Ogród

Petardy, siatki i kulki naftalinowe - skuteczne sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Ogród

Aktualizacja:

Krety to gryzonie, będące problemem wielu posiadaczy ogrodów. Tworzone przez nich kopce szpecą trawniki i niszczą rabaty z kwiatami. Podziemna działalność kretów może uszkadzać korzenie roślin. Jaki jest najlepszy sposób na kreta? Zapytaliśmy o to prowadzącego cykl Dzień Dobry TVN - "Halo, ziemia!" i ogrodnika Łukasza Skopa.

Krecie korytarze mieszczą się ok. 40 cm pod ziemią, a ich długość może osiągać nawet 100 m. Zimą krety wkopują się głębiej, na ok. 60 cm, aby zachować ciepło. Głębokość, na jaką wkopują się te małe gryzonie, sprawia, że trudno jest chronić przed nimi ogród. Kretowiska pojawiają się znienacka, szpecąc idealnie przystrzyżone trawniki i uszkadzając rośliny. Na szczęście mamy do dyspozycji cały arsenał narzędzi przeciw gryzoniom – w postaci pułapek na kreta, siatek, odstraszaczy i środków chemicznych.

>>> Zobacz także:

Nornica – jak się jej pozbyć z ogrodu?

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną i latem. Jakie gatunki sadzić i jak je uprawiać?

Sposoby na kreta – jak chronić trawnik?

O zapobieganiu kretowiskom na trawniku warto pomyśleć już na etapie jego zakładania. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie siatki na kreta. Będzie ona stanowiła barierę mechaniczną dla krecich pazurów daleko przed warstwą darni. Zanim położymy rolkę darni, należy rozłożyć siatkę na powierzchni planowanego trawnika. Następnie przysypujemy ją 10-centymetrową warstwą ziemi i dopiero na niej rozwijamy rolki z warstwą darni. 100-metrowa rolka siatki o szerokości 2 m to koszt ok. 200 zł. Siatkę na krety można wykorzystać również w inny sposób – zabezpieczymy nią cały teren ogrodu już na etapie grodzenia podwórza. Siatkę wkopuje się w ziemię pionowo, a bezpośrednio na niej zalewa się fundamenty ogrodzenia lub stawia płot. Dzięki temu zyskujemy coś w rodzaju „podziemnego ogrodzenia” naszego podwórka, przez które krety nie przejdą. Siatkę wkopuje się w ziemię całkowicie – jeśli ma ona 2 m szerokości, będzie chroniła podwórze właśnie na takiej głębokości. Kret nie przejdzie.

Kolejny sposób na ochronę trawnika to zastosowanie pułapek na krety. Istnieje ich kilka rodzajów – mogą być metalowe, tunelowe oraz posiadać specjalne sygnalizatory. Zazwyczaj ich użycie polega na umieszczeniu urządzenia w kanale, którym poruszają się krety, i naciągnięciu go w odpowiedni sposób. Należy przykryć je warstwą darni. Montaż urządzenia musi odbywać się w rękawiczkach, aby zbliżające się zwierzę nie wyczuło ludzkiego zapachu. Mechaniczne pułapki na kreta kosztują od 10 do 40 zł, zależnie od rodzaju.

Następny sposób na kreta buszującego pod trawnikiem to zastosowanie odpowiedniego środka chemicznego. Dobrym preparatem na krety są specjalne żele. Ich zastosowanie polega na wlaniu ok. 50 ml substancji do kreciej nory, która znajduje się pośrodku kretowiska. Kolejny krok to mechaniczne zablokowanie dziury, na przykład kawałkiem drewna. Bardzo popularnym wyjściem są również odstraszacze kretów, emitujące różnego rodzaju sygnały oraz wibracje. Dla człowieka są one jedynie lekko słyszalne, za to wrażliwy słuch kreta bardzo cierpi z ich powodu, co zmusza gryzonia do wyprowadzki. Koszt odstraszacza na krety to ok. 100 zł. Przeważnie są one zasilane baterią słoneczną.

Swego czasu dość głośno było również o specjalnych tabletkach na krety, które pod wpływem wilgoci wytwarzały gaz uśmiercający gryzonie. Używać ich jednak mogą wyłącznie profesjonaliści, którzy często rezygnują z tego sposobu ze względu na niebezpieczne substancje chemiczne uwalniające się do gleby, mogące zaszkodzić ludziom, psom, kotom i innym użytkownikom ogrodów. Z jednej strony trucizna na krety w formie tabletek jest bardzo skuteczna, z drugiej jej użycie nie jest do końca bezpieczne.

Domowe sposoby na kreta

Jak pozbyć się kreta domowym sposobem? Istnieje kilka prostych metod na wypłoszenie nieproszonego gościa. Domowy straszak na krety można zrobić z prostych przedmiotów – drewnianego palika, rurki lub grubszego drutu, plastikowych butelek lub metalowych puszek. Palik wbijamy w kretowisko i nasadzamy na niego butelkę lub puszkę. Ta pod wpływem wiatru zaczynają one uderzać o palik i w ten sposób wywołują wibracje, które krety czują bardzo mocno. Nie jest to dla nich zbyt przyjemne przeżycie, dlatego wyprowadzają się w inne miejsce. Takie straszaki na krety warto wbijać w każde nowo powstałe kretowisko. Gryzoń dostanie sygnał, że nie jest to dla niego miłe środowisko.

Następny pomysł to posadzenie odpowiednich roślin. Rośliny odstraszające krety to szachownica cesarska, wilczomlecz groszkowy i rącznik. Umieszczenie ich na rabatach kwiatowych pomiędzy poszczególnymi roślinami sprawi, że kwietniki będą dobrze chronione. Wydzielane przez te rośliny substancje są dla kretów drażniące i raczej nie będą się one do nich zbliżać.

Innym pomysłem, o którym powiedział ogrodnik Łukasz Skop jest wrzucanie świec dymnych do krecich nor. Odpaloną petardę wrzucamy do norki w kretowisku i szybko czymś przykrywamy, np. wiadrem lub miską. Taka podziemna eksplozja skutecznie wystraszy wrażliwego kreta.

Innym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest wlanie do kretowiska naturalnego nawozu z czarnego bzu. Do przygotowania go będziemy potrzebowali kilograma pędów czarnego bzu, które zalewamy wodą i całość odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie nawóz wlewamy to do kretowiska, krety nie lubią tego zapachu, więc uciekną w popłochu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości