Skrzyp polny to roślina mająca ogromny wpływ na włosy. Stosowanie przygotowywanych z niej płukanek oraz tabletek wzmacnia włosy, opóźnia proces ich starzenia się i pomaga walczyć z łupieżem. Dodatkowo skrzyp polny stosowany odpowiednio regularnie, łagodzi wiele objawów chorobowych.
Wyciąg ze skrzypu polnego od dawna znany jest ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Preparaty posiadające go w składzie wzmacniają nie tylko włosy, ale również paznokcie, są idealne dla skóry trądzikowej oraz naczynkowej. Niemniej jednak, stosowanie naparów ze skrzypu nie jest odpowiednie dla wszystkich, np. zrezygnować z nich powinny osoby z zaburzeniami rytmu serca.
Skrzyp polny – jaka to roślina?
Skrzyp polny to roślina wieloletnia, która rośnie w całej Europie (zwłaszcza na podłożach kwaśnych), w tym również w Polsce. Tak samo jak skrzyp łąkowy, należy on do rodziny skrzypowatych (łac. Equisetaceae). Wiele osób uważa go za chwast. Swoją budową skrzyp przypomina miniaturową jodełkę. Jednak to nie wygląd jest jego najbardziej charakterystyczną cechą. Skrzyp polny posiada właściwości, które pozwalają na wykorzystywanie go w kosmetyce. Szczególnie dużo uwagi poświęca się temu, jak skrzyp polny działa na włosy. Wykorzystywany jest również w ogrodnictwie – w postaci gnojówki lub wyciągu skrzyp polny ułatwia zwalczanie chorób grzybowych czy mszyc.
Działanie skrzypu wynika ze znajdujących się w nim składników. Zawiera on m.in.: aktywną krzemionkę, flawonoidy (ekwizeterynę i izokwercytynę), kwasy organiczne, związki mineralne (potas, fosfor, żelazo, mangan) i saponiny. Dzięki nim skrzyp polny znalazł szerokie zastosowanie także w medycynie naturalnej.
Skrzyp polny na włosy – jak działa?
Skrzyp polny, dzięki wysokiej zawartości kwasu krzemowego, jest polecany wszystkim tym, którzy walczą z nadmiernie wypadającymi włosami. Za sprawą krzemionki, która jest antyoksydantem, skrzyp działa na włosy wzmacniająco, niweluje problem rozdwajających się końcówek, opóźnia proces starzenia się włosów i zmniejsza ryzyko siwienia. Stosowanie preparatów zawierających wyciąg ze skrzypu polnego stymuluje produkcję naturalnego składnika włosów – kolagenu, przez co kosmyki stają się lśniące i zyskują zdrowy wygląd. Szampon posiadający w składzie skrzyp polny pomaga w walce z łupieżem oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.
Wysoka zawartość krzemu w skrzypie jest wykorzystywana przez producentów suplementów. W każdej aptece dostać można tabletki, w których głównym składnikiem jest skrzyp polny, czasem również i pokrzywa. Poza wpływem na włosy, skrzyp w tabletkach hamuje proces starzenia się skóry oraz wzmacnia paznokcie.
Chcąc korzystać z właściwości skrzypu, nie trzeba kupować gotowych preparatów. Wystarczy samodzielnie zebrać, a następnie zasuszyć roślinę w domowych warunkach. Wystarczy 1 łyżka suszu i kubek gorącej wody, aby przygotować napar ze skrzypu polnego, który stosuje się do picia lub jako okłady. Z suszu przygotować można także maseczkę do paznokci i płukankę do włosów. Pamiętać jednak należy, że napar ze skrzypu stosowany do płukania nie może być przygotowywany ze świeżej rośliny. Skrzyp nie poddany suszeniu może nadać blond włosom zielonkawy odcień.
Właściwości lecznicze skrzypu polnego
Herbata ze skrzypu polnego to nie tylko sposób na wzmocnienie włosów. Picie naparu ze skrzypu pomaga w walce ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego (obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy) i pokarmowego. Ułatwia leczenie choroby wrzodowej żołądka, dwunastnicy i pomaga pozbyć się hemoroidów. Co więcej, regularne stosowanie skrzypu w formie naparu przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, usprawnia metabolizm i pozwala tym samym szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Herbata ze skrzypu ma również pozytywny wpływ na działanie układu moczowego. Może osobom z problem nietrzymania moczu oraz chorym ze skaza moczanową i kamicą moczową.
Skrzyp wspomaga regenerację tkanek i dlatego, stosowany w formie okładów, przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń, stłuczeń oraz łagodzi zmiany trądzikowe. Może być stosowany także do cery naczynkowej, ponieważ wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Tymczasem używanie naparu jako płukanki do ust niweluje stany zapalne jamy ustnej i dziąseł. Przygotowanie kąpieli z dodatkiem odwaru z suszonego ziela pomaga uporać się z bólem reumatycznym i korzonkowym. Wysoka zawartość flawonoidu izokwercytyny sprawia, że skrzyp ma właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe. Pomaga także zapobiec rozwojowi osteoporozy.
Skrzyp polny - przeciwwskazania
Decydując się na stosowanie naparu ze skrzypu, warto się upewnić, że nie wchodzi on w interakcje z przyjmowanymi lekami. Należy być świadomym tego, że roślina ta zawiera antywitaminę B1, dlatego stosowanie herbaty ze skrzypu nie powinno trwać dłużej niż kilka tygodni. Z uwagi na fakt, że preparaty na bazie skrzypu posiadają pewne ilości nikotyny, nie powinny być podawane dzieciom poniżej 12. roku życia. Ponadto skrzypu nie mogą stosować osoby z zaburzeniami rytmu serca, z kłębuszkowym zapaleniem nerek czy dną moczanową. Zrezygnować z niego powinny również kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
Zobacz także:
- Zioła, które zbieramy w sierpniu. Dlaczego warto po nie sięgać?
- Naturalne sposoby na mocne, lśniące włosy
- Maseczka z jajka na włosy – jak ją stosować? Na co pomaga?
Zobacz wideo: Rumianek bohaterem skóry i włosów. Jakie ma właściwości?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF