W jaki sposób wykonać woreczki zapachowe z lawendą?

Lawenda w woreczkach
by Elena Botta/Getty Images
Źródło: Moment RF
Aby dom nieustannie pięknie pachniał, warto w kilku miejscach umieścić lawendowe woreczki. To doskonały sposób nie tylko na odświeżenie mieszkania, ale również na stworzenie przyjemnego nastroju. Sprawdź, jak wykonać pachnące saszetki z lawendą.

Na przytulność mieszkania wpływa nie tylko jego aranżacja, lecz także unoszące się w nim zapachy. Miłe dla nosa wonie i aromaty mogą uprzyjemnić każdą chwilę. Dlatego warto się dowiedzieć, jak zrobić woreczki zapachowe z lawendą.

Z czego można wykonać woreczki z lawendą?

Piękny zapach w domu często stanowi jego wizytówkę. Pomieszczenia mogą bowiem zachwycać nie tylko oryginalnie zaaranżowaną przestrzenią, ale również aromatami, które w nich się roztaczają. Nie zapewnią tego jednak żadne odświeżacze powietrza ani inne sztuczne środki zapachowe w sprayu. Odpowiednie wrażenie wywierają naturalne zapachy, które można zmieścić w małej torebeczce wielkości dłoni. Najpopularniejsza jest lawenda w woreczkach, której charakterystyczny i delikatny aromat przypadnie wielu osobom do gustu.

Chcąc, aby zapach lawendy był stale obecny w mieszkaniu, należy umieścić suszone kwiaty tej rośliny w niewielkich woreczkach. Torebki mogą być wykonane z różnych materiałów, ale największym uznaniem cieszą się tkaniny oddychające, czyli w niewielkim stopniu przepuszczające powietrze. Dlatego saszetki często robi się z bawełny lub lnu. Są one najbardziej ekologiczne i dobrze utrzymują zapach, jednocześnie uwalniając go na zewnątrz. Dzięki temu aromat lawendy zachowuje się przez dłuższy czas, bez konieczności częstej wymiany suszu. Często można również spotkać woreczki do lawendy wykonane z organzy. To materiał o charakterystycznej przezroczystej i delikatnej strukturze, dlatego szyje się z niego woreczki zapachowe do szafy, samochodu lub szuflady.

Sposoby na samodzielne wykonanie woreczków lawendowych

Aby samodzielnie zrobić woreczki na lawendę, warto się do tego przygotować odpowiednio wcześniej. W końcu ważne jest nie tylko uszycie saszetek, ale również zadbanie o ich wypełnienie. Należy o tym pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego, ponieważ rośliny na susz zrywa się wiosną lub latem. Najlepiej jest zbierać lawendę rano, gdy panują niższe temperatury, które zapewnią dłuższą świeżość kwiatów i liści. Zebrane zioła trzeba rozłożyć na papierowym ręczniku w chłodnym i suchym miejscu. Dzięki temu woda szybko odparuje i rośliny idealnie się wysuszą.

Kiedy susz do woreczków zapachowych będzie już gotowy, można zabrać się za wykonanie torebeczek. Najbardziej efektowne są lniane woreczki na lawendę (zarówno ze względu na walory zapachowe, jak i estetyczne). Ozdobione kolorowymi motywami saszetki, np. we wzory ludowe lub etniczne, stanowią piękną dekorację każdego pomieszczenia – nie tylko salonu i sypialni, lecz także kuchni czy łazienki. Warto dodatkowo ozdobić je wstążeczką lub sznureczkiem – dzięki temu można będzie też powiesić torebeczki przy szafce lub na haczyku.

Samo uszycie lawendowego woreczka jest bardzo proste, wykona się to nawet ręcznie, bez korzystania z maszyny do szycia. Wystarczy wyciąć z wybranego materiału kwadrat lub prostokąt odpowiedniej wielkości. Trzy boki należy zszyć ze sobą, a następnie wywinąć na prawą stronę i wypełnić suszem. Na koniec związujemy gotową torebkę zapachową i kładziemy lub wieszamy w przeznaczonym do tego miejscu. Gdzie najlepiej umieścić woreczki z suszoną lawendą? Można włożyć je do szuflady lub powiesić w szafie na ubrania. Pachnące saszetki sprawdzą się również w samochodzie. Ze względu na właściwości lecznicze warto włożyć pod poduszkę mieszankę lawendy z majerankiem i goździkami – pomoże to zwalczyć bóle głowy.

Czym oprócz lawendy można wypełnić woreczek zapachowy?

Dom może pięknie pachnieć nie tylko lawendą. Istnieje wiele rozmaitych kwiatów i ziół, które również roztaczają zachwycające aromaty. Warto w woreczkach zapachowych umieścić inne suszone rośliny. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie nie tylko polnych i ogrodowych kwiatów, takich jak płatki róż, lecz także ziół wykorzystywane jako kuchenne przyprawy, np. oregano, bazylii, tymianku, cynamonu czy majeranku. Tego typu mieszanki z dodatkiem mięty mogą być doskonałym odstraszaczem na mole.

Woreczki zapachowe można zastosować również jako mieszankę odświeżającą do butów. Wystarczy przygotować susz z liści białej lub zielonej herbaty, kilku goździków i gwiazdek anyżu. Ciekawe efekty dają także mieszanki leśne, których bazą są sosnowe igły. W połączeniu z liśćmi mięty i skórką cytrynową stanowią doskonałą kompozycję do auta i szafy. Saszetki z suszonymi kwiatami często umieszcza się również w szufladach z bielizną. W tym przypadku warto przygotować susz z płatków róży, lawendy oraz kłącza irysa.

Jak wykorzystać lawendę w domu? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Skrzynia i ozdobna ściana na balkon - zrób je sam. To duża oszczędność i radość z tworzenia

Hamak w domu - metody montażu

Poznaj przydatne narzędzia DIY. Jakie aplikacje warto mieć?

Autor: Adrian Adamczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości