Uwaga na cukier. Ze słodyczami łatwo przesadzić
Cukier uzależnia - to słyszeliśmy wszyscy, nie raz i nie dwa. Mimo to trudno nam czasem odmówić kolejnej kostki czekolady, garści ciasteczek albo roztapiającej się w ustach babeczki z nadzieniem.
Zdarza się nam zatracić w tym żywieniowym hedonizmie. To może poważnie odbić się na zdrowiu. Nadwaga, otyłość i cukrzyca to tylko niektóre ze "skutków ubocznych", jakich nie wolno bagatelizować. Jakie inne sygnały powinny nas zaniepokoić?
Cukier w codziennej diecie. Czy jesz go za dużo?
Po pierwsze: czy Twoja skóra nie stała się bardziej tłusta? Jeśli dostrzegasz zmiany skórne w postaci trądziku, to również sygnał ostrzegawczy. Podobnie, jeśli zauważysz u siebie znaczące spadki energii w ciągu dnia. Nadmierne spożywanie cukru destabilizuje poziom insuliny w organizmie. Efekt? Ciągłe zmęczenie - by go uniknąć, zdecydowanie lepiej jest wybrać posiłek bogaty w proteiny i węglowodany.
Najoczywistszym z objawów jest przybranie na wadze. Zmienia się zresztą nie tylko bilans "fizyczny", ale i "psychiczny" - przecukrzenie oznacza duże wahania nastrojów. Nasz organizm jest zwyczajnie wyprowadzony ze swojego stanu względnej równowagi. To skutkuje między innymi większą skłonnością do popadania w irytację.
Poza tym zastanów się przez chwilę - na co masz ochotę do jedzenia? Słodkie? Uważaj - to może być jeden z głównych objawów nadmiernej konsumpcji cukru.
Zobacz wideo: Czy można się upić cukierkiem?
Zobacz też:
Kobiety w męskim świecie chirurgów. "Wprowadzają równowagę i łagodzą nerwowe sytuacje"
Autor: Ola Lipecka
Źródło: Elle.fr
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF