Newsy

Sześć kąpielisk zamkniętych w Trójmieście: "Woda jest nieprzydatna do kąpieli". Sprawdź, gdzie zakwitły sinice

plaża morze

Piotr Jaczewski/Getty Images

Newsy

Sześć kąpielisk zamkniętych w Trójmieście: "Woda jest nieprzydatna do kąpieli". Sprawdź, gdzie zakwitły sinice

plaża morze

Piotr Jaczewski/Getty Images

Niezbyt dobra wiadomość dla osób, które wypoczywają nad Bałtykiem. Sopot-Kamienny Potok-Koliba to kolejne kąpielisko zamknięte w Trójmieście. Wcześniej Główny Inspektorat Sanitarny podjął taką decyzję w stosunku do czterech plaż w Gdańsku. Powodem jest wykwit sinic. Czym grozi kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie?

Plaże zamknięte z powodu sinic

Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu w niedzielę w południe kąpieliska Sopot-Kamienny Potok-Koliba. Przed południem zamknięto cztery kąpieliska w Gdańsku. Powodem jest wykwit sinic. W sumie w Trójmieście jest obecnie zamkniętych sześć kąpielisk.

Nie wolno się kąpać w następujących miejscach: Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Molo Brzeźno; Dom Zdrojowy Brzeźno; Jelitkowo; Jelitkowo Klipper oraz w Gdyni Redłowie (to kąpielisko jest zamknięte od soboty).

Woda jest nieprzydatna do kąpieli

- ostrzega GIS.

Na pozostałych - około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest wolna od sinic. To oznacza, można się w niej bezpiecznie kąpać.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Sinice w Bałtyku 2020 

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Wakacje 2020 - stan wody w kąpieliskach

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. 

W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.  Co robić w sytuacji, gdy doszło do kontaktu z zakażoną wodą? 

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w polskich kąpieliskach można znaleźć na stronie GIS.

Nie lekceważmy ostrzeżeń! Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Słynna para z kampera wróciła do Polski: "Zatrzymaliśmy się na chwilę, to jest nasz kolejny przystanek"

Wakacje 2020 - jak plażować w czasie koronawirusa? Wszystkie wątpliwości rozwiewa prawnik

Tajemnicze znalezisko w Bałtyku. "Jego kształt przypomina obiekt pochodzenia pozaziemskiego". Co jeszcze kryje morze?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Źródło: PAP, x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
92
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0