Ogród

Kokedama – japońska kula z mchu. Jak ją zrobić?

Ogród

Wszyscy wiemy, że kwiaty domowe i balkonowe rosną w ziemi, która znajduje się w doniczkach. Czy może być inaczej? Okazuje się, że tak. Istnieje japoński sposób nazwany kokedama, co tłumaczy się dosłownie jako kula z mchu. Łukasz Skop pokazał jak ją wykonać.

Kokedama - co to jest?

Kokedama to jedna z najmłodszych, bo mająca niespełna trzydzieści lat dyscyplin bonsai, a więc sztuki miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych. Jest bardzo unikatową dekoracją przestrzeni. Doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na balkonie.

Do uprawy w formie kokedamy możemy wykorzystać większość roślin doniczkowych. Bardzo dobrze sprawdzają się na przykład asparagus pierzasty, kuzyn działkowego szparaga, większość paproci, a w wersji balkonowej dobrze rosną bluszcze

- tłumaczy Łukasz Skop.

Kokedama - jak ją zrobić?

Nie przedłużając zatem, przejdźmy do przygotowania kokedamy własnoręcznie. Łukasz Skop w kilku krokach przedstawił, jak to zrobić.

  • Potrzebujemy przede wszystkim ziemi. Tradycyjnie wykorzystuje się tę z domieszką glinki, natomiast nie jest ona wymagana. Odkwaszony torf nadaje się do uprawy większości roślin. Wybierzmy go i w tym przypadku. Przygotujmy z niego mieszankę, którą obkleimy korzenie tworząc kulę.
  • Do ziemi dolewamy wodę i zagniatamy, jak kruche ciasto. Sprawdzamy, czy jest wystarczająco miękka. Kiedy zbija się w kulki, możemy przestać wyrabiać.
  • Przygotowujemy roślinę - pozbywamy się części ziemi, w której rósł szparag, uważając na jego korzenie. Te najdelikatniejsze znajdują się na zewnątrz bryły korzeniowej.
  • Kiedy kula kokedamy jest już dobrze uformowana, możemy przystąpić do obłożenia jej mchem.
  • Najlepiej, żeby był to mech torfowiec, jednak mchów nie wolno zbierać ze stanowisk naturalnych, bo jest chroniony prawnie. Kupmy w sklepie specjalistycznym, albo pozbierajmy z własnej działki.
  • Z każdej strony obkładamy kokedamę mchem tak, żeby wszystko się trzymało.
  • Musimy owinąć ją sznurkiem. Najlepiej naturalnym. Dobrze sprawdzi się ten jutowy. Zaczynamy od środka i owijamy dokładnie z każdej strony.

Co dalej? – zapytacie. Patyczkiem bambusowym przebijamy kokedamę, następnie zawiązujemy sznurek i wieszamy na haku w pokoju. Drugą opcją jest postawienie jej na podstawce. Zwykłą, ceramiczną pokrywamy kamieniami, stawiamy kokedamę i wtedy podlewamy.

Kokedama nie może wisieć w miejscu całkowicie nasłonecznionym

- apeluje Łukasz Skop.

Zobacz też:

Jak suszyć kwiaty, żeby zachowały kolory? Sprawdzone triki florystki

Co z tego wyrośnie? Sposoby na jesienne rozmnażanie roślin

Najpiękniejszy ogród w Warszawie. Jak wygląda skrawek ziemi nagrodzony w prestiżowym konkursie?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości