Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja

Czym jest zespół sztywnego serca? Jak się objawia? Jak można go leczyć? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tekście poniżej.

11-letnia Martynka z zespołem sztywnego serca Zespół sztywnego serca - co to jest kardiomiopatia restrykcyjna? Objawy zespołu sztywnego serca Jak leczy się zespół sztywnego serca?

Zobacz też: Jak żyć 120 lat? Oto piramida długowieczności

Jedenastoletnia Martynka z zespołem sztywnego serca

Jedenastoletnia Martynka cierpi na zespół sztywnego serca, który polega na tym, że mięsień nie funkcjonuje prawidłowo, a upośledzona funkcja rozkurczu narządu doprowadza do zastojów krwi i skrajnej niewydolności wielu organów.

Martynka nie była w stanie normalnie funkcjonować, np. przejść kilka kroków. 11-latka była zmęczona po wejściu na pierwsze piętro, zaczynała źle się czuć nawet kiedy zakładała piżamę. Każdy, najmniejszy wysiłek sprawiał jej trudność.

Dziewczynkę uratował pionierski zabieg wszczepienia urządzenia, która ma utrzymać stały przepływ krwi między przedsionkami.

Zespół sztywnego serca - co to jest kardiomiopatia restrykcyjna?

Kardiomiopatie to choroby wynikające z uszkodzenia serca, które skutkują zaburzeniem jego funkcjonowania. Choroby te mogą być spowodowane powiększeniem, przerostem lub "usztywnieniem" serca - czyli restrykcją.

Kardiomiopatia może być przekazywana w genach, może występować jako powikłanie infekcji, spożycia toksyn, alkoholu i leków, czy też zaburzeń endokrynologicznych.

Najrzadszą odmianą jest kardiomiopatia restrykcyjna. W jej przypadku usztywnienie komór serca jest tak znaczne, że powoduje trudności w napełnianiu się serca krwią. To z kolei zmniejsza objętość przepompowywanej przez nie krwi, w rezultacie prowadzi do niewydolności serca.

Więcej:

Tomasz Kabis, finalista "Mam talent", walczy z rakiem serca

Objawy zespołu sztywnego serca

Co powinno cię nie zaniepokoić? Co może świadczyć o tym, że możesz cierpieć na zespół sztywnego serca?

  • napady duszności,
    • suchy kaszel, a do tego odpluwanie pienistej, różowej wydzieliny,
      • obrzęk nóg - szczególnie w kostkach, stopach,
        • blada, zimna skóra,
          • wzmożona potliwość,
            • nadmierne wypełnienie żył szyjnych,
              • nudności, zaparcia, zaburzenia wchłaniania,
                • obrzęk płuc,
                  • zaburzenia rytmu serca, m.in. za szybkie bicie serca.

                    Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

                    Leczenie zespołu sztywnego serca

                    Jak leczy się zespół sztywnego serca? Na początku kardiolog musi znaleźć przyczynę, a następnie określić stopień niewydolności serca i na koniec rozpocząć odpowiednie leczenie. Niestety na ten dzień zespół sztywnego serca nie jest możliwy do całkowitego wyleczenia. W leczeniu stosuje się: blokery kanałów wapniowych, leki moczopędne, leki przeciwkrzepliwe.

                    Pacjent powinien również ograniczyć spożywanie chlorku sodu.

                    W najtrudniejszych przypadkach jedynym ratunkiem może być tylko przeszczep serca, niekiedy połączony z przeszczepem płuc - w przypadku, gdy wystąpi utrwalone nadciśnienie płucne.

                    Więcej tematów medycznych:

                    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości