Ogród

Kompost - skarb miłośników ogrodnictwa. Jak przygotować go samodzielnie?

Ogród

Aktualizacja:

Kompost to nieoceniony dla ogrodników nawóz organiczny, nazywany przez nich czarnych złotem. Można go kupić już w gotowej formie, ale też z powodzeniem zrobić w domu. Sposób na to pokazała Klaudia Sidorowicz. Do jakich roślin nie powinno się go używać?

Kompost - jak powstaje w zakładzie

Kompost to ekologiczny nawóz jakże ceniony przez ogrodników. Czarne złoto, bo tak bywa nazywany, powstaje z odpadów biodegradowalnych, w miejscach takich, jak chociażby Zakład Utylizacji w Gdańsku. Cała zbieranina jest rozdrabniana, mieszana, suszona i czyszczona, a w końcowe fazie produkcji również przesiewana.

W tle pracuje przesiewacz, który doczyszcza kompost. Na gotowo. Jednocześnie pakujemy go do big bagów

- wyjaśnił Maciej Jakubek.

Taki proces powstawania kompostu w zakładzie trwa kilka tygodni.

Kompost - jak i do czego używać

Gotowy i zapakowany kompost trafia potem do rąk ogrodników takich, jak Klaudia Sidorowicz. W Dzień Dobry TVN ekspertka pokazała, jak użyć go do posadzenia dalii. Nad dnie dużej donicy znalazły się drenaż, czyli potłuczone doniczki ceramiczne, oraz słoma. Ogrodniczka przysypała je ziemią, a następnie dodała kompost i wymieszała całość. W dalszej kolejności umieściła bulwy kwiatów, które ponownie przysypała ziemią i kompostem. Cały proces zakończyło ściółkowanie i podlanie.

Do czego możemy używać kompostu? U Klaudii Sidorowicz znajduje on zastosowanie w przypadku roślin ozdobnych, drzew, krzewów, bylin i roślin kwitnących jednorocznych. Jak zaznaczyła ogrodniczka, sprawdzi się on też doskonale do trawników, by rosły bujne i zdrowe.

Kompost to źródło materii organicznej. Zaufaj swoim zmysłom. Pooglądaj, powąchaj. Jeśli pachnie przyjemnie, możesz używać go bezpiecznie

- podpowiedziała.

Przestrzegła jednak przed stosowaniem takiego kompostu pod warzywa i owoce, czyli rośliny uprawne.

Jak samodzielnie zrobić kompost

Miłośnicy ogrodnictwa nie są zdani jedynie na gotowy do kupienia kompost. Można go bowiem zrobić również samodzielnie z własnych odpadów organicznych. Jak do tego podejść? Wyjaśniła to nasza ekspertka.

Konieczne jest najpierw stworzenie kompostownika. Potrzebna jest rama, z której zostanie zbudowana skrzynia. To w niej potem możliwe będzie warstwowe układzie odpadów. Które z nim mogą zostać użyte? Na pewno resztki z kuchni, takiej jak np. liście kapusty, obierki czy zielone części warzyw.

Powinny się też w kompoście znaleźć części zawierające węgiel w swojej budowie, czyli mogą to być rolki od papieru toaletowego, ręczniki kuchenne albo słoma i siano. Warto do kompostu dodawać tez dodatki, czyli popiół drzewny z kominka opalanego drewnem liściastym. Możemy również dorzucać zioła

- wymieniała specjalistka.

Po odpowiednio długim upływie czasu powstaje gotowy kompost, który trzeba przesiać. Można to już zrobić np. za pomocą plastikowej skrzynki z otworami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

W mieszkaniu wyhodował sobie dżunglę: "Ceny roślin kończą się na kilku tysiącach złotych"

Żywe kamienie szczęścia i roślina pająk, czyli dziwolągi w doniczkach, które wprawią was w spore zdumienie

Dzikie zwierzęta na naszej działce. "Ożywiają ogród i pomagają w walce ze szkodnikami"

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Natalia Górska

Pozostałe wiadomości