Styl Życia

"Telefon pogadania" - inicjatywa umożliwiająca osobom starszym i samotnym kontakt ze społeczeństwem 

Telefon pogadania. Rozmawiał: Filip Chajzer

Styl Życia

"Telefon pogadania" - inicjatywa umożliwiająca osobom starszym i samotnym kontakt ze społeczeństwem 

Telefon pogadania. Rozmawiał: Filip Chajzer

Rzeczywistość setek Polaków jest teraz okrutna. Samotność, cisza i cztery ściany. Nie można wyjść z domu, porozmawiać z sąsiadami. Z tego względu powstał projekt "Telefon pogadania". Filip Chajzer postanowił na jeden dzień zostać jego wolontariuszem. Zobaczcie, jak sobie poradził w nowej roli. 

Pomoc dla starszych i samotnych

"Telefon pogadania" jest inicjatywą, która łączy ludzi starszych, bardzo często samotnych i cyfrowo wykluczonych, z wolontariuszami, którzy z nimi rozmawiają. Oczywiście – przez telefon.

Osoby starsze zwykle nie korzystają z technologii tak jak my, więc chcemy im umożliwić po prostu zwykłą, ludzką, ciepłą rozmowę. (...) To są bardzo często też osoby niepełnosprawne, które po prostu nawet bez tej kwarantanny są w pewnym sensie wykluczone z takiego jakiegoś wsparcia społecznego

- wyjaśniła jedna z inicjatorek projektu, Gabriela Kunert.

Pierwszy post informujący o akcji miał tysiąc polubień, a w ciągu nocy zgłosiło się pół tysiąca osób, które chciały pomóc. Obecnie jest ich już prawie tysiąc.

Do wolontariuszy można dzwonić ze zwykłymi, codziennymi problemami i przemyśleniami. Nie udzielają natomiast porad prawnych, zdrowotnych i innych specjalistycznych.

Rozmowy Filipa Chajzera

Filip Chajzer postanowił na jeden dzień zostać jego wolontariuszem. Podczas przeprowadzanych rozmów pytał, jak czują się osoby starsze i jak sobie obecnie radzą. Okazało się, że są bardzo pozytywnie nastawione, uważają na siebie i stosują się do ograniczeń. Otrzymują także pomoc od innych ludzi.

Jedna z rozmówczyń, pani Jola, przyznała że ma jedno marzenie i postara się je spełnić, kiedy pandemia minie. Otóż chciałaby pojechać do Łeby i spędzić czas na plaży. Natomiast pani Stenia, która skończyła 91 lat postanowiła nauczyć się obsługiwać zooma, czyli aplikację do telekonferencji, aby mieć kontakt ze społeczeństwem.

Każdy, kto chciałby się dołączyć do akcji i porozmawiać ze starszymi osobami na specjalnej linii, wszelkie informacje o Telefonie Pomagania znajdzie w sieci.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
79
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0