Materiał promocyjny

Jak to uprać?! Jak czytać symbole na metkach, by nie zniszczyć ubrań?

Pranie w domu
Fot. Manuel Breva Colmeiro / Getty Images
Oznaczenia metek to bardzo często ciąg nieznanych znaków, które trudno rozszyfrować. Ich poznanie jest jednak niezbędne do tego, by nasze rzeczy na długo zachowały swój kolor, formę i strukturę. Oznaczenia prania na metkach są więc poniekąd instrukcją obsługi, jak z daną tkaniną powinniśmy postępować. Sprawdź, jak czytać symbole i co one oznaczają.

Część z nas zupełnie nie przejmuje się symbolami umieszczonymi na metkach naszych ubrań. Co więcej, niektórzy zaraz po kupnie odzieży wycinają metki, pozbywając się tym samym informacji na temat właściwego prania.

Do czego służy oznaczenie prania?

W prawidłowym praniu ubrań należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników – temperaturę, możliwość odwirowania rzeczy i ich ewentualnego suszenia, pranie chemiczne lub z użyciem wybielaczy, a nawet to, z jakimi kolorami i teksturami łączyć ubrania. Oznaczenia prania na metkach to nic innego, jak krótka instrukcja obsługi prania, dzięki której nasze rzeczy nie stracą na jakości. Dodatkową przydatną informacją jest również metka ze składem naszych ubrań. To również istotna wskazówka do tego, jak prawidłowo pielęgnować ubrania.

Oznaczenia prania na metce dzielą się na podstawowe kategorie:

  • pranie (pojemnik z wodą),
  • wybielanie (trójkąt),
  • suszenie (kwadrat lub koło).

Oznaczenia prania a temperatura

Oznaczenia prania na metkach dotyczące możliwości samego prania to symbol pojemnika z wodą. Należy zwrócić uwagę na to, czy jest on przekreślony, czy nie. Symbol „X” oznacza, że czynność prania danej rzeczy w wodzie jest niedozwolona. Najczęściej dotyczy to wyrobów z futra lub skóry. Jeśli jednak znak prania nie jest przekreślony, warto sprawdzić, jakie inne symbole występują wraz z nim, np. pojemnik z wodą z dłonią w środku oznacza, że dana rzecz powinna być prana ręcznie. Następne istotne oznaczenia dotyczą ostrożności obchodzenia się z daną tkaniną. Pojemnik z wodą, pod którym znajduje się jedna kreska, informuje nas o zachowaniu ostrożności (warto wówczas zabezpieczyć daną rzecz, wkładając ją do woreczka na pranie i ustawiając wirowanie na mniejszą liczbę obrotów). Symbol pojemnika z wodą, pod którym występują dwie poziome kreski, oznacza natomiast rzecz bardzo delikatną. Często występuje w połączeniu z koniecznością prania w niskiej temperaturze i brakiem możliwości wirowania. Oznaczenia prania na metce dotyczące temperatury są przedstawione za pomocą kropek:

  • jedna kropka – konieczność prania w temperaturze do maksymalnie 30℃,
  • dwie kropki – możliwość prania w 40℃,
  • trzy kropki – rzeczy, które możemy prać w temperaturze 60℃.

Rzeczy, które możemy gotować, czyli prać w temperaturze 90℃, najczęściej na metce w symbolu pojemnika z wodą mają wpisaną liczbę 90.

fot. DDTVN

Oznaczenia prania tkanin i ich suszenie

Oznaczenia prania tkanin dotyczące suszenia to symbole, z których korzysta stosunkowo mało osób, odnoszą się one bowiem do możliwości suszenia mechanicznego. Opisują to symbole koła lub kwadratu, które przybierają różne kombinacje. Zakaz suszenia wyrażony jest pustym kwadratem, przekreślonym kwadratem lub przekreślonym kołem w kwadracie. Warto też zwrócić uwagę na symbole dotyczące dozwolonej pozycji, w której możemy bezpiecznie wysuszyć nasze ubrania. Kwadrat z trzema pionowymi paskami oznacza suszenie w pozycji pionowej, co jest możliwie w przypadku większości ubrań. Pozioma kreska w kwadracie sugeruje konieczność suszenia w pozycji poziomej (leżącej). Dotyczy to przede wszystkim swetrów i dzianin, które pod wpływem wiszenia mogą rozciągnąć się, tracąc tym samym swoją formę. Ukośne kreski w rogu kwadratu to znak, by nasze ubrania wysuszyć w cieniu. Odnosi się to najczęściej do ubrań delikatnych w ciemnych kolorach, które łatwo płowieją pod wpływem działania promieni słonecznych.

Stosowanie wybielaczy i pranie chemiczne – oznaczenia prania na ubraniach

Koła z literami w środku bądź trójkąty to oznaczenia prania sugerujące konieczność prania chemicznego. Dlatego, widząc te symbole, warto oddać nasze rzeczy do profesjonalnej pralni chemicznej. Pranie tak oznaczonych rzeczy w pralce z użyciem wody i zwykłych detergentów niszczy bowiem odzież, jej strukturę i kolor. Oznaczenia prania w kształcie trójkąta to z kolei symbole mówiące nam o możliwości wybielania danej rzeczy. Przekreślony trójkąt to znak, iż danej rzeczy nie możemy wybielać i chlorować. Trójkąt z symbolem „Cl” w środku to oznaczenie pozwalające nam zarówno na wybielanie, jak i chlorowanie. Trójkąt z ukośnymi liniami sugeruje natomiast konieczność użycia wybielaczy tlenowych.

Oznaczenia pralki

Pomocne w codziennym praniu są niewątpliwie oznaczenia prania na pralce. Programy „delikatne”, „pranie ręczne”, „sport”, „wełna”, „jedwab”, „kurtki” itd. w znacznym stopniu pozwalają na uniknięcie błędu przy odczytaniu metki. Należy jednak pamiętać, iż oznaczenia prania odzieży umiejscowione na pralce są jedynie symbolami umownymi i nie mogą ostatecznie przesądzać o wyborze prawidłowego prania. W pierwszej kolejności zawsze należy kierować się zaleceniami na metce.

fot. Sharp

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!