Fuksja – piękna ozdoba Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak ją pielęgnować!

Fuksja
Fot. Getty IMages/Darius Harrison / EyeEm

Fuksja zachwyca przede wszystkim niezwykle oryginalnymi kwiatostanami, które występują w wielu kolorach, jak choćby w czerwonym, różowym lub purpurowym. Roślina jest chętnie wybierana jako ozdoba rabatek ogrodowych, jednak równie dobrze sprawdzi się na balkonie, a nawet w domu.

Fuksja – opis

Fuksja, zwana także Ułanką, wywodzi się z obszarów Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Została odkryta przez botanika, Leonharta Fuchsa w XVII wieku. Kwiat fuksja – znana nam w obecnym kształcie i tak chętnie hodowana w ogrodach, domach czy na balkonach lub tarasach – jest efektem krzyżówki kilku roślin. Fuksja odnajdzie się posadzona zarówno na rabatkach ogrodowych, jak i w pojemniku. Roślina posiada bardzo wiele odmian, są wśród nich egzemplarze pnące, te o delikatnych pędach, jak i o pędach silnie wzniesionych. Cechą charakterystyczną dla wszystkich fuksji są piękne, bardzo oryginalne i dekoracyjne kwiaty. Fuksji kwiat może mieć jeden odcien lub wiele barw, zazwyczaj spotyka się rośliny w kolorach: czerwonym, różowym, purpurowym.

Fuksja uprawa

Fuksji pielęgnacja nie jest trudna, wystarczy zastosować kilka najważniejszych rad, aby cieszyć się kwitnieniem tych pięknych roślin. Roślina kwitnie w okresie od kwietnia aż do października. Chętnie wybiera się ją jako ozdobę ogrodów, tarasów, balkonów lub nawet wnętrz domów. Fuksja ogrodowa bardzo dobrze odnajdzie się w towarzystwie innych roślin na rabatkach. Najlepszą ziemią dla fuksji jest gleba próchnicza, torfowa. Roślina lubi stanowiska lekko oświetlone, głównie cieniste lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Kwiat fuksja źle znosi przeciągi oraz zbyt suche podłoże. Nie należy zapomnieć też o regularnym nawożeniu rośliny – minimum raz w tygodniu nawozami wieloskładnikowymi. Młode fuksje warto jest przesadzać na wiosnę, starsze egzemplarze – co około dwa, trzy lata.

Fuksja zimowanie. Jak przechować fuksje przez zimę ? Fuksja nie jest pod żadnym pozorem odporna na działanie mrozu, dlatego, gdy nadejdą pierwsze przymrozki powinniśmy bezwzględnie zabrać naszą fuksję do cieplejszego pomieszczenia. Fuksja zimująca w gruncie z pewnością nie przetrwa do kolejnej wiosny. Pomieszczenie, do którego przeniesiemy fuksję na zimowanie, musi być oświetlone, o temperaturze wynoszącej około dziesięciu stopni. Nie należy w tym czasie podlewać rośliny zbyt często. Od marca warto jest przenieść fuksję do temperatury pokojowej i częściej ją podlewać. W tym czasie fuksję w domu można przetrzymać aż do powrotu wiosny.

Fuksja przycinanie . Fuksję należy przycinać regularnie, najlepiej wiosną lub późną jesienią. Możemy zostawić jedynie dwa, trzy oczka z zeszłego roku.

Fuksja rozmnażanie . Rozmnażanie fuksji nie jest trudne – roślinę rozmnażamy z sadzonek, które pobrać należy na wiosnę, w marcu lub w kwietniu, kiedy roślina wyda nowe pędy. W tym celu zrywamy wybrany przez nas pęd, usuwamy liście na samym dole. Umieszczamy sadzonkę w wodzie. Kiedy roślina wyda korzenie, można przesadzić ją do ziemi, a następnie – gdy podrośnie – przenieść i zasadzić fuksję w doniczce .

Fuksja podlewanie . Fuksja fatalnie znosi przesuszenie, które doprowadzić może do jej słabnięcia. Ponadto niedostateczne, nieregularne nawadnianie doprowadza do wielu chorób. Fuksja jest wówczas podatna także na ataki mszyc, mączlików, przędziorków. Jeśli tak się stanie, należy roślinę przepłukać wodą, a następnie zastosować odpowiednie środki do zwalczania szkodników.

Fuksja odmiany

Wśród fuksji znajdziemy bardzo wiele różnorodnych odmian, charakteryzujących się odmiennym wyglądem liści, innym kształtem i kolorem kwiatów. Najbardziej charakterystyczne odmiany fuksji dają kwiaty duże, dwubarwne, wiszące. Wymienić tu można fuksji odmiany : “ Flamenco dancer ”, “ Dollar princess”, “Snow cape”, “Deep purple” lub “Hanna” . Są też fuksje, które mają o wiele drobniejsze, wzniesione kwiatki, np. “Lambada”, “Cherry”, “Jollies avignon” . Zdarzają się też fuksje, które swym kształtem przypominają małe drzewka, dzięki czemu można je formować w dowolny kształt.

Chociaż nie jest tak popularna, jak pelargonia czy surfinia, jednak fuksja ozdobi nasz ogród lub balkon wieloma niesamowitymi, oryginalnymi kwiatami. W dodatku nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Niemal każdy miłośnik ogrodnictwa powinien poradzić sobie z uprawą fuksji. Mamy nadzieję, że udało się nam namówić Was na hodowlę tej ciekawej rośliny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie