Kalina – jak ją uprawiać? Jakie są gatunki i odmiany kaliny?

białe kwiaty
Fot. Zen Rial / Getty Images
Kalina to roślina, która posiada wiele gatunków i odmian. Najpopularniejsza jest kalina koralowa – ma piękne, dorodne kwiaty i czerwone, przykuwające wzrok owoce. Z kolei kalina japońska jest nieco niższa, ale za to bardzo rozłożysta, dzięki czemu lepiej eksponuje swój dekoracyjny charakter.

Kalina to krzew idealny do większego ogrodu. Rzadziej spotykana kalina hordowina ma duże rozmiary, dlatego trzeba przygotować dla niej odpowiednią ilość miejsca. Kalina wonna jest mniejsza, ale równie efektowna. Jej początkowo różowe, a później białe, drobne kwiaty rosną bardzo wcześnie i intensywnie pachną.

Kalina – opis rośliny

Kalina jest rośliną, która spodoba się miłośnikom dużych, oszałamiająco pięknych ogrodów. Rośnie na terenie Europy, Azji oraz Afryki. W Polsce kalinę często można spotkać na obszarach objętych ochroną. Zachwyca przede wszystkim rozłożystym pokrojem, pięknym kwiatostanem i - nierzadko sporym - rozmiarem. Wielkość kaliny zależy od odmiany. Do najwyższych należy kalina koralowa , osiągająca do 4 metrów, choć nieco mniejsza kalina japońska także imponuje rozległą formą. Decydując się na taką roślinę, trzeba dysponować dużą ilością miejsca, aby mogła ona swobodnie rozwijać swoje pędy. Tym, czym zachwyca jeszcze kalina, owoce. Wyglądem przypominają nieco popularną jarzębinę, jednak ich kolor jest intensywnie czerwony, a w trakcie dojrzewania przybierają czarny odcień. Znakiem rozpoznawczym rośliny są czerwone korale, czyli owoce pozostające na krzewie przez całą zimę. To wyjątkowa cecha, dzięki której kalina zdobywa coraz większą popularność jako element zimowego ogrodu.

Kalina to krzew mało wymagający. Do wzrostu potrzebuje miejsca słonecznego, choć będzie odpowiedni dla niej również delikatny półcień. Ważne jest, aby stanowisko przeznaczone dla rośliny było osłonięte przed wiatrem. Kalina , drzewo o niewielkim rozmiarze, ma wiele gatunków, w Polsce można się spotkać koralową i hordowiną.

Kalina – odmiany i gatunki

Gatunki i odmiany kaliny mają różny wygląd. Jedne gatunki są wyższe, inne niższe, różni je również stopień odporności na mróz. Wszystkich gatunków i odmian jest ponad 175, ale warto znać te najpopularniejsze, takie jak:

· Kalina koralowa – występuje w Europie, Ameryce i Azji. Roślina lubi wilgotne, żyzne gleby, jednak do wzrostu potrzebuje wielu składników odżywczych. Jest dużym krzewem, osiąga wysokość do 4 metrów. W ramach tej odmiany wyróżnia się wiele pododmian, przykładem może być kalina koralowa Roseum czy karłowata kalina koralowa Compactum.

· Kalina hordowina – jednej z najwyższych gatunków, może mieć nawet 5 metrów wysokości i ma szeroką koronę, dlatego wymaga dużo miejsca w ogrodzie. Drzewo kalina typu hordowina zakwita wczesnym latem. Rośliny nie należy podcinać, za to jest ona odporna na choroby, szkodniki czy mróz.

· Kalina wonna – jest średniej wysokości – osiąga do 2-3 metrów, ale mocno rozrasta się na boki. Wcześnie zakwita i mocno pachnie. Obejmuje wiele odmian, również te niskie (do 1,5 metra wysokości), np. kalina wonna Nanum.

· Kalina wawrzynowata – cechuje ją średni wzrost (2-3 metry wysokości), posiada duże liście i kwiaty. Roślina jest odporna na choroby, szkodniki oraz niskie temperatury. Krzew kaliny wawrzynowatej jest dość oryginalny, ponieważ nie gubi liści na zimę i pięknie prezentuje się w zimowym krajobrazie.

· Kalina koreańska – jest niewielka (ma do 1,5 metra wysokości), dlatego można ją posadzić w małym ogrodzie. Roślina dość wcześnie rośnie (kwiecień) oraz wymaga słonecznego stanowiska. Wyróżnia się także pięknym, wyczuwalnym zapachem.

· Kalina eskimo – ma mały rozmiar (do 1,5 metra wysokości) o pokroju kulistym. Rośnie na przełomie maja. Gdy zima jest ciepła, nie gubi liści, jednak w czasie większych mrozów może przemarzać.

Kalina koralowa – zastosowanie

Każdy ogród pięknie wygląda, gdy znajdzie się w nim kalina koralowa. Zastosowanie tej rośliny nie ogranicza się jednak do samej uprawy. Owoce są wykorzystywane do przetworów, jednak przed obróbką należy je mrozić przed kilka dni. Kalina wykazuje właściwości lecznicze. Do leczenia stosowane są także odwary z kory. Kalinę, bogatą w cenne składniki, stosuje się najczęściej na bolesne miesiączkowanie, łagodzenie kaszlu, objawów menopauzy czy biegunki.

Kalina koralowa – uprawa

Kalina ogrodowa koralowa jest uprawiana ze względu na swój piękny wygląd. Kalina koralowa najlepiej rośnie na glebie żyznej i wilgotnej. Jej stanowisko może być słoneczne, choć odmiany zielone wolą półcień. Ważne, aby roślina była osłonięta przed wiatrem, często też wymaga ochrony przed mrozem. Cięcie kaliny mobilizuje ją do wzrostu, ale w przypadku wiecznie zielonych odmian należy zrezygnować z obcinania.

Łatwa w uprawie jest kalina na pniu , idealna do małych ogrodów i tarasów. Poradzi sobie z mniej żyzną glebą, lubi stanowiska słoneczne, półcieniste, osłonięte przed wiatrem.

Kalina koralowa – rozmnażanie

Rozmnażanie kaliny można wykonać poprzez ucięcie niezdrewniałych końcówek pędów. Sadzonka powinna mieć kilka centymetrów długości. Jej końcówkę macza się w ukorzeniaczu i od razu sadzi w podłożu.

Zobacz film: Oni wiedzą, co w trawie piszczy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!