Profilaktyka zdrowia

Wizyta u lekarza dla osoby otyłej to koszmar? "Po wypadku nawet mnie nie zbadano, a jedynie zważono"

Dzień Dobry TVN

Profilaktyka zdrowia

Wizyta u lekarza dla osoby otyłej to koszmar? "Po wypadku nawet mnie nie zbadano, a jedynie zważono"

Dzień Dobry TVN

Osoby, które mają nadwagę lub są otyłe często są szykanowane i wytykane palcami. Co gorsza, niestosowne komentarze w ich stronę kierują także lekarze. Dlaczego osoby, które powinny nieść pomoc, pozwalają sobie na takie zachowanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Zakrzewską, stylistką, blogerką i modelką plus size, która doświadczyła takich nieprzyjemnych komentarzy oraz dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.

Dlaczego osoby otyłe są dyskryminowane?

Osoby, które zmagają się z otyłością czy nadwagą, nie mają łatwego życia. Często słyszą pod swoim adresem nieprzyjemne komentarze czy uszczypliwości. Zdarza się, że słyszą je też od lekarzy - osób, które powinny rozumieć ich niełatwą sytuację. Takie doświadczenia ma m.in. Ewa Zakrzewska, stylistka, blogerka i modelka plus size.

- Już jako nastolatka czułam, że jestem dyskryminowana. Kiedy przyszłam do lekarza ze złamaniem po wypadku komunikacyjnym, usłyszałam, że moim największym problemem jest schudnięcie. Nawet mnie nie zbadano, a jedynie zważono. Wręczył mi jedynie wizytówkę do lekarza, który zmniejsza żołądki - mówiła pani Ewa.  

Pani Ewa wyznała, że z gabinetu wyszła z płaczem. - Nie mam wielkich oczekiwań. Do lekarza przychodzę po diagnozę, a nie po to, żeby mnie oceniał - dodała. Swoje niełatwe doświadczenia modelka opisała w mediach społecznościowych. Pod jej postem pojawiło się mnóstwo komentarzy od osób, które również zostały źle potraktowane przez lekarza. - Najbardziej wstrząsnęła mną historia kobiety, której na porodówce powiedziano, że w ogóle nie powinna zachodzić w ciążę - mówiła pani Ewa.

Skąd się bierze taka postawa lekarzy?

W ocenie dr Hanny Stolińskiej, dietetyka klinicznego takie zachowanie lekarza jest dopuszczalne. - Zawód medyczny to jest pewna odpowiedzialność. Trzeba mieć pasję, trzeba mieć empatię i swoje prywatne przekonania schować do kieszeni - mówiła specjalistka. W jej ocenie lekarz może uświadomić pacjenta, że jego masa ciała jest zbyt duża i powinien ją zredukować, bo jest niebezpieczna dla zdrowia.

Jak dodała specjalistka, często spotyka się z pacjentami, którym lekarz nie zlecił żadnych badań, a tym samym w ogóle nie zostali zdiagnozowani i pomocy szukają właśnie u dietetyka. - Nie jestem lekarzem, nie zlecę badań, nie wypiszę recepty. Ze swojej strony mogę jedynie zasugerować, co zrobić, kiedy nie możemy schudnąć, ale ta droga powinna wyglądać inaczej - mówiła.

Specjalistka pokreśliła, że praca z pacjentem, który ma nadwagę lub otyłość, jest bardzo delikatna. - Trzeba mieć w sobie dużo empatii i docenić, że przyszedł do lekarza - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

29-latka walczy z lipodemią, chorobą grubych nóg. Jej kończyny ciągle się powiększają

Kate Winslet ostro o retuszu jej brzucha. "Ani mi się waż"

Pan Janusz doszedł do wagi 175 kg. Dietetyk kliniczny: "Polacy mają dwie wady, jeśli chodzi o jedzenie". Jakie?

Co sądzisz o tym artykule?
73
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
09.06.2021
Ewa
Tak to koszmar. Obecnie jestem na etapie szukania aparatu rezonansu magnetycznego w którym będę mogła wykonać badania. To upokarzające gdy musisz do każdej jednostki dzwonić i pytać o przekrój tuby rezonansu. Niestety większość aparatów na terenie Warszawy to 60 cm gdzie osoba o większym rozmiarze może i wejdzie ale komfort leżenia będzie podobny do trumny. Owszem są aparaty dla większych ludzi ale akurat te - są odpłatne NFZ nie refunduje . Samo szukanie jest koszmarem, bo owszem lista dostępnych placówek na stronie NFZ jest ale nikomu nie przyszło do głowy żeby dopisać do programu rubrykę szerokość aparatu czy też dopuszczalna waga. Dzwonie po jednostkach już dwa dni i płakać, nie wyć się chce a głos mi sie już podczas pytać o rozmiar łamie. Co to za kraj gdzie jest taka dyskryminacja? a człowiek czuje się jak śmieć. Pozdrawiam wszystkich a zwłaszcza tych ponad normę.