Styl Życia

Tajemnica "Madonny pod jodłami". Kryminalna zagadka zaklęta w obrazie

Styl Życia

Tajemnica "Madonny pod jodłami". Kryminalna zagadka zaklęta w obrazie

Jeden z najcenniejszych obrazów znajdujących się w Polsce można zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Niewiele osób wie, że dzieło Lucasa Cranacha Starszego, „Madonna pod jodłami” skrywa kryminalną zagadkę. 

Duchowny fałszerz 

„Madonna pod jodłami” to dzieło autorstwa pochodzącego z Niemiec artysty Lucasa Cranacha Starszego. Obraz powstał w 1510 roku i przedstawia Marię trzymającą na kolanach małego Jezusa. W czasach II Wojny Światowej dzieło dla zabezpieczenia wywieziono z Wrocławia do Kotliny Kłodzkiej. Po wojnie obraz wrócił do Katedry, ale w czasie transportu został poważnie uszkodzony. Jego naprawę zlecono niemieckiemu duchownemu Siegfriedowi Zimmerowi, który w sekrecie nakazał swojemu uczniowi wykonanie jego kopii. Wiedząc, że będzie wkrótce zmuszony opuścić Śląsk zatrzymał oryginał, a duplikat przekazał Kapitule. Kopia przez lata wisiała w Katedrze i dopiero w 1961 rozpoznano w niej falsyfikat.

Historia obrazu wzbudziła wiele emocji, a na jej podstawie powstał nawet komiks „Tajemnica Madonny z Wrocławia”.

Tam jest wszystko. Tam jest miłość, namiętność do dzieł sztuki, wybuchy, kradzież i ta tajemnica – gdzie jest podział się prawdziwy obraz? – powiedział Marek Mutor z Centrum Historii Zajezdnia

Zobacz też:

Majsterkowanie w drewnie - jak zacząć? Nauka rzeźbienia w drewnie

Lepienie pierogów – sprawdzone sposoby

Dorota Wellman i Bartek Jędrzejak pomagają bezdomnym zwierzętom. Ty też możesz!

Co sądzisz o tym artykule?
51
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0