Fobia społeczna - objawy, leczenie, przyczyny

Kobieta, która jest nieśmiała
Fot: Lynn Koenig / gettyimages.com
Życie osób z fobią społeczną jest ciężkie Trudno jest im wykonywać najprostsze codzienne aktywności. Nie chodzi tylko o wychodzenie do ludzi, ale również strach np. przed jedzeniem przy innych ludziach, nawet najbliższych. Osoby z fobią społeczną nie chodzą na wesela lub inne rodzinne uroczystości. Niechętnie również podejmują zatrudnienie. Jak walczyć z fobią społeczną i jak się ją leczy?

Co to jest fobia społeczna? Bardzo często myli się ją z nadmierną nieśmiałością i niepewnością siebie. Osoba, która się z nią zmaga ma problemy z codziennymi aktywnościami, które wiążą się z kontaktem z innymi ludźmi, szczególnie obcymi. Obecnie jest to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że nawet 9% ogółu populacji dotyka fobia społeczna. Test online na fobię społeczną pomoże nam sprawdzić, czy dotyka nas nieśmiałość, czy to już zaburzenie, które musimy leczyć.

Fobia społeczna - objawy

U osób chorych fobia społeczna wywołuje dotkliwe cierpienie zawsze wtedy, kiedy muszą zetknąć się ze światem poza swoim domem lub innym, bezpiecznym środowiskiem. Chorzy na fobię społeczną są zazwyczaj bardzo poważni, sprawiają wrażenie nieśmiałych introwertyków. Rzadko okazują radość czy zachowują się swobodnie. Bardzo ściśle kontrolują swoją mimikę i zachowanie. Osoby z fobią społeczną boją się interakcji i kontaktów z innymi, dlatego chętnie podejmują internetowe znajomości. A czego właściwie boją się osoby z fobią społeczną? Przede wszystkim oceny innych ludzi, tego że się w jakiś sposób ośmieszą lub wygłupią.

Zachowania osób, u których zdiagnozowana jest fobia społeczna:

· Unikanie wystąpień publicznych.

· Samotny tryb życia.

· Unikanie spożywania posiłków i picia w restauracjach, barach itp.

· Strach przed mówieniem - fobia społeczna jest jednym z zaburzeń, które wywołują drżenie głosu i jąkanie.

· Brak możliwości skupienia i wykonywania różnych aktywności, gdy ktoś na nie patrzy.

· Unikanie rozmów z osobami, które uważają za autorytet.

Objawy somatyczne fobii społecznej, gdy chory przebywa w środowisku społecznym (bank, sklep, lekarz, impreza itp.):

· Przyspieszone tętno i ciśnienie krwi.

· Drżenia kończyn.

· Duszności.

· Drżenie głosu, jąkanie się i inne zaburzenia mowy.

· Szumy uszne.

· Mdłości.

· Zawroty głowy.

Osoby chore na fobię społeczną w sytuacji społecznej, jeśli nie wycofają się z niej w odpowiednim momencie, mogą dostać nawet napadu lęku panicznego.

Fobia społeczna - przyczyny i występowanie

Kto najczęściej choruje na fobię społeczną? Zazwyczaj pojawia się między 17. a 30. rokiem życia, zarówno u młodych kobiet, jak i mężczyzn. Badacze zaburzenia zauważyli jednak, że wśród osób po 30. roku życia to kobiety częściej zapadają na to schorzenie. Fobia społeczna u dzieci również może pojawiać się dość często - według badań przeprowadzonych w Szkocji, nawet 1,8% dzieci zmaga się z tym problemem.

Przyczyny fobii społecznej:

· Odrzucenie przez grupę we wczesnych latach szkolnych.

· Traumatyczne przeżycia - ofiary przemocy, gwałtów, molestowania seksualnego, znęcania psychicznego, mobbingu.

· Doświadczenia z czasów wojny lub wyjazdów na wojnę.

· Strach przed kompromitacją w grupie rówieśniczej.

· Niska samoocena.

· Brak umiejętności autoprezentacji.

· Przekonanie o brzydkiej budowie swojego ciała (dysmorfofobia).

Fobia społeczna może dotykać również osoby, które zmagają się z innymi zaburzeniami i chorobami psychicznymi, np. depresją, agorafobią, nerwicą neurasteniczną, osobowością paranoiczną itp.

Osoby zmagające się z fobią społeczną często popadają w uzależnienia od narkotyków lub alkoholu. Substancje te bowiem pomagają opanować lęk.

Fobia społeczna - leczenie

Schorzenie to występuje dość często w naszym społeczeństwie i można powiedzieć, że jest chorobą cywilizacyjną. Jak musi być leczona fobia społeczna? Terapia jest jednym ze składników sukcesywnego leczenia. Najczęściej używana jest metoda poznawczo-behawioralna, gdzie chory jest stopniowo konfrontowany z sytuacjami powodującymi lęk. Zadaniem terapii jest również nauczenie chorego spontanicznych reakcji na sytuacje społeczne. Do tego osoba cierpiąca jest uczona technik relaksacyjnych, zmienia się jej przekonania na temat własnej osoby oraz wzmacnia samoocenę. Wobec chorego często stosowany jest trening umiejętności społecznych. Ten ostatni może być elementem leczenia domowego fobii społecznej. Kolejnym punktem leczenia schorzenia, jakim jest fobia społeczna, są leki. Najczęściej podawane są benzodiazepiny, neuroleptyki i antydepresanty. U osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków wskazana jest jednoczesna terapia uzależnień.

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości