
Trzustka to narząd, który warunkuje prawidłowe działanie całego organizmu. Jej zaburzenia mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, zatem regularne badania i kontrola to podstawa. Jak alarmują lekarze, szybkie wykrycie choroby, zwiększa szanse na leczenie. O tym, jakie objawy powinny być dla nas niepokojące oraz o tym, jak dbać o trzustkę powiedział dr hab. n. med. Stanisław Hać.
Syndrom Ani Przybylskiej
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, ale w tym czasie warto także zwrócić uwagę na inne groźne nowotwory, m.in. na raka trzustki. Walkę z chorobą sześć lat temu przegrała Anna Przybylska. Jak się okazuje, od tego czasu świadomość społeczeństwa dotycząca badań uległa poprawie i wiele osób zaczęło regularnie kontrolować swoje zdrowie. Dr hab. n. med. Stanisław Hać pokusił się o określenie ogromnego zainteresowania badaniami trzustki „syndromem Ani Przybylskiej”.
Informacja o chorobie i (...) losach pani Ani Przybylskiej stała się informacją powszechną. Polki uświadomiły sobie, że taka rzecz może spotkać każdego. Zwróciły uwagę na trzustkę, narząd, który był w mniejszym polu zainteresowania
- powiedział lekarz.
Trzustka – co to takiego?
Trzustka to narząd, który w organizmie człowieka pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiada za wydzielanie hormonów wpływających na proces przemiany węglowodanów, a dzięki produkowanemu przez nią sokowi trzustkowemu jest możliwe trawienie takich substancji odżywczych, jak m.in. białka i tłuszcze.
Trzustka to jest gruczoł przewodu pokarmowego podobny do wątroby. Wydziela substancje w postaci soku, które uczestniczą w sposób bezpośredni w trawieniu pokarmów. Ona jest też siedliskiem komórek neuroendokrynnych, które odpowiadają za gospodarkę glukozą, czyli wydzielając insulinę. To jest najbardziej znany hormon, który wytwarza
– powiedział specjalista.
Co dzieje się z naszym organizmem, gdy trzustka przestaje prawidłowo funkcjonować? Jak przyznał specjalista, w sytuacji, gdy przestaje pracować część odpowiedzialna za wydzielanie insuliny, pacjent ma nietolerancję glukozy albo cukrzycę. W przypadku, gdy dochodzi do zaburzenia pracy części zewnątrzwydzielniczej odpowiedzialnej za trawienie, na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia trawienne w postaci upośledzenia zdolności do trawienia białek i tłuszczu.
Czasem bywa tak, że obydwie te niewydolności współistnieją
– powiedział.
Nowotwór trzustki – objawy
Nowotwór trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Według statystyk rocznie choruje na niego 8 do 10 osób na 100 tysięcy. Jak zatem rozpoznać niepokojące objawy? Zdaniem lekarza nie jesteśmy w stanie samodzielnie zlokalizować i rozpoznać konkretnego bólu tego narządu.
Jesteśmy tak skonstruowani, że dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej najczęściej odbierane są przez nas nieprecyzyjnie. Nie jesteśmy w stanie lokalizacyjne, czy ze względu na charakter bólu określić rodzaj narządu, który nas boli. Trzustka boli w ten sposób, że ludzie odczuwają ból w nadbrzuszu, czyli ból w jamie brzusznej zwykle po lewej stronie, czasem z promieniowaniem do pleców
– powiedział dr hab. n. med. Stanisław Hać.
Objawami chorej trzustki, które najczęściej się pojawiają, są zaburzenia trawienia takie jak: biegunka czy nietolerancja pokarmowa, a także cukrzyca i dolegliwości bólowe.
Jak dbać o trzustkę?
Zdaniem lekarza, dbając o nasze zdrowie, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o podstawowych zasadach zdrowego trybu życia. Przy chorobach związanych z wątrobą istotna jest zbilansowana dieta, która zbliżona jest do diety śródziemnomorskiej. Ponadto ważne jest także ograniczenie spożywania czerwonego mięsa, węglowodanów prostych, alkoholu i papierosów.
Istnieje zależność między nowotworami trzustki a paleniem papierosów, udowodniona i udokumentowana w wielu publikacjach oraz wpływ czynników środowiskowych, niezdrowe jedzenie, niezdrowy tryb życia i brak ruchu
– powiedział.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Koronawirus chorobą zawodową? Sprawdź, kiedy przysługuje ci zasiłek
Wokalista zespołu "The Wanted" walczy o życie. Tom Parker: "Powiedzieli, że to śmiertelna choroba"
Maseczki w szkołach obowiązkowe? Wirusolog: "Starsze dzieci to są już młodzi dorośli"





