Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Według irydologów przyglądając się tęczówce oka można rozpoznać, z jakimi dolegliwościami zmaga się dana osoba. Co dokładnie można wyczytać z oczu?
Co to jest irydologia?
Irydologia to dział medycyny alternatywnej, który na podstawie analizy wyglądu tęczówki potrafi określić kondycję organizmu oraz jego predyspozycję do chorób. - Na początku analizy określamy strukturę tęczówki. Jest ona zbudowana ze specyficznych włókien. Ich wygląd mówi bardzo dużo o naszej spuściźnie genetycznej i daje punkt wyjścia do tego, jak podejść do danego pacjenta - mówił Paweł Neko, irydolog, neuropata, i fitoterapeuta.
Wizyta u irydologa zaczyna się od obejrzenia tęczówek pacjenta przy użyciu irydoskopu. Urządzenie bardzo przypomina lampę szczelinową, z której korzysta się w gabinetach okulistycznych. - Dzięki badaniu jestem w stanie powiedzieć np. dlaczego organizm reaguje na daną sytuację tak, a nie inaczej - wyjaśnił.
Mimo że irydologia budzi skrajne emocje, to Paweł Neko o jej skuteczności przekonał się na własnej skórze. - W pewnym momencie swojego życia miałem poważne problemy ze zdrowiem. Chodziłem po lekarzach, wykonywałem specjalistyczne badania, ale to nic nie dało i czułem się coraz gorzej. Wtedy trafiłem do irydologa, który bardzo mi pomógł. Po tym doświadczeniu uznałem, że sam wybiorę się na kurs irydologii - dodał.
Jakie choroby można wyczytać z oczu?
Mimo że tęczówka ma zaledwie 8 milimetrów, to można z niej wyczytać bardzo wiele. - Zmiana w jej wyglądzie może świadczyć m.in. o przewlekłych stanach napięcia układu nerwowego - mówił w Dzień Dobry TVN Paweł Neko. Warto jednak dodać, że samo oglądanie tęczówki, to za mało, aby postawić diagnozę i wprowadzić leczenie.
- Jeśli przychodzi do mnie osoba, która w obrazie tęczówki ma niepokojące zmiany w strefie odpowiedzialnej za jelito grube, to odsyłam ją do lekarza. Tylko on, na podstawie badań, np. kolonoskopii, jest w stanie postawić diagnozę. Ja ich nie stawiam - podkreślił.
Co jest najtrudniejsze podczas analizowania wyglądu tęczówki? Czy jej kolor może utrudniać lub ułatwiać badanie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy z Pawłem Neko.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Bartek Bandoła