Materiał promocyjny

Niezwykła historia IKEA. Jak rozpoczęła się współpraca między Polską a Szwecją?

Jak powstały sklepy Ikea?
Ingvar Komprad: “Polska to moja druga ojczyzna”
Źródło: Dzień Dobry TVN
Älmhult to 10-tysięczna miejscowość w południowej Szwecji. To właśnie tutaj urodził się i dorastał przedsiębiorca Ingvar Kamprad. Gdy miał 17 lat założył firmę IKEA. W jej prowadzenie zaangażowany był przez całe życie. Jak wygląda miejsce, które upamiętnia jego dokonania?

Muzeum IKEA w Szwecji

W Älmhult działa Muzeum IKEA. Dawniej w jego miejscu znajdował się pierwszy sklep marki. Został otworzony w 1958 roku. - Ingvar dorastał w tych okolicach i zaczynał już jako dziecko, bawiąc się w przedsiębiorcę ze swoimi dziadkami. Jeździł na rowerze po okolicznych lasach i sprzedawał ryby, pudełka z zapałkami oraz kartki świąteczne. Od dziecka miał smykałkę do interesów. Jego babcia była tą, którą bardzo go wspierała i kupowała od niego dosłownie wszystko, zachęcając go do dalszej pracy - powiedziała Anna Sandberg Falk, kurator wystawy w Muzeum IKEA.

Warto dodać, że w okolicy Älmhult działało wiele lokalnych zakładów meblarskich, to zainspirowało Ingvara do otworzenia swojego. - Od samego początku wszystko robił samodzielnie. Kupował, sprzedawał, zajmował się dystrybucją, sam tworzył słynne katalogi. Powoli przeobraziło się to w wielki międzynarodowy sukces - dodała.

Jak IKEA trafiła do Polski?

Niestety w pewnym momencie lokalni przedsiębiorcy zaczęli bojkotować Ingvara i jego system biznesowy, który oferował wysoką jakość za przystępną cenę. - Firma zaczęła się borykać z problemami produkcyjnymi, a szwedzkie manufaktury nie miały wystarczającej zdolności produkcyjnej na tak dużą skalę. Ingvar musiał szukać innych, bardziej kreatywnych rozwiązań. Zaczął więc przyglądać się Polsce - tłumaczył Pär Gustafsson, dyrektor Muzeum IKEA.

Pewnego dnia przedsiębiorca przeczytał, że polski minister handlu przebywa w Sztokholmie. - Napisał do niego list, w którym wyraził chęć współpracy z Polską. Kilka miesięcy później otrzymał odpowiedź, która brzmiała: "Witamy w Polsce" - dodał.

Wspólna historia rozpoczęła się w styczniu 1961 roku od wizyty Ingvara w Fabryce mebli giętkich w Radomsku. Jej efektem było pierwsze zamówienie - 500 krzeseł z drewna bukowego.

Jak dalej układała się ta współpraca? Czy odniesienia do niej można zobaczyć w muzeum? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!