Content: Jakie zatem wybrać krzewy do cienia i półcienia? Czy krzewy owocowe i kwitnące można sadzić w zacienionych miejscach? Jak pielęgnować takie rośliny?
Jakie krzewy do cienia sprawdzą się najlepiej w ogrodzie?
Wybierając rośliny, które zasadzimy w ciemniejszych miejscach ogrodu, warto zwrócić uwagę na krzewy zimozielone, cieniolubne . Pozwolą one na stworzenie w przydomowym ogrodzie czy na działce rekreacyjnej miejsce, które będzie cieszyć oczy zielenią praktycznie przez cały rok.
Omawiając krzewy cieniolubne do ogrodu zaliczane do roślin zimozielonych , na początku warto wspomnieć o bukszpanie wiecznie zielonym. Jest to roślina, która szczególnie popularna jest w okresie Świąt Wielkanocnych, kiedy to gałązki z drobnymi listkami wykorzystujemy do zdobienia koszyków oraz stołów świątecznych. W ogrodach bukszpan, a w szczególności jego niższe odmiany, wykorzystywany jest do zaznaczenia granic ozdobnych rabat kwiatowych. Z wyższych odmian często tworzy się piękne żywopłoty. Dużą zaletą tej rośliny jest to, że bardzo łatwo ją formować poprzez odpowiednie cięcie.
Jeżeli interesują nas krzewy kwitnące do cienia , które jednocześnie będą zimozielone, warto zainteresować się mahonią pospolitą. Ta roślina dorasta zwykle do ok. 1,5 m i ma piękne żółte kwiaty. Natomiast jesienią jej ozdobą są kuliste owoce.
Jeżeli chodzi o krzewy ozdobne do cienia , warto wspomnieć również o różanecznikach. Różaneczniki bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach zacienionych. Jednak, w porównaniu do innych omawianych roślin, są bardzo wymagające i potrzebują określonych warunków do prawidłowego wzrostu. Przede wszystkim potrzebują dużo wilgoci oraz żyznej gleby o kwaśnym odczynie. Na zimę muszą być zabezpieczane przed zbytnim wychłodzeniem i wiatrami. Jeżeli będziemy dobrze dbać o różaneczniki, to odwdzięczą się one pięknymi kwiatami w różnych kolorach – od czystej bieli, po czerwienie i fiolety.
Kolejną grupą, na jaką warto zwrócić uwagę, są krzewy ozdobne cieniolubne z rodziny ostrokrzewów , a w szczególności ostrokrzew Meservy. O ile bukszpan kojarzy nam się z wiosną i Wielkanocą, o tyle ostrokrzew w wielu krajach to nieodzowny symbol okresu Świąt Bożego Narodzenia. Roślina ta nadaje się na żywopłoty, ale również zasadzona samodzielnie prezentuje się niezwykle pięknie. Szczególnie, gdy pojawią się czerwone owoce na tle ciemnozielonych liści.
Krzewy szybko rosnące w cieniu – jakie wybrać?
Jakie krzewy do cienia, które będą szybko rosnąć? Takie pytanie zadają sobie najczęściej osoby, którym zależy na tym, aby zaaranżować nowy ogród, który długo stał pusty lub zaniedbany. Krzewy cieniolubne, które rosną bardzo szybko i pięknie się prezentują to przede wszystkim hortensje. Jedną z ciekawszych odmian jest Ammarin, która ma bardzo delikatne kwiaty, zazwyczaj w kolorze białym lub jasnoróżowym.
Jakie krzewy do półcienia wybrać?
Obok roślin rosnących tylko w cieniu można wymienić także krzewy cienioznośne. Są to między innymi krzewy kwitnące w cieniu , takie jak kalina. Krzew ten dobrze czuje się zarówno w stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Jest to też roślina, która sprawdzi się w ogrodach początkujących ogrodników, gdyż nie ma żadnych specjalnych wymagań.
W lekko zacienionym miejscu dobrze będzie czuła się także krzewuszka Aurea. Krzewuszki to krzewy rosnące w cieniu, które dość rzadko spotyka się w naszych ogrodach . Jednak warto się zdecydować na ich zasadzenie, gdyż pięknie kwitną i dobrze rosną praktycznie na każdej glebie. Warto je sadzić w cieniu lub półcieniu, aby ochronić delikatne liście przed poparzeniem.
Jakie krzewy owocowe cieniolubne zasadzić w ogrodzie?
Praktycznie w każdym ogrodzie można znaleźć krzewy owocowe. W cieniu pełnym nie powinno się ich sadzić, gdyż potrzebują chociaż odrobiny słońca do prawidłowego rozwoju owoców. Dlatego krzewy owocowe lepiej sadzić w półcieniu. Cieniolubne krzewy owocowe to między innymi dereń jadalny, porzeczki oraz niektóre gatunki borówek.
Krzewy w cieniu – o czym pamiętać przy doborze roślin?
Wybierając rośliny do cienia, czy to będą krzewy zimozielone do cienia czy też krzewy kwitnące cieniolubne, należy pamiętać, że w zacienionym terenie będą panowały określone warunki. Zazwyczaj będzie tam chłodniej niż w miejscach nasłonecznionych oraz gleba będzie wilgotniejsza. Dlatego należy wybierać rośliny, które w naturze rosną właśnie w takich warunkach. Jeżeli w cieniu posadzimy roślinę wymagającą słonecznego miejsca, nie będzie ona prawidłowo się rozwijać, a nawet może bardzo szybko zmarnieć.
Z uwagi na większą wilgotność podłoża cieniste ogrody nie potrzebują tak częstego podlewania, jak słoneczne. Pamiętać też trzeba o tym, by rodzaj gleby dobrać do potrzeb rośliny. Jest to szczególnie ważne w przypadku różaneczników, o których wspominaliśmy wyżej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN