Winobluszcz trójklapowy to jedno z bardziej popularnych pnączy. W ciekawy sposób ozdabia altany, murki i ściany. Niskie wymagania glebowe sprawiają, że rozwija się niemal w każdych warunkach. Kluczowy jest sam proces sadzenia, ponieważ to od niego zależy, czy roślina będzie się bujnie rozwijała.
Winobluszcz trójklapowy występuje przede wszystkim w Chinach, Japonii i na Półwyspie Koreańskim. Roślina radzi sobie świetnie w bardzo różnych warunkach, a dzięki charakterystycznym przylgom, występującym na końcach wąsów, nie potrzebuje dodatkowych podpór. Wspina się dynamicznie po pniach drzew czy pergolach i podobnie jak bluszcz tworzy atrakcyjną wizualnie zieloną ścianę. Zwana czasami dzikim winem stanowi jeden z bardziej popularnych gatunków pnączy. Wykorzystuje się ją do obsadzania murków, elewacji, ścian, ogrodzeń i altan.
Winobluszcz trójklapowy – jak wygląda?
Winobluszcz trójklapowy charakteryzuje się różnymi kształtami liści. Występuje również w zróżnicowanych odmianach. Jego cechą charakterystyczną są trójklapowe liście: zielone i błyszczące. U starszych gatunków mogą one jednak w ogóle nie występować. Kwiaty winobluszczu klapowego są miododajne. Wyrastają z krótkopędów i tworzą żółto-zielone kwiatostany. Winobluszcz kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Owoce – bardzo lubiane przez ptaki – pojawiają się jesienią i utrzymują się na pędach przez całą zimę. Przyjmują formę granatowych kulek.
Winobluszcz trójklapowy zimą
Winobluszcz trójklapowy nie jest rośliną zimozieloną. Jesienią jego liście barwią się na płomiennojaskrawe kolory, a następnie opadają w dwóch turach. Najpierw roślina zrzuca blaszki liściowe, natomiast w drugim etapie – ogonki. Zimą winobluszcz może przemarznąć, dlatego też należy wybierać dla niego stanowiska osłonięte od wiatru. Dobrym rozwiązaniem jest okrycie podstawy pnącza . Można zastosować również okopczykowanie rośliny. Nawet jeśli pędy przemarzną, to winobluszcz trójklapowy będzie mógł się odrodzić z korzenia.
Winobluszcz trójklapowy – odmiany
Winobluszcz trójklapowy występuje w kilku odmianach, które różnią się przede wszystkim formą liści. Do najpopularniejszych odmian winobluszczu trójklapowego należą:
- winobluszcz trójklapowy Veitchii – to odmiana o mniejszych, bardzo błyszczących liściach; są one jajowate lub z wcięciami,
- winobluszcz trójklapowy Diamond Mountains – ma charakterystyczne szerokie liście z pofalowanymi lub ząbkowanymi brzegami,
- winobluszcz trójklapowy Green Spring – odznacza się dużymi zielonymi liśćmi o czerwonawych nerwach,
- winobluszcz trójklapowy Fenway Park – to odmiana o żółto-zielonych liściach, które jesienią przybierają intensywnie czerwony kolor.
Winobluszcz trójklapowy – sadzenie
Winobluszcz trójlistkowy wymaga określonych warunków do ciągłego wzrostu . Najlepiej rozwija się w nasłonecznionych miejscach. Mniejszą wagę trzeba przywiązywać do podłoża i jego wilgotności, choć roślina z pewnością najlepiej będzie się rozwijała w żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie . Sprzyjać jej będzie również dodatkowe nawożenie. Polecany jest nawóz wieloskładnikowy. Nasłonecznienie i ochrona przed wiatrem, to dwa elementy, które korzystnie wpłyną na jej rozwój. Sadzonki należy sadzić około 50 cm od elewacji lub altany. Od samego początku należy je kierować w stronę muru. Jeśli chcemy, aby roślina szybciej się rozkrzewiła, należy odrywać młode pędy. Winobluszcz trójklapowy toleruje wapń , można go więc sadzić przy nowych elewacjach.
Winobluszcz trójklapowy – kiedy sadzić?
Winobluszcz trójklapowy można sadzić z sadzonek zielnych lub zdrewniałych. Pobiera się je latem lub wczesną jesienią, a sadzi wczesną wiosną lub jesienią . Sadzonki zielne i zdrewniałe różnią się sposobem sadzenia. Te pierwsze wymagają doniczek wysypanych piaszczystą ziemią. Drugie – dołowania w piasku i wysadzenia wiosną w wybranym miejscu. Winobluszcz pięciolistkowy jest uważany za roślinę ekspansywną . Sadzimy go więc nie bliżej niż co 1–2 m. Na dużą powierzchnię wystarczą nam posadzone co metr 2–3 sadzonki winobluszczu trójklapowego.
Winobluszcz trójklapowy – rozmnażanie
Winobluszcz trójklapowy często ukorzenia się sam poprzez okłady . W takim przypadku pobranie sadzonki jest szczególnie proste. Trzeba przysypać ziemią jeden z pędów i w następnym roku oddzielić od rośliny macierzystej ukorzeniony już pęd. Winobluszcz trójlistkowy rozmnaża się także za pomocą sadzonek pędowych . Te dwa sposoby umożliwiają najlepsze ukorzenienie rośliny. Oczywiście można próbować uzyskać sadzonki z nasion , jednak metoda ta jest bardzo czasochłonna i w związku z tym mało popularna.
Zobacz także: Winobluszcz pięciolistkowy – sadzenie, rozmnażanie, uprawa
Źródło zdjęcia głównego: Fot.Getty Images/Halfpoint