielkość od pięciu do dziesięciu metrów. Ma zielone liście, koronę o średnicy około sześciu metrów i kulistym kształcie. Koronę można w bardzo łatwy sposób przycinać. Drzewko świetnie sprawdzi się w małym ogrodzie.

· Tremonia – drzewko osiąga wysokość około dziesięciu do piętnastu metrów, a korona o charakterystycznym, stożkowym kształcie – siedem do ośmiu metrów średnicy.

· Suttneri – ta odmiana jest niesamowicie oryginalna. Listki tego drzewa są bowiem nakrapiane białymi plamkami. Drzewo osiąga wysokość do dwudziestu metrów.

Platan: choroby – najczęstsze schorzenia

Do najpopularniejszych przypadłości i szkodników, z którymi musi mierzyć się platan, należą:

· Mszyce – te drobne szkodniki atakują nie tylko platany drzewa, to zmora wielu roślin. Najczęściej spotkać je można wiosną, gdzie koloniami gromadzą się na roślinach. Mszyce mają kilka milimetrów, są barwy brązowej, czarnej, żółtej albo zielonej.

· Mączniak prawdziwy – to choroba grzybowa, która często atakuje rośliny liściaste, w tym platany. Cechą charakterystyczną tej choroby jest biały nalot na liściach.

· Antraknoza (plamistość zgorzelowa) – to zdecydowanie najczęstsza choroba atakująca platany. Ta choroba grzybowa roślin liściastych występuje głównie podczas długich okresów wilgotności.

· Przędziorki – o tych małych szkodnikach słyszał każdy miłośnik roślin. Przędziorki atakują głównie te rośliny, którym brakuje wilgoci. Dlatego tak często pojawiają się latem. Najbardziej charakterystycznym objawem pojawienia się szkodników jest pajęczyna, na której znajdują się małe punkty, czyli przędziorki.

Platan w ogrodzie – co wybrać?

Jeśli chcemy cieszyć się niesamowitym drzewem, jakim jest platan, możemy z powodzeniem sprowadzić go do naszego ogrodu za pomocą kilku sposobów. Platan w ogrodzie to idealne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą powierzchnią. Jeśli zaś nasz ogródek nie jest zbyt duży, nic straconego – spokojnie możemy wybrać mniejszą odmianę, w donicy. Sklepy ogrodnicze oferują kilka rozwiązań. Możemy zakupić zarówno nasiona platana (około trzech złotych za opakowanie), jak i sadzonki platana (około trzydziestu złotych za stucentymetrową sadzonkę). Dobrym rozwiązaniem jest także platan szczepiony . Za platana szczepionego na pniu zapłacimy około dziewięćdziesięciu złotych (sadzonka o wysokości od dwustu do dwustu pięćdziesięciu centymetrów).

Owoc platana

Platany to nie tylko drzewa. Owoc platana to bardzo popularny przysmak w Ameryce Południowej i na Karaibach. Niezwykle łatwo jest pomylić platany z bananami, gdyż są do siebie podobne oraz stanowią dwie odmiany jednej rośliny. Jednak platany są większe od bananów, mają mniej cukru, więcej skrobi, przez co muszą być przed zjedzeniem poddane obróbce termicznej (podobnie jak ziemniaki). Najlepiej smakują jako dodatek do dań wytrawnych, choć te bardziej dojrzałe sprawdzą się także jako baza do deserów i ciast.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości