Charakterystyka najpopularniejszych rodzajów wentylacji

Mężczyzna przy kratce wentylacyjnej
fot.mokee81/Getty Images
Rodzaje wentylacji różnią się od siebie w zależności od metody odprowadzania powietrza. W większości budynków nie wykorzystują one specjalnych systemów, działając na podstawie naturalnego ciągu. W nowoczesnym budownictwie są popularne różne rodzaje wentylacji mechanicznej.

Jakie rodzaje wentylacji w domu są wykorzystywane najczęściej? Przede wszystkim typ grawitacyjny i mechaniczny. Te same rodzaje wentylacji montowane są w blokach. O jej wyborze decydują regulacje prawne, które dopuszczają prosty system grawitacyjny w budynkach, które mają maksymalnie 9 pięter.

Podstawowe rodzaje wentylacji

Wentylacja odgrywa bardzo ważną rolę w każdym budynku mieszkalnym. Właściwy przepływ powietrza decyduje nie tylko o stanie budynku, ale również o zdrowiu mieszkańców. Wszystkie rodzaje wentylacji mają na celu oczyszczenie wnętrza budynku i dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz. Instalacja jest ważna ze względu na gromadzące się w obiekcie szkodliwe dla ludzi zanieczyszczenia i wilgoć, która jest przyczyną pleśni na ścianach.

Zobacz film: Skąd się bierze grzyb w mieszkaniu? Źródło: dzień Dobry TVN

Podstawowe rodzaje wentylacji to:

  • wentylacja naturalna (grawitacyjna),
  • wentylacja mechaniczna (wywiewna lub nawiewno-wywiewna).

Najczęściej spotykaną wentylacją jest typ grawitacyjny. Prosty system z kanałów, który opiera się na naturalnym ciągu, jest spotykany w większości starszych budynków. Ciepłe powietrze przemieszcza się poza budynek przy jednoczesnym ciągu świeżego powietrza z zewnątrz. Wentylację mechaniczną stosuje się w remontowanych lub całkiem nowych obiektach. W takiej instalacji specjalne wentylatory zapewniają większą kontrolę nad intensywnością wymiany powietrza. Najbardziej nowoczesnym rodzajem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, stosowana w budownictwie energooszczędnym.

>>>Zobacz też: Zabójcze grzyby w mieszkaniu. Jak je zwalczyć?

Instalacja naturalna i mechaniczna to rodzaje wentylacji w domu. Oba systemy stosowane są w budynkach mieszkalnych o różnej wielkości. Można je uznać również za rodzaje wentylacji w blokach. Według norm prawnych budynki mieszkalne do 9 pięter mogą posiadać wentylację grawitacyjną. Większa ilość kondygnacji wymusza zastosowanie systemu mechanicznego.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Wentylacja grawitacyjna, działająca na zasadzie naturalnego ciągu przez nawiewniki, jest najprostszym rozwiązaniem. Zasadność takiej instalacji istnieje w przypadku budynku z nieszczelnymi elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Powietrze przedostające się przez szpary i kanały wentylacyjne tworzy w pomieszczeniu mikroklimat. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaniem bardzo szczelnych okien i drzwi wentylacja grawitacyjna powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń oraz nadmiaru wilgoci. W wyniku ograniczenia przepływu powietrza atmosfera wewnątrz budynku wpływa niekorzystnie na zdrowie mieszkańców, a zawilgocenie ścian powoduje pojawienie się pleśni. Nowoczesne budownictwo ze szczelnymi elementami wykończeniowymi musi wykorzystywać system wentylacji mechanicznej. Tylko taka instalacja jest w stanie zapewnić skuteczną wymianę powietrza.

>>>Zobacz też: Jak groźna dla naszego zdrowia może być pleśń?

Rodzaje wentylacji mechanicznej to:

  • Wentylacja wywiewna – wywiew powietrza jest wspomagany mechanicznie. Ten system nie jest zależny od pogody. W instalacji tego typu istnieje możliwość regulacji stopnia nawiewu powietrza poprzez odpowiednie ustawienie kratek wentylacyjnych. Konstrukcja wentylacji wywiewnej składa się z aluminiowych rur i centralnego wentylatora, odpowiadającego za wyciąg powietrza z kanałów w stronę komina (niekiedy w formie rury zamiast murowanego kominka). Wentylacja wywiewna, mimo że jest tanim rozwiązaniem, łączy się z dużymi stratami ciepła. Jej instalacja jest również ograniczona – nie powinna być montowana w budynkach z kominkiem czy gazowym podgrzewaczem wody, ponieważ grozi to przedostawaniem się spalin do pomieszczeń.
  • Wentylacja nawiewno-wywiewna – to system, który uzyskuje największą efektywność. Wentylacja tego typu daje pełną kontrolę nad powietrzem pobieranym z zewnątrz i usuwanym z pomieszczeń. Oprócz kanałów wentylacyjnych głównymi elementami instalacji jest czerpnia (kratka wentylacyjna, kołnierz, skrzynka rozprężna) i wyrzutnia, czyli miejsca pobierania oraz wyrzutu powietrza. Można zastosować również rekuperator, dzięki czemu instalacja nawiewno-wywiewna może cechować się odzyskiem ciepła. To rodzaj wentylacji domowej spotykany w energooszczędnych budynkach. W takim przypadku centrala wentylacyjna odpowiada za ogrzanie pobieranego z zewnątrz powietrza i odprowadzenie go do pomieszczeń przy jednoczesnym usuwaniu zużytego powietrza.

>>>Zobacz też: Inteligentny dom - systemy inteligentnego domu dopasowane do naszych potrzeb

Wentylacja mechaniczna, mimo że jest lepszym rozwiązaniem dla zdrowia i stanu budynku niż system grawitacyjny, ma też swoje słabe strony. Instalacja wywiewna powoduje duże straty ciepła. Z kolei system z rekuperatorem może być głośny (szczególnie rekuperator z wymiennikiem obrotowym) i przeszkadzać mieszkańcom w porach nocnych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości