Światowy Dzień Łapania za Biust. Dlaczego warto to robić?

photo_8920928
Anna Skura o nieudanym powiększaniu biustu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak wykonać takie samobadanie?

Rak piersi - jak często się go diagnozuje?

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Szacuje się, że każdego roku zapada na niego 19 tysięcy kobiet.

Choć liczba zachorowań rośnie w całej Europie, to śmiertelność z jego powodu spada. Ale nie w naszym kraju. Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie, w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się u nas o 7,2 proc. Co gorsza, w ocenie badaczy w najbliższych latach może on jeszcze wzrosnąć. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze Polki wciąż zbyt mało wiedzą o chorobie i za rzadko się badają. Spora grupa pań trafia do lekarza, gdy choroba jest zaawansowana, a możliwości medycyny ograniczone. Po drugie dostęp do nowoczesnych terapii jest ograniczony, a system opieki nad chorymi też nie jest najlepszy.

Rak piersi - objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów raka piersi należą:

  • zmiany w kształcie brodawki sutkowej (zaciągnięcie brodawki do środka piersi);
  • zmiana wyglądu skóry - zaczerwienienie, pofałdowanie czy pogrubienie;
  • wyciek z brodawki sutkowej (może zawierać domieszkę krwi);
  • ból piersi lub w okolicy piersi – na przykład w dole pachowym.

Jak wykonać samobadanie piersi?

Rak to nie wyrok. Wcześnie wykryta zmiana daje ogromne szanse na to, że chorobę uda się pokonać. Dlatego kobiety raz w roku lub raz na dwa lata powinny wykonywać USG piersi lub mammografię. Ale to nie wszystko. Bardzo ważne jest także to, aby panie obserwowały swoje ciało i raz w miesiącu (najlepiej 2-3 dni po miesiączce) wykonywały samobadanie piersi.

Samobadanie powinno się składać z dwóch etapów. Pierwszy polega na dokładnym przyjrzeniu się piersiom oraz pachom. Kobieta powinna stanąć przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Następnie powinna położyć ręce na biodrach i założyć raz jedną, raz drugą rękę za głowę. W takiej pozycji można dostrzec ewentualne wybrzuszenia czy zmiany w strukturze skóry lub brodawki. Następnie trzeba przyjrzeć się pachom oraz okolicy pod- i nadobojczykowej. Pojawienie się zgrubień czy wyniosłości świadczy o powiększeniu węzłów chłonnych.

Drugi etap to badanie palpacyjne. Prawą pierś bada się lewą ręką, a lewą pierś – prawą. Najlepiej jest robić to całą ręką. Kobiety, które mają duży biust, powinny wykonać to badanie także na leżąco - niektóre, głębsze zmiany mogą być niewyczuwalne w pozycji stojącej.

Badanie polega na wykonywaniu okrężnych ruchów zgodnych z ruchem wskazówek zegara. Należy zataczać coraz większe koła tak, aby dotrzeć do pach. Podczas badania kobieta nie powinna odczuwać żadnego bólu ani dyskomfortu.

Rak piersi – męskie wsparcie czyni cuda. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości