C: Coraz częściej na rynku pojawiają się też nowoczesne urządzenia regulujące temperaturę, jak np. głowica termostatyczna z czujnikiem wyniesionym, która pozwala na jeszcze lepszą kontrolę temperatury powietrza w pomieszczeniu. Co ciekawe, głowicę można dobrać również pod względem stylistycznym do grzejników czy mebli (np. głowica termostatyczna czarna lub głowica termostatyczna mini). Czym dokładnie jest głowica termostatyczna i jak działa takie urządzenie?
Jak działa głowica termostatyczna grzejnikowa?
Podstawowa głowica termostatyczna z zaworem montowana do grzejnika składa się z dwóch elementów – głowicy termostatycznej oraz zaworu przygrzejnikowego. W sklepach można też dostać bardziej zaawansowane modele, w których jest dodatkowy, osobny czujnik. Takie głowice sprawdzają się w szczególności w miejscach, gdzie sama głowica lub część grzejnika jest osłonięta np. firanką czy meblem. Pozwala to również na lepszy pomiar temperatury w pomieszczeniu, a nie przy samym osłoniętym grzejniku.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest głowica termostatyczna radiowa . Dzięki niej można zdalnie regulować temperaturę w domu czy w mieszkaniu. Taka bezprzewodowa głowica termostatyczna to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób często podróżujących lub takich, których nie ma długo w domu w ciągu dnia.
Zasada działania głowicy termostatycznej jest bardzo prosta. W zależności od modelu przy pomocy pokrętła lub przycisku ustawiamy wybraną temperaturę. Głowica termostatyczna z czujnikiem może mieć zakres regulacji stopniowy oznaczony np. 1, 2, 3 itd. lub będzie pozwalała na ustawienie dokładnie wymaganej temperatury np. 21 stopni Celsjusza (taką opcję ma między innymi programowalna głowica termostatyczna ). Nowoczesne głowice termostatyczne mają coraz częściej również elektroniczne wyświetlacze, pozwalające użytkownikowi na jeszcze lepsze zarządzanie ustawieniami tego urządzenia. Dla osób, które obawiają się przegrzania mieszkania czy domu, dobrym rozwiązaniem może okazać się głowica termostatyczna z blokadą , którą ustawia się na wybraną przez siebie temperaturę (warto zwrócić uwagę, że w sklepach można dostać również głowicę termostatyczną z blokadą rodzicielską, czyli taką, która uniemożliwi przestawienie przez dziecko temperatury ustawionej wcześniej na głowicy).
Głowica termostatyczna – jaką wybrać?
Kiedy chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, głowica termostatyczna do kaloryfera jest niezbędna. Jednak tutaj trzeba sobie postawić pytanie – jaka będzie najlepsza? Każda głowica termostatyczna grzejnika ma oznaczenie TELL. Jest to klasyfikacja pozwalająca na ocenę efektywności tego typu produktów. Na głowicy należy szukać oznaczeń literowych od A do F, gdzie A oznacza najbardziej ekonomiczne modele głowic termostatycznych.
Ważną kwestią przy wyborze głowicy jest jej dopasowanie do elementów, do których będzie mocowana na grzejniku. W innym przypadku głowica termostatyczna temperatury nie będzie działała prawidłowo lub w ogóle nie będzie można zamontować jej przy grzejniku.
Przy wybieraniu głowicy trzeba pamiętać też o tym, aby dobrać ją również do rodzaju grzejnika, na jakim będzie mocowana. Przykładowo grzejniki dolnozasilane wyposażone są we wkładki termostatyczne, dzięki którym głowicę można montować bezpośrednio na nich. Jeżeli chodzi o grzejniki bocznozasilane, to w tym przypadku należy dokupić zwór obudowany z pokrętłem nastawczym. W przypadku grzejników podłączanych od dołu regulacja temperatury wykonywana jest za pośrednictwem bloku zaworowego.
Jakie są rodzaje głowic termostatycznych?
Głowice termostatyczne najogólniej dzieli się na dwa rodzaje – tradycyjne i elektroniczne. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku producenci oferują produkty takie jak głowica termostatyczna z czujnikiem wbudowanym oraz czujnikiem zewnętrznym. Dostępne są też wspominane wyżej głowice z blokadami. Trzeba tutaj pamiętać, że elektroniczne czujniki dają użytkownikowi o wiele więcej możliwości, a co za tym idzie większy zakres kontroli nad temperaturą w pomieszczeniach. Tego typu głowice są wybierane szczególnie chętnie przez osoby, które mają domy wyposażone w tak zwane inteligentne systemy sterowania, gdzie oprócz temperatury można zdalnie kontrolować np. opuszczenie rolet, włączniki światła czy zraszacze trawników.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN