Jak czyścić płytki z połyskiem? Sprawdzone sposoby

Dom

Aktualizacja:
iStockphotoFotoDuets/Getty Images

Czyszczenie kafelków w domu nie musi być żmudną i męczącą pracą. Choć wymaga od nas przygotowania, to dzięki odpowiednim technikom czyszczenia i sprzętom nawet najtrudniejsze zabrudzenia mogą zostać usunięte w kilka chwil. Zobacz, czym myć kafle z połyskiem.

Płytki z połyskiem cieszą się niesłabnącą popularnością. Wykorzystuje się je zarówno w łazienkach, jak i w kuchniach, mogą być również elementem aranżacji innych pomieszczeń w mieszkaniu. Dzięki wysokiemu połyskowi nie tylko elegancko się prezentują, lecz także optycznie powiększają wnętrza. Wiele osób nie wie jednak, jak i czym myć kafelki z połyskiem, aby zawsze prezentowały się stylowo i nie zwracały na siebie uwagi drobnymi zabrudzeniami czy smugami. Niestety, przy tego typu wykończeniach z wysokim połyskiem często nawet najmniejsze plamy psują cały efekt i ściany czy podłogi nie wyglądają już tak dobrze. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się odpowiednio o nie dbać. Jakie produkty i sprzęty warto wykorzystać, żeby wyczyścić płytki z połyskiem?

Czym myć płytki z połyskiem? Detergenty i sprzęt

Do mycia płytek z połyskiem najlepiej nadają się specjalnie przeznaczone do tego produkty, warto jednak przed zastosowaniem danego detergentu przetestować go na niewielkiej powierzchni. Zbyt silne środki mogą uszkodzić powierzchnię kafelków, a ich wdychanie podczas szorowania podłóg i ścian może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Producenci starają się wypuszczać na rynek takie detergenty, które nie tylko skutecznie usuną zabrudzenia, ale również nadadzą płytkom pożądany połysk, bez konieczności ich polerowania. Przed każdym użyciem nowego produktu należy sięgnąć do instrukcji, żeby użyć dokładnie takiej ilości preparatu, jaka jest wymagana.

Oprócz detergentów ze sklepu, dobrze sprawdzą się również domowe sposoby na czyszczenie kafelków. Do najbardziej polecanych i łatwo dostępnych środków należą, przede wszystkim, ocet, soda oczyszczona i płyn do mycia naczyń. Niektórzy stosują również proszki do prania.

Warto zastanowić się również, czym powinno się czyścić płytki z połyskiem. Najbardziej uniwersalnym sprzętem jest oczywiście tradycyjny mop, jednak przy jego pomocy trudno usunąć zabrudzenia z kafelków na ścianach. Najlepiej myć płytki specjalną szczotką do szorowania, a trudno dostępne miejsca czyścić zwykłą szczoteczką do zębów. W miarę możliwości można zainwestować również w mop parowy, który pod wpływem ciepła dokładnie usunie wszystkie zabrudzenia i nie pozostawi smug na kafelkach. Znacznie zwiększa on komfort czyszczenia płytek z połyskiem, które są dość delikatne i łatwo je porysować, używając nieodpowiednich sprzętów. Wysoka temperatura pary pomoże szybciej rozpuścić ewentualne zaschnięte plamy i rozwiąże problem szorowania podłóg czy ścian w jednym miejscu przez nawet kilka minut.

Czym myć kafelki z połyskiem, żeby pozbyć się smug?

Żeby wyczyścić kafelki z połyskiem ze smug, można zastosować roztwór wody i octu (w proporcjach 1 szklanka octu na 8 litrów wody). Jeśli natomiast smugi pojawiają się w wyniku użycia specjalnych detergentów czy domowych środków czystości, warto umyć kafelki z połyskiem jeszcze raz przy użyciu wyłącznie ciepłej wody, bez żadnych dodatków, a następnie wytrzeć je do sucha.

Jak czyścić płytki z połyskiem z pleśni i tłustych plam?

Pleśń może pojawić się na każdych kafelkach i często nie ma to związku z nieprawidłowym użytkowaniem pomieszczeń czy niedbalstwem. Niezależnie od przyczyny, większość zabrudzeń powstałych w wyniku pojawienia się na kafelkach pleśni można usunąć domowym sposobem przy użyciu octu.

Tłuste plamy można spróbować przy pomocy płynu do mycia naczyń. Silniejszych zabrudzeń można pozbyć się mieszanką płynu i soli emskiej, którą bez problemu można kupić w aptekach, np. pod postacią musujących tabletek (można rozpuścić je w odrobinie wody i dopiero wtedy wymieszać z płynem do naczyń). Sól i płyn zaleca się stosować w proporcji 1:1.

Jak czyścić fugi między kafelkami z połyskiem? Domowy sposób na zabrudzenia

Raz na jakiś czas trzeba poświęcić nieco więcej czasu na mycie kafelek z połyskiem i zająć się również znajdującymi się między nimi fugami. Zabrudzone i poszarzałe fugi sprawiają, że nawet najdroższe błyszczące płytki, na których nie widać ani jednej smugi, nie będą prezentować się najlepiej. Do ich wyczyszczenia świetnie nada się domowa mieszanka octu, sody oczyszczonej i soku z cytryny.

Domowy płyn do czyszczenia powinien składać się z ¼ szklanki octu, ½ szklanki sody oczyszczonej i ⅓ szklanki soku z cytryny. Wszystko wystarczy dokładnie wymieszać i wlać do butelki z atomizerem. Jeśli zabrudzenia między kafelkami nie są zbyt duże, całość można rozcieńczyć jeszcze wodą, a dopiero później pryskać bezpośrednio na fugi. Warto pozostawić naniesioną mieszankę na kilka chwil, a potem całość wyszorować szczoteczką do zębów.

Zobacz też:

Przepisy na domowe środki czystości. Tanie i łatwe w przygotowaniu

Połącz przyjemne z pożytecznym. Ćwicz z Qczajem podczas sprzątania

Samodzielne ozdabiamy balkon. Jak krok po kroku zrobić poduszki na taras?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto