Frezje – uprawa. Jakie kolory mają frezje?

Kobieta, która trzyma bukiet frezji
Fot: LauraE / gettyimages.com
Frezje to drobne rośliny, które przyciągają wzrok swoimi wyrazistymi kolorami. Bukiet frezji doskonale sprawdzi się na różne okazje, te rośliny mogą być również uzupełnieniem innych, większych elementów wiązanki. Mimo że kwiaty frezje nie są odporne na mróz, można je uprawiać w warunkach szklarniowych przez cały rok.

Uprawa frezji wymaga określonych warunków, przede wszystkim słonecznego miejsca i żyznej, przepuszczalnej gleby. Frezje w ogrodzie są rzadziej spotykane, ze względu na duże wymagania rośliny i jej małą odporność na niskie temperatury. Znacznie więcej osób decyduje się na frezje w doniczce, choć ten rodzaj uprawy także jest dość trudny i pracochłonny.

Frezje – opis

Frezje to rośliny, które naturalnie występują na obszarze Afryki, dlatego są ciepłolubne. W Europie znane jako kwiaty ozdobne. Osiągają do 50 cm wysokości. Frezje jako bukiet są jedną z najbardziej popularnych wiązanek, pasującą na różne okazje, w tym ślub. Rośliny te zawdzięczają swoją popularność wielobarwności - kwiaty frezji mogą mieć wiele ciepłych barw, dzięki którym wystrój ogrodu czy domu jest bardziej radosny. Frezje białe są odpowiednią ozdobą na wyjątkowe okazje i uroczystości rodzinne.

Frezje – uprawa

W przypadku takich kwiatów ozdobnych, jak frezje, uprawa nie jest prosta - wymaga odpowiednich warunków związanych z glebą, stanowiskiem a nawet temperaturą powietrza. Trudniejsze w pielęgnacji są z pewnością frezje w ogrodzie . Rośliny nie zimują w gruncie, dlatego co roku trzeba wysadzać ich bulwy. Warto wtedy przeprowadzić rozmnażanie – w drugim lub trzecim roku uprawy pojawiają się młode bulwy, które po oddzieleniu można posadzić jako nowe kwiaty. Łatwiej uprawiać jest frezje w doniczce - w warunkach domowych są mniej narażone na duże zmiany temperatury.

Frezje ogrodowe prezentują się okazale na tle rabatek i ogródków skalnych. Abyśmy uzyskali takie frezje, cebulki muszą mieć specjalne warunki do wzrostu. Podłoże zbyt suche i nieurodzajne lub stanowisko w cieniu będzie zdecydowanie hamować rozwój rośliny. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie piękne i zdrowe frezje, sadzenie wymaga przygotowania gleby – powinna być przepuszczalna, o pH w granicach 5,5-6,5. Roślina potrzebuje również miejsca z odpowiednią ekspozycją na słońce, ponieważ nie lubi cienia. Jak sadzić frezje ? Cebule kwiatów umieszczamy w dołku z warstwą piasku i ziemi kompostowej na dnie. Roślinę podlewamy i czekamy na wzrost kwiatów, który przypada na okres kolejnych 3 miesięcy. Kiedy sadzić frezje ? Najlepiej robić to na przełomie kwietnia lub maja. Aby uzyskać obfite kwitnienie, dobrze jest nawozić roślinę preparatami wieloskładnikowymi, w okresie pomiędzy wzrostem pierwszych liści a rozwojem kwiatów.

Frezje w domu są nieco łatwiejsze w uprawie, ponieważ nie trzeba ich specjalnie wysadzać z gruntu przed zimą. Jak sadzić frezje w doniczce ? Bulwy rośliny sadzimy do takiej samej gleby, jak w przypadku uprawy w gruncie, czyli do podłoża przepuszczalnego i żyznego. Ważne, aby wykonać w doniczce warstwę drenażu (np. z keramzytu ogrodniczego), dzięki czemu nadmiar wody będzie właściwie odprowadzany. Zasadzoną roślinę należy umieścić w pomieszczeniu słonecznym i chłodnym (do 15˚C), a gdy urosną pierwsze liście, dbać o stałe nawilżenie podłoża. Frezje do doniczek rozsiewamy późnym latem (kwiaty na wiosnę) lub wiosną (kwiaty w lecie). Siane wiosną dobrze radzą sobie frezje na balkonie .

Te kolorowe kwiaty nie tylko prezentują są bardzo delikatne i subtelne, ale uwalniają też przyjemny zapach w swoim otoczeniu. Frezje w wazonie to idealna dekoracja stołu na wiele okazji. Warto je wybrać choćby ze względu na to, że sezon na frezje trwa cały rok – rośliny z uprawy szklarniowej pojawiają się w kwiaciarniach praktycznie w każdym miesiącu.

Zobacz film: Jak dbać o cięte kwiaty Źródło: Dzień Dobry TVN.

Frezje – kolory

Kolory odmian frezji mają zwykle odmienne znaczenie i zastosowanie. Wśród najpopularniejszych rodzajów można wyróżnić:

· Białe frezje i niebieskie frezje – eleganckie i subtelne, często wykorzystywane w bukietach ślubnych.

· Fioletowe frezje albo czerwone frezje – pasują do odważnych stylizacji, bukietów okolicznościowych lub do ożywienia wystroju domu i ogrodu.

· Żółte frezje lub pomarańczowe frezje – są idealne do wiejskich wiązanek, symbolizują radość i energię.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości