Styl Życia

Witold Szabłowski. Polak, który wie, jak jadali dyktatorzy. Spotkał się m.in. z kucharzem Kadafiego

Styl Życia

Witold Szabłowski. Polak, który wie, jak jadali dyktatorzy. Spotkał się m.in. z kucharzem Kadafiego

Witold Szabłowski to dziennikarz i reportażysta, który przez kilka lat podróżował po świecie, by znaleźć kucharzy największych na świecie satrapów. Efektem jego spotkań jest książka "Jak nakarmić dyktatora". O kulisach jej powstawania dziennikarz opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Witold Szabłowski przez ostatnie cztery lata jeździł po świecie, poszukując kucharzy dyktatorów. Dotarł między innymi do osób gotujących dla Saddama Husajna, Fidela Castro, Pol Pota i Leonida Breżniewa.

>>> Zobacz także:

Kucharz Mu'ammara Kadafiego

Belgrad był ostatnim przystankiem Polaka. W stolicy Serbii spotkał się z wieloletnim kucharzem Mu'ammara Kadafiego, dyktatora, którego rządy były niezwykle okrutne. Kadafi był sponsorem terroryzmu, bogaczem i dewiantem seksualnym. Został zamordowany w 2011 roku w wyniku wojny domowej.

Miodraga Djordjevic był kucharzem Kadafiego 20 lat. Towarzyszył mu aż do śmierci. Zresztą dyktator zatrudniał również innych obywateli Serbii, dzięki współpracy i kontaktom z Josipem Tito.

Witold Szabłowski ugotował razem z Miodragiem makaron po libijsku. Danie było przygotowane dokładnie tak, jak je jadał dyktator.

Bardzo dobre. Kadafi źle nie miał.

- powiedział z uznaniem Witold po zjedzeniu makaronu.

O książce

Witold Szabłowski kilka lat podróżował po świecie, by znaleźć kucharzy Saddama Husajna, Fidela Castro oraz innych satrapów. Zacięcie dążył do zebrania informacji co jadali oni w najważniejszych momentach swojej dyktatury. Wszystko skrupulatnie notował, zarówno opowieści jak i przepisy. Dzięki temu powstała intrygująca książka opowiadająca historię zza kuchennych drzwi. Autor umożliwił nam poznanie potraw, które bulgotały w garnkach w momencie gdy ważyły się losy świata. Co zjadł Saddam Husajn, kiedy wydał rozkaz zagazowania dziesiątek tysięcy Kurdów? A Pol Pot, gdy prawie dwa miliony Khmerów umierały z głodu? I przede wszystkim czy jedzenie wpływało na ich rządy? Czy może któryś z kucharzy miał wpływ na politykę dzięki swoim kulinarnym dziełom?


Co sądzisz o tym artykule?
70
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0