Ogród

Monstera – uprawa i pielęgnacja

Ogród

Aktualizacja:
Fot: Janos Somodi / gettyimages.com

Monstera jest bardzo charakterystyczną rośliną o dużych liściach. U starszych roślin uwagę zwracają przede wszystkim dziurawe liście. W uprawie i pielęgnacji jest mało wymagająca. Dobrze znosi nawet bardzo zaciemnione pomieszczenia. To jeden z powodów, dla których kwiat monstera często wybiera się do dekoracji biur.

C: Monstera – kwiat często mylony z filodendronem, podobnie jak on pochodzi z rodziny rodziny obrazkowatych Araceae . Jego pielęgnacja nie wymaga szczególnych umiejętności, natomiast z pewnością roślina ta potrzebuje czasu, aby osiągnąć spore rozmiary. Do maksymalnej wysokości (200 cm) dorasta dopiero po kilku latach. W pierwszym roku możemy spodziewać się 1-2 liści. W naturze monstera występuje w tropikalnych lasach równikowych Ameryki Południowej.

Monstera – uprawa

Monstera jest rośliną, którą dość łatwo się uprawia. Najlepiej rozwija się w okolicach 2-3 metrów od okna. Jedyne, czego nie lubi, to duże nasłonecznienie. Rośnie w temperaturach 17-30 stopni Celsjusza. Najbardziej korzystna dla niej temperatura to 24 stopnie Celsjusza. Uwagę zwracają przede wszystkim jej dziurawe liście, które uzyskują wielkość do 60 cm średnicy. Monstera to roślina , która nie lubi przeciągów. Dziurawe liście to sposób na wygodną wentylację całej rośliny. Jeśli w pomieszczeniu często są przeciągi, to liście nie mają charakterystycznych dziur. Monstera to roślina , która lubi podłoże torfowe. Odczyn ziemi powinien być kwaśny lub obojętny. Nawożenie w okresie wiosennym powinno odbywać się co trzy tygodnie.

Monstera – pielęgnacja

Roślina monstera nie bez przyczyny nosi taką, a nie inną nazwę. Osiąga naprawdę ogromne rozmiary. Dlatego też wymaga odpowiednio dużo przestrzeni, a także odpowiednio dużej donicy. Monstera dziurawa to roślina płożąca , więc jeśli chcemy, aby pięła się do góry, należy jej zapewnić odpowiednie wsparcie. Niezbędne będą również paliki owinięte mchem. Umożliwią one rozwój korzeni powietrznych.

Dodatkowa pielęgnacja monstery może odbywać się z wykorzystaniem płynu nabłyszczającego do liści. Warto zachować umiar w częstotliwości stosowania takiego specyfiku. Nie powinno się go używać częściej niż raz na tydzień.

Pielęgnacja monstery dziurawej opiera się na regularnym zraszaniu, aczkolwiek roślina ta nie lubi zbyt dużej ilości wody. W ciepłych miesiącach powinno się ją podlewać raz w tygodniu, w zimie – raz na dwa tygodnie.

Monstera wonna kwitnie bardzo rzadko. Jej owoce o stożkowatym kształcie są natomiast jadalne. W smaku przypominają ananasa. W Meksyku wykorzystuje się je między innymi do produkcji słodkiego wina i lodów.

Monstera dziurawa – rozmnażanie

Kwiat o nazwie monstera dziurawa najlepiej przesadzać wiosną. W tym czasie nie ma on specjalnych dodatkowych wymagań i nie wypuszcza jeszcze nowych liści. Problem natomiast mogą stanowić duże gabaryty monstery. Dlatego też warto wyposażyć się we wkładkę uprawną, która ułatwia cały proces. Zapewnia ona także odpowiedni dostęp powietrza dla korzeni rośliny. Monsterę rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe . Można również spróbować stworzyć sadzonkę z kawałka łodygi, tyle że z pewnością będzie się ona wolniej ukorzeniać.

Monstera – choroby

Monstera jest bardzo odporną na choroby rośliną. W przypadku egzotycznych roślin, takich jak monstera dziurawa, choroby wynikają najczęściej z nieodpowiedniej pielęgnacji. Roślina nie lubi przeciągów. Zbyt niska temperatura powoduje występowanie na liściach ciemnych plam.

Monsterę atakuje również zgnilizna korzeni i podstawy pędu. Ta choroba pojawia się najczęściej w trakcie ukorzeniania, choć rozwija się czasem także na dorosłych osobnikach. Podłoże przyjmuje brunatną barwę, a monsterę łatwo wyjąć z doniczki. Korzenie rośliny gniją bowiem i się rozpadają. Tę chorobę z kolei prowokuje za wysoka temperatura i zbyt duża wilgotność. Warto więc nie przesadzać z nawodnieniem monstery. Dobrym rozwiązaniem jest wlewanie wody bezpośrednio do doniczki, bez skrapiania nią liści.

Monstera – gdzie kupić?

Jako że w przypadku monstery rozmnażanie i wzrost odbywają się bardzo powoli, poleca się kupno większych okazów. Najczęściej w sprzedaży pojawiają się rośliny wielkości 50 cm. Z czasem są one w stanie powiększyć swoją objętość nawet czterokrotnie. Jedną z polecanych odmian jest monstera dziurawa. Gdzie kupić sadzonkę? W dobrych sklepach ogrodniczych, sklepach internetowych. Uwagi warta jest monstera deliciosa. Gdzie kupić tę odmianę? Można znaleźć ją na Allegro. Dostępna jest też w sieci w bardzo okazyjnych cenach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości