Pierwsze zbliżenie seksualne i związana z tym utrata dziewictwa jest rozpoczęciem nowego etapu i bardzo ważnym wydarzeniem w życiu kobiet. Wiele z nich ma obawy i zadaje sobie pytania: jak wygląda utrata dziewictwa i czy przebicie błony dziewiczej boli? Przez stres z tym związany, młode dziewczyny nie koncentrują się na przyjemności płynącej z seksu. Pierwszy raz owiany jest wieloma mitami, które trzeba rozwiać, zanim rozpocznie się współżycie.
Obecnie na utratę dziewictwa decydują się coraz młodsi ludzie. Zmiany w kulturze i społeczeństwie, wzrost dostępu do antykoncepcji i coraz swobodniejsze mówienie o seksie sprawiły, że z pierwszą inicjacją seksualną pary nie czekają aż do ślubu. Rozpoczęcie współżycia związane jest z miłością, bliskością oraz ciekawością. Seks ma sprawiać przyjemność, zbliżać do siebie kochających się ludzi i cementować związek. Jednak przykre doświadczenia związane z pierwszym razem mogą blokować młodych ludzi przed kolejnymi zbliżeniami.
Błona dziewicza - przerwanie błony dziewiczej
Wejście do pochwy jest przykryte błoną dziewiczą. Jest to cienki fałd błony śluzowej. Zazwyczaj ma ona kształt pierścienia, po środku znajduje się niewielki otwór, który jest elastyczny i łatwo się naciąga. Służy on do wydostawania się na zewnątrz krwi menstruacyjnej. U większości kobiet przebicie błony dziewiczej ma związek z seksem i następuje poprzez członek partnera podczas pierwszego stosunku seksualnego lub za pomocą palca lub wibratora podczas pettingu lub masturbacji.
U niektórych kobiet błona dziewicza jest bardzo cienka lub nie w pełni wykształcona. Przerwanie błony dziewiczej może u nich nie być związane z podjęciem aktywności seksualnej. Błona dziewicza przerywa się podczas uprawiania gimnastyki, jazdy na rowerze, jazdy konno lub podczas stosowania tamponów w czasie menstruacji. W takim przypadku kobieta nadal jest dziewicą, ponieważ nie doświadczyła jeszcze inicjacji seksualnej, mimo że nie posiada już błony dziewiczej. Czy nadal mamy błonę dziewiczą, można sprawdzić w domu za pomocą lusterka, rozchylając wargi sromowe lub podczas badania ginekologicznego.
Utracie dziewictwa i związanemu z tym przerwaniu błony dziewiczej może towarzyszyć ból i krwawienie. Nie jest to stan patologiczny i nie należy mieć w związku z tym obaw na temat swojego zdrowia. Tak samo w przypadku, kiedy krwawienie i ból podczas pierwszej inicjacji seksualnej nie wystąpią. Krwawienie i ból podczas utraty cnoty jest związane z unaczynieniem i budową błony dziewiczej, ponieważ nie u wszystkich kobiet ma ona kształt pierścienia. U niektórych kobiet błona dziewicza jest grubsza i ma sitkowaty kształt. Ból i krwawienie może być spowodowane także tym, że partner nie był wystarczająco delikatny i przebił błonę zbyt gwałtownie. Do krwawienia mogą przyczynić się zbyt długie pieszczoty sromu i łechtaczki przed zbliżeniem seksualnym. Narządy płciowe kobiety robią się wtedy nabrzmiałe i lepiej ukrwione.
Pierwszy raz dziewczyny - jak sprawić by utrata dziewictwa była przyjemniejsza?
Rozpoczęcie współżycia i związana z tym utrata dziewictwa rodzą wiele obaw, lęku i stresu. Dotyczą one przerwania błony dziewiczej przez członek partnera, które może sprawić ból, osiągnięcia orgazmu oraz tego, czy zostaną spełnione oczekiwania partnera, zwłaszcza jeżeli pierwsze doświadczenia seksualne ma on już za sobą.
Badania pokazują, że zjawisko krwawienia i bólu podczas pierwszego razu występuje niezwykle rzadko. Większość kobiet posiada elastyczną błonę dziewiczą w kształcie pierścienia. Taka błona pęka łatwo i bezboleśnie. Jeżeli kobieta obawia się momentu włożenia penisa do pochwy i tego, że partner zrobi to zbyt gwałtownie, zaleca się, aby sama naprowadziła członka mężczyzny do swojej pochwy. Dzięki temu zyskuje komfort psychiczny, a mężczyzna wie, jak ma się obchodzić z partnerką. Pozycją seksualną, która jest zalecana podczas utraty dziewictwa jest pozycja misjonarska z wyżej ułożonymi pośladkami kobiety. W takiej pozycji błona dziewicza jest napięta, a dzięki temu łatwiej ulega przebiciu.
Przed zdecydowaniem się na utratę dziewictwa ważna jest psychiczna gotowość do tego kroku. Kobieta powinna czuć, że chce to zrobić i nie decydować się na to pod presją mężczyzny lub społeczeństwa. Istotna jest świadomość, że podczas pierwszego razu kobieta może nie osiągnąć orgazmu. U kobiet zdolność odczuwania go rozwija się z czasem i wzrostem świadomości swojego ciała. Ważna jest rozmowa z partnerem na temat swoich obaw, poznanie własnego ciała i ciała partnera oraz obdarzenie go zaufaniem. Przed przystąpieniem do pierwszego razu kobieta powinna się zrelaksować i odprężyć, aby móc oddać się przyjemności, a nie martwić się strachem przed ewentualnym bólem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN