Praca zdalna – czego może wymagać pracodawca i pracownik?
Praca zdalna w ostatnim czasie staje się bardzo popularna. Do czasu wybuchu pandemii nie była ona w Polsce w żaden sposób uregulowana. Czego zatem może wymagać pracodawca od swojego pracownika? Jak przyznał adwokat, Iwo Klisz, wydanie polecenia pracy zdalnej polega na tym, że pracownik ma wykonywać pracę w innym miejscu niż to, w którym dotychczas pracował. Pracodawca ma więc pełne prawo polecić wykonywanie pracy nie tylko w domu, ale także u klienta w biurze.
Pracodawca ma obowiązek ustalić warunki pracy, żeby pracownik po pierwsze mógł te prace bezpiecznie wykonywać, a pracodawca, żeby bezpiecznie odzyskał efekty pracy pracownika, za które będzie płacił
– powiedział Tomasz Zalewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.
Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy dodał także, że pracownicy świadczący pracę zdalną powinni być traktowani tak jak dotychczas. W stosunku do tych osób pracodawca zobowiązany jest stosować wszelkie przepisy dotyczące wynagrodzenia, czasu pracy, urlopów, badań lekarskich. Wszystkie te kwestie Państwowa Inspekcja Pracy weryfikuje i sprawdza. Czego może domagać się pracownik wykonujący swoje obowiązki w domu?
Pracownik może od pracodawcy zażądać odpowiedniego szkolenia. Może prosić, aby pracodawca przeszkolił go i pokazał, w jaki sposób ma tę pracę wykonywać. Pracownikowi może też przysługiwać pełny ekwiwalent za to, że wykorzystywał swój własny sprzęt dla celów pracodawcy
– powiedział adwokat.
Kontrolowanie pracowników podczas pracy zdalnej
W czasie pandemii wiele firm zmieniło swój schemat pracy, a znaczna część pracowników odesłana została na pracę zdalną. Czy pracodawca może zatem kontrolować swoich podwładnych i w jaki sposób może to robić?
Nowy przepis prawa nie upoważnia inspektorów pracy do dokonywania kontroli w mieszkaniach prywatnych pracowników, także tych, którzy świadczą pracę zdalną.
- powiedział Tomasz Zalewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.
Jak przyznał adwokat, Iwo Klisz pracownik ma pełne prawo wykonywać swoją pracę na tych samych zasadach co w biurze. System czasu pracy jest niezmienny i jeśli pracownik miał do tej pory przerwę obiadową w określonych godzinach, ta sama przerwa przysługuje mu w domu. Jak zatem pracodawca może sprawdzić jakość i wydolność pracy swoich pracowników?
Sposób kontroli pracy jest dokładnie taki sam, jak był. Może to być monitoring urządzenia, na którym pracujemy, monitoring poczty elektronicznej, do monitoringu wizyjnego włącznie, a także o ile pracownik wyrazi zgodę, to pracodawca może kontrolować pracownika w miejscu, w którym wykonuje pracę
- wyjaśnił Iwo Klisz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Ile dałbym, by pamiętać cię? Czyli jak trenować pamięć?
Złote myśli prowadzących. Sprawdź, czy wiesz, kto jest ich autorem [QUIZ]
Będą zwroty za nieodbyte przez Covid-19 wycieczki. Jak odzyskać pieniądze?
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Ewa Owczarek