Slow jogging (po powolne bieganie) to rodzaj treningu biegowego, polegającego na powolnym truchcie. Takie bieganie, choć nie jest wymagającym sportem, niesie za sobą sporo korzyści - wspomaga odchudzanie, poprawia samopoczucie i poprawia kondycję. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i jakie buty do slow joggingu wybrać.
- Slow jogging, technika - na czym polega slow jogging?
- Slow jogging, buty, ubiór i miejsce treningu - jak zacząć?
- Slow jogging, odchudzanie i spalanie kalorii - korzyści z powolnego biegania
Zobacz też: Zrzuciła 65 kg. Jak?
Dotychczas nie uprawiałeś żadnego sportu, a zajęć z WF-u unikałeś jak ognia? Jesteś seniorem, kobietą w ciąży lub osobą o ograniczonej sprawności fizycznej? A może po prostu wracasz do formy po długiej przerwie? Slow jogging to sport idealny dla Ciebie! Choć utarło się, że tylko intensywny sport przynosi efekty, tak naprawdę każda aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasze ciało. Najważniejszą zasadą w slow joggingu jest truchtanie we własnym tempie i zwiększanie go wraz z poprawą kondycji. Regularne bieganie (nawet to powolne) wspomaga spalanie kalorii , poprawia pracę naszego układu krwionośnego, dotlenia mózg i relaksuje ciało. Wiele biegaczy traktuje bieganie jak swoistą medytację, gdyż sport ten pomaga w wyciszeniu oraz oczyszczeniu umysły z złych myśli.
Slow jogging, technika - na czym polega slow jogging?
Twórcą slow joggingu jest profesor Tanaka, zajmujący się badaniem wpływu uprawiania sportu na na nasze samopoczucie. Naukowiec dowiódł, że nawet tak prosta aktywność fizyczna, jak slow jogging , ma ogromny wpływ na pracę naszego organizmu. Wiele osób zniechęca się do sportu, gdyż kojarzy im się głównie z godzinami spędzonymi na siłowni, falami potu i rozżarzoną do czerwoności twarzą. Tymczasem wystarczy, że dopasujemy wybrany sport do swoich predyspozycji i możliwości. Na czym dokładnie polega slow jogging? Od klasycznego biegania różni się przede wszystkim tempem. Zdrowa osoba, biegnąc ze średnią prędkością, pokonuje około 6 kilometrów na godzinę. Natomiast slow jogging polega na truchcie poniżej tych parametrów. Najważniejszym aspektem w powolnym bieganiu jest truchtanie we własnym tempie, tak by nie zniechęcić się do treningów. Należy potraktować tę formę aktywności, jak szybszy spacer lub zabawę na świeżym powietrzu. Skąd masz wiedzieć, że biegniesz odpowiednim tempem? Jeżeli biegniesz, a nie łapiesz zadyszki i policzki nie nagrzewają Ci się od wysiłku - oznacza to, że uprawiasz właśnie slow jogging.
Więcej: Oszukiwanie w trakcie diety przyspiesza metabolizm?
Slow jogging, buty, ubiór i miejsce treningu - jak zacząć?
Jeśli już zdecydujesz się na tę formę aktywności, musisz wiedzieć, w jaki sposób postawić pierwsze kroki w swojej przygodzie ze slow joggingiem. Rzeczą podstawową są odpowiednie buty do slow joggingu . Wierz bądź nie, ale to właśnie dobór obuwia jest (zaraz po chęciach) najważniejszym aspektem w uprawianiu tego sportu. Jeśli zignorujesz tę prawdę i postanowisz biegać w sandałach, twardych balerinach lub niewygodnych trampkach, możesz szybko zniechęcić się do treningu i po kilku minutach biegania wrócić na kanapę. Do slow joggingu wybierz dobrze wyprofilowane buty sportowe z elastycznym podbiciem. Jako początkujący sportowiec nie musisz wydawać fortuny na obuwie z najwyższej półki, ale zadbaj o to, by Twoje buty dobrze przylegały do stopy oraz nie miały zbyt cienkiej lub zbyt twardej podeszwy. Kolejną sprawą jest odpowiedni dobór ubrania. Najważniejsze, byś czuł się swobodnie i komfortowo. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc dres lub legginsy i t-shirt. Pamiętaj, by nie ubierać się zbyt ciepło. Podczas uprawiania sportu Twój organizm ogrzewa się sam, a zbyt duża ilość warstw wierzchnich może doprowadzić do jego przegrzania. Jeśli masz już odpowiednie buty i ubranie, zdecyduj, gdzie chcesz trenować. Biegać możesz tak naprawdę wszędzie, ale w miarę możliwości wybierz miejsce odległe od gwaru ulic i tłumów ludzi, np. pobliski park lub działki. Wstydzisz się lub nie lubisz ruchu w miejscu publicznym i zastanawiasz się, czy slow jogging w domu jest możliwy? Jak najbardziej! Truchtać możesz nawet we własnym salonie lub wykonując podstawowe codzienne czynności, takie jak odkurzanie czy mycie podłóg.
Slow jogging, odchudzanie i spalanie kalorii - korzyści z powolnego biegania
Slow jogging a odchudzanie to “temat rzeka”. Wiele osób decyduje się na taki trucht, wierząc, że po tygodniu zobaczy pierwsze efekty - zgrabne nogi czy płaski brzuch. Tymczasem ruch podczas odchudzania jest niezwykle ważny, ale ważniejsza od niego jest odpowiednia dieta. Slow jogging nic Ci nie da, jeśli pomiędzy treningami będziesz objadać się czekoladą, a na obiad wybierać fast foody. Zadbaj więc o zdrową zbilansowaną dietę, a bieganie potraktuj jako dodatek. W ten sposób slow jogging pracę Twojego układu krwionośnego oraz przyspieszy metabolizm, a to będzie miało niemały wpływ na stan całego organizmu. Slow jogging redukuje kalorie i pozwala zadbać o piękną, zgrabną sylwetkę . Podczas 30-minutowego treningu, przy wadze ciała 60 kg, spalisz około 170 kalorii (czyli garstkę żelków lub batonika zbożowego). Jeśli więc rozpocząłeś swoją przygodę z bieganiem, by zrzucić zbędne kilogramy, mamy dobrą wiadomość: slow jogging = spalanie kalorii .
Więcej: Jak schudnąć po 50-tce?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN