Różowa czekolada. Skąd się bierze i jak smakuje?

Gorzka, mleczna, biała, a od niedawna na sklepowych półkach możemy znaleźć czekoladę w kolorze różowym. Co więcej, jest to czekolada bez sztucznego barwnika. O tym skąd się bierze różowa czekolada, jak smakuje i czy ma właściwości zdrowotne, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dietetyczką Ulą Somow.

Czwarty gatunek czekolady - "Ruby"

Różowa czekolada „Ruby” została wynaleziona przez szwajcarską firmę. Naukowcy pracowali nad różowym przysmakiem aż 13 lat. „Ruby” zaprezentowano we wrześniu 2017 roku w Szanghaju. Do sprzedaży trafiła na początku 2018 roku. Okazuje się, że różowa czekolada bardzo trafiła w gusta Polaków.

>>> Zobacz też: Czekolada w roli głównej. Najlepsze przepisy.

Rubinowa czekolada jest najnowszym i czwartym z kolei gatunkiem czekolady. Trzy poprzednie to mleczna, gorzka i biała. Co ciekawe, biała czekolada została odkryta w 1930 roku, a wiec musieliśmy czekać aż 80 lat na kolejny gatunek czekolady.

>>> Zobacz też: Czekoladowa rozpusta.

Różowa czekolada jest w 100 proc. naturalnym surowcem. Nie dodaje się do niej żadnych sztucznych barwników ani aromatów smakowych. Wytwarza się ją z rubinowego kakaowca, który rośnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ekwadorze i Brazylii.

Jak zaznaczyła dietetyczka Ula Somow różowy barwnik jest zdrowy dla naszego organizmu, ponieważ pomaga zwalczać wolne rodniki.

„Ruby” nie jest ani słodka, ani gorzka, ani mleczna. Jej smak określa się jako delikatnie owocowy (jagodowy). Ma też lżejszą, bardziej kremową konsystencję, dzięki czemu można jej zjeść więcej.

>>> Zobacz też: Czekoladowe przepisy Darii Ładochy.

Właściwości gorzkiej i białej czekolady

Czekoladę gorzką wytwarza się z ziaren kakaowca. Im więcej kakao w czekoladzie, tym więcej magnezu, żelaza, potasu. Gorzka czekolada jest jednym z silniejszych antyoksydantów na świecie (polifenole, flawonole, katechiny). Ilość tych substancji jest tak duża, że wartość antyoksydacyjna surowego i nieprzetworzonego ziarna kakao jest wyższa niż wielu owoców, w tym m.in. jagód Acai oraz borówek, które należą do jednych z najlepszych źródeł antyutleniaczy w diecie.

Badania wskazują, że ciemna czekolada może korzystnie wpływać na zdrowie, obniżając ryzyko wielu chorób, między innymi może pomagać w walce z nadciśnieniem, poprawiając przepływ krwi w tętnicach, a także przyczyniać się do obniżania ilości niekorzystnej frakcji cholesterolu w naszej krwi.

>>> Zobacz też: Czekolada na słodko i słono według Andrzeja Polana.

Ze względu na wysoką kaloryczność nie powinniśmy zjadać czekolady codziennie w ilości większej niż kilka kostek, ale badania potwierdzają, że wysokiej jakości ciemną czekoladę warto uwzględniać w naszych jadłospisach regularnie.

Ciekawostką dla niektórych może być to, że czekolada zawiera substancje stymulujące takie jak kofeina i teobromina.

>>> Zobacz też: Smakołyki z czekolady.

Czekoladę białą choć wytwarza się z masła kakaowego, pozyskiwanego z ziaren kakaowych, to w jej składzie znajdziemy sam tłuszcz i cukier. Czekolada nie posiada w swoim składzie kakao, jest więc najmniej wartościowa spośród wszystkich czekolad. Biała czekolada nie posiada właściwości antyoksydacyjnych, magnezu, witamin ani składników mineralnych, dlatego nie ma korzystnego wpływu na zdrowie.

Co więcej jest o wiele bardziej ciężkostrawna od czekolad, w których składzie znajduje się kakao, ponieważ "puste miejsce" jest wypełniane tłuszczami, cukrami lub słodzikami. Przez co jest bardziej kaloryczna od czekolady gorzkiej, mlecznej czy różowej.

>>> Zobacz też: Kiedy czekolada rządzi życiem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości