Aronia w ogrodzie - jak ją uprawiać i pielęgnować?

Przetwory z aroni
Fot: fotografermen / gettyimages.com

Aronia jest krzewem, dzięki któremu możesz mieć w swoim ogrodzie zdrowe owoce. Dowiedz się, jak pielęgnować i uprawiać aronię, aby przez wiele lat rosła bez problemu.

C: Uprawa aronii na działce jest źródłem nie tylko owoców o właściwościach odżywczych, ale także pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jak wygląda uprawa aronii i o czym należy pamiętać przy pielęgnacji tego krzewu?

Aronia - uprawa na działce

Owoce, które mają doskonałe właściwości lecznicze, to właśnie aronia . Uprawa tego krzewu nie jest skomplikowana i możesz go hodować na swojej działce. Krzew ma około dwóch metrów wysokości, dlatego można go zasadzić np. przy ogrodzeniu. Jadalne owoce są źródłem witamin C, E, B9 i B2 i mikroolementów, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Aronia obniża ciśnienie krwii oraz zwiększa odporność organizmu, szczególnie w okresie jesiennym. Dżemy, soki, konfitury i nalewki, które mają właściwości prozdrowotne, są produkowane właśnie z aronii. Uprawa i pielęgnacja aronii jest łatwa i można ją sadzić nawet w ogrodach miejskich.

Uprawa aronii w Polsce jest bardzo popularna. Dzięki temu, że jest to roślina odporna na mróz, może przetrwać wiele lat. Najlepiej zasadzić ją na stanowisku, gdzie jest słonecznie lub występuje lekki cień.

Nie ma większego znaczenia poziom wilgotności gleby, w której ma rosnąć aronia. Uprawa na glebie wilgotnej na pewno pomoże w prawidłowym rozwoju. Podłoże powinno być żyzne i mieć odpowiednią ilość składników pokarmowych. Aronia nie powinna rosnąć tam, gdzie występują kamienie.

Owoce zbiera się jesienią i można je zamrozić.

Aronia - uprawa, przycinanie i cięcie

Podczas uprawy aronii należy pamiętać o prawidłowym rozstawie. Odległość powinna wynosić do dwóch metrów pomiędzy krzewami i ponad trzy metry między rzędami.

Cięcie aronii jest bardzo ważnym elementem uprawy. Aby owoce były duże, soczyste i pełne witamin, które pozytywnie działają na nasze zdrowie, należy zapewnić jej nie tylko dostęp do wody, ale przede wszystkim regularnie ją przycinać. Krzew aronii osiąga spore rozmiary i ma wiele pędów, co może wpłynąć na liczbę owoców. Najlepiej przycinać ją na początku wiosny, np. w kwietniu, kiedy pąki nie są jeszcze mocno rozwinięte. Należy pamiętać, aby nie zostawiać dużej liczby starszych pędów, bo aronia najlepiej plonuje na pędach 2-6-letnich. Młode pędy tniemy tuż nad drugim lub trzecim oczkiem i skracamy krzew do połowy wysokości. Dzięki temu roślina będzie rosnąć szybciej.

Cięcie aronii w następnych latach trzeba wykonać tak, aby zostawić do pięciu najsilniejszych pędów. Podczas przycinania, należy pamiętać także o usunięciu pędów chorych czy osłabionych. Starsze krzewy, które mają nawet 8 czy 9 lat, trzeba odpowiednio przycinać, aby mogły kwitnąć nawet przez kilkadziesiąt lat. Pędy powinny być skrócone o połowę.

Przycinanie aronii jest także uzależnione od naszej kreatywności. Jeśli chcemy nadać jej dany kształt, odpowiednio ją przycinamy, aby uzyskać wybraną kompozycję. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, żeby promienie słoneczne docierały do każdego pędu, a eksperymentowanie może skutkować mniejszą liczbą owoców.

Zobacz film: Aronia - naturalna broń na choroby cywilizacyjne. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Uprawa aronii - nawożenie i podlewanie

Podlewanie aronii powinno być największe podczas dojrzewania owoców. Im więcej krzew dostanie wody, tym więcej plonów będzie wydawać. Szczególnie w czasie suszy trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Nawożenie aronii nie musi być intensywne. Krzew jest odporny na choroby, choć mogą pojawić się na nim mszyce.

Nawożenie powinno być odpowiednio dostosowane do gleby, którą poddamy analizie chemicznej. Jeśli liście mają ciemną barwę i są gęste to oznacza, że uprawa aronii odbywa się prawidłowo. Jeśli liście są jasne, drobne, może brakować składników naturalnych i mineralnych. Do nawożenia naturalnego stosuje się obornik. Najlepiej robić to jesienią lub wczesną wiosną. W przypadku zaś nawozów azotowych, zabieg rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w czerwcu.

Uprawa aronii - opłacalność

Uprawa aronii jest opłacalna . Można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy, pod warunkiem, że krzewy rosną na żyznej glebie i mają odpowiednią pojemność wody. Pole musi być oczyszczone z chwastów.

Owoce aronii są dość długo świeże i trwałe, dlatego można je przechowywać nawet kilka tygodni. Z plantacji można uzyskać plon około 15 ton na hektar. Aby uprawa aronii się opłacała, najlepiej mieć kilkadziesiąt hektarów krzewów. Utrzymanie nie jest kosztowne, wystarczy odpowiednio przycinać krzewy oraz zadbać o prawidłowy zbiór owoców.

Aronia - uprawa, rozmnażanie

Rozmnażanie aronii najczęściej odbywa się przy pomocy odkładów poziomych lub odkładów pionowych.

Rozmnażanie aronii przez odkłady pionowe jest łatwiejsze, wystarczy posypać młode pędy ziemią, torfem i trocinami oraz zrobić kopiec o wysokości 40 centymetrów. Krzew będzie odrastał, a po roku można je odciąć i posadzić do gruntu. Najlepiej wykonać to na początku wiosny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości