Ostróżka ogrodowa to kwiat, który dość często możemy spotkać w polskich przydomowych ogrodach. Jest to niezwykle dekoracyjna i przyciągająca uwagę roślina.
Ostróżka ogrodowa – uprawa
Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) to bylina, dość wysoka. Należy do rodziny jaskrowatych i pochodzi z Afryki. Obecną nazwą są objęte mieszanki odmian powstałe ze skrzyżowania gatunków rosnących w Europie, Azji, Kalifornii i na Syberii.
Ostróżka ogrodowa, a przynajmniej niektóre jej części, jest trująca . Wyróżnia się dużymi, sztywnymi pędami o dłoniasto- lub palczasto-pierzastych liściach. Mocno rozrośnięte pędy wymagają nieraz podpory. Ostróżka ogrodowa osiąga rozmiary od 80 do 200 cm.
Najbardziej charakterystycznym jej elementem są natomiast dekoracyjne wiechy, które tworzą kwiaty. W Polsce wyróżniamy trzy odmiany kolorystyczne: fioletową, niebieską i białą. Niektórzy wskazują jeszcze na odmianę różową.
Ostróżka ogrodowa kwitnie w okresie letnim i wczesnojesiennym (czerwiec-wrzesień). Górny listek kwiatu tworzy odrastającą poprzecznie ostrogę. Obejmuje ona 2 listki miodnikowe.
Po przekwitnięciu pojawia się owoc ostróżki, czyli mieszek. Dobrze jest wówczas przyciąć roślinę, koniecznie natomiast (tuż przy ziemi) należy ją przyciąć przed zimą.
Ostróżka ogrodowa nie ma dużych wymagań . Przystosowuje się nawet do gleb słabej jakości. Najlepiej natomiast rośnie w podłożu piaszczysto-gliniastym, lekko wilgotnym. Lubi przede wszystkim stanowiska słoneczne. To na nich najlepiej się rozwija i kwitnie. Warto wybierać dla niej przestrzenie osłonięte od wiatru.
Ostróżka ogrodowa – odmiany
Ostróżka ogrodowa najlepiej wygląda posadzona wzdłuż murów, elewacji, ogrodzeń. W okresie największego kwitnienia potrafi tworzyć efektowne, barwne rabaty. Niektóre odmiany, mniejsze i nie tak mocno rozrastające się, można sadzić w pojemnikach. Odmiany ostróżki ogrodowej dzieli się na trzy grupy:
Belladona – ostróżka ogrodowa osiągająca wysokość do 100-120 cm; luźny kwiatostan; drobne, rozgałęzione kwiaty,
Pacyfik – jednoroczna ostróżka ogrodowa o dużych, pełnych kwiatach ; osiąga do 180 cm; sprawia wrażenie majestatycznej, dlatego dobrze wygląda w rabatach z mniejszymi roślinami, w tym innymi odmianami ostróżki ogrodowej; niektóre odmiany są w stanie przetrwać zimę, natomiast kwitnienie w następnym roku jest zdecydowanie słabsze,
Elatum – ostróżka ogrodowa kwitnąca jesienią ; silnie rozgałęziony kwiatostan; osiąga do 2 metrów wysokości; odmiana podstawowa to ostróżka wyniosła; występuje w lasach i zaroślach południowej Polski. Ze względu na duży wzrost ta odmiana ostróżki ogrodowej potrzebuje często palikowania.
Ostróżka ogrodowa – rozmnażanie
Ostróżkę ogrodową można rozmnażać na dwa sposoby : poprzez siew lub dzielenie roślin. Wysiew należy zrobić w kwietniu. Przesadzanie natomiast odbywa się na końcu maja. Liczą się kolory, jakie ma ostróżka ogrodowa. Nasiona z reguły dają nam rośliny wielobarwne. Jeśli zależy nam na jednolitej kolorystyce byliny, wybrać należy rozmnażanie ostróżki ogrodowej przez dzielenie. Wrzesień lub wczesna wiosna to pora, którą lubi ostróżka ogrodowa. Rozstawa powinna mieć wymiary 30x30 cm lub 40x40 cm. Sadzonek ostróżki ogrodowej nie warto sadzić blisko siebie. Zmniejsza to odporność rośliny i zwiększa podatność na pasożyty (m.in. ślimaka lub mączniaka prawdziwego).
Ostróżka ogrodowa nie lubi przesadzania, dlatego do gruntu wysadzamy ją tylko raz. Odmianę ostróżki ogrodowej Belladona dzieli się wyłącznie w sierpniu i dzielenie dotyczy tylko roślin młodych. Przez nasiona rozmnażają się chętnie odmiany Pacyfik.
Ostróżka ogrodowa – sadzonki i pielęgnacja
Ostróżka ogrodowa nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak po przesadzaniu należy na nią zwrócić uwagę. Pamiętać trzeba przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu. W okresach suszy i dużego upału powinniśmy podlewać także starsze rośliny.
Można zasilać ją nawozami , najlepiej organicznymi i mineralnymi, dopiero jednak, kiedy bylina jest w pełni rozwoju. Robimy to w marcu.
Przed zimą należy ostróżkę ogrodową przyciąć , można ją lekko przykryć. Ostróżka może zimować w jednym miejscu nawet kilka lat. Na mróz są odporne przede wszystkim niższe odmiany o pojedynczych kwiatach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN