Dzień Dobry Extra

Wylęgarnia muzycznych talentów w Jaśle

Dzień Dobry Extra

Wylęgarnia muzycznych talentów w Jaśle

Jasło to 36-tysięczne miasto w województwie podkarpackim. Pochodzi stamtąd wiele muzycznych talentów, między innymi Michał Szpak. Postanowiliśmy odwiedzić z kamerą miejscowość, w której artyści wyrastają niczym grzyby po deszczu.

Michał Szpak zasłynął w Polsce po udziale w show „X Factor”. Kiedy zaśpiewał pierwszy raz piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” w programie, nikt nie mógł uwierzyć, że ten drobny dziwnie ubrany mężczyzna z burzą loków na głowie, kilka lat później będzie jedną z największych gwiazd polskiego show-biznesu. Michał Szpak pochodzi z Jasła, tam się urodził i wychował. Okazuje się, że takich „promyczków nadziei” z Jasła jest o wiele więcej. Jednym z kolejnych muzycznych objawień z Jasła jest między innymi Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji dla dzieci 2018. Wszyscy trzymali za nią kciuki i wierzyli do końca w jej spektakularny sukces. Jednak kiedy okazało się, że Roksana została laureatką i pokonała wszystkie dzieci z innych krajów, łzom szczęścia nie było końca.

Dom Kultury w Jaśle – Michał Szpak zaczął tam karierę

Kto jest odpowiedzialny za sukces Michała Szpaka i Roksany Węgiel? Okazuje się, że wszystko zaczęło się w Domu Kultury w Jaśle. To tam Michał Szpak poznał swój talent i zaczął go rozwijać. W tym samym Jasielskim Domu Kultury swoją przygodę z muzyką zaczęła Roksana Węgiel, która potem została zwyciężczynią Eurowizji dla dzieci. Michał Szpak zainspirował inne dzieci z Jasła – pokazał, że jeśli mają jakiś talent i chcą go rozwijać, a potem pokazywać go w całej Polsce, wszystko jest możliwe.

Michał Szpak – historia jego kariery

Zobacz film: Michał Szpak o swojej drodze na szczyt z rodzinnego Jasła. Źródło Dzień Dobry TVN

Michał Szpak urodził się 26 listopada w Jaśle. Tam się wychowywał i rozwijał początkowo swoją karierę. Ojciec Michała Szpaka, Andrzej, śpiewał w chórze, a matka (zm. 5 marca 2015) grała na gitarze. Michał Szpak ma dwoje starszego rodzeństwa: brata Damiana, który jest bokserem, i siostrę Marlenę, która jest śpiewaczką operową. Ma również młodszą siostrę Ewę. Michał Szpak na początku kariery uczestniczył w konkursach piosenki, potem zaczął uczęszczać w lokalnym chórze w Jaśle. W liceum został wokalistą rockowego zespołu Wiplash. 


Michał Szpak w "X Factor" i na Eurowizji

W 2011 roku zgłosił się do programu „X Factor”, w którym szczególną uwagę na jego występ zwrócił Kuba Wojewódzki. W programie zajął drugie miejsce, przegrał tylko z Gienkiem Loską. Jego kariera ponownie odżyła, kiedy wziął udział w konkursie Eurowizji. Przeszedł eliminacje krajowe, a w głównym konkursie w Sztokholmie zajął wysokie ósme miejsce. Michał ma obecnie grono fanów w całej Polsce, którzy wspierają go na każdym kroku.

Jasielski Dom Kultury - Roksana Węgiel, Ralph Kamiński, Aleksandra Tocka

Przypomnijmy, że z Jasła oprócz Michała Szpaka, wielką karierę robią również Ralph Kamiński, Aleksandra Tocka i wcześniej wspomniana w artykule Roksana Węgiel. Za ich kariery odpowiedzialna jest między innymi pani Ewa Grzebień – nauczycielka śpiewu. Warto zaznaczyć, że Jasielski Dom Kultury to nie tylko śpiew. To również taniec, zajęcia plastyczne, gimnastyczne i o wiele, wiele więcej. Czy w najbliższym czasie kolejna osoba z Jasła podbije Polskę? Trzymamy za to kciuki!

Co sądzisz o tym artykule?
100
2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
09.12.2018
Anna
Jasło poznałam, dzięki Michałowi, który zawsze pięknie promował swoje rodzinne miasto. Byl i jest dumny skąd pochodzi i gdzie się wychował. Cudowny chłopak, ciągle za mało doceniany.
09.12.2018
Kwazar
Michał Szpak to świetny gość, znakomicie śpiewa, światowo wygląda i jego wypowiedzi są zawsze na poziomie. Gwiazda w każdym calu.
09.12.2018
Gość
Super, że Szpak przyznaje się do miejsca skąd pochodzi! Takie małe miasto a jakoś małomiasteczkowo się Michał nie czuje w porównaniu do innego wokalisty...