Od prawidłowego określenia porowatości włosów zależy ich odpowiednia pielęgnacja - różne rodzaje włosów zupełnie inaczej zachowują się pod wpływem substancji odżywczych. Włosy niskoporowate uznawane są za najzdrowsze. Nawet bez specjalnej pielęgnacji są gładkie i lśniące. Włosy wysokoporowate natomiast mogą wydawać się matowe i potrzebują odpowiednio dobranych kosmetyków, aby się dobrze prezentować.
Zdecydowana większość ludzi ma jednak włosy średnioporowate , czyli pośrednie pomiędzy wysoko- a niskoporowatymi. Jak jednak określić porowatość włosów?
Test na porowatość włosów
Jedynym stuprocentowo skutecznym sposobem na określenie porowatości włosów jest obejrzenie ich pod mikroskopem. W ten sposób można ocenić wygląd włosa i odgięcie łusek. Jeśli jednak nie masz możliwości obejrzenia swoich włosów w przybliżeniu mikroskopowym, pozostają domowe metody określania porowatości.
Włosy niskoporowate:
· są naturalnie lśniące;
· “leją się” przez palce, są sypkie;
· słabo nasiąkają wodą - ma ona tendencję do spływania po nich jak po gładkiej tafli;
· jeśli już zostaną porządnie zmoczone, długo schną;
· są odporne na stylizację, szybko wracają do naturalnego stanu (np. po związaniu na kilka godzin gumką włosy niskoporowate nie będą miały po niej odkształceń);
· łatwo przy nich przesadzić z kosmetykami pielęgnacyjnymi, zwłaszcza olejami. Włosy niskoporowate nadmiernie obciążone olejem wydają się oklapłe lub tłuste;
· nie mają zbytniej skłonności do puszenia się czy elektryzowania;
· jeśli nigdy nie stosowałaś inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, takich jak: rozjaśnianie włosów, farbowanie farbami z amoniakiem, trwała itp. bardzo prawdopodobne, że masz włosy niskoporowate.
Włosy wysokoporowate:
· bez odpowiednich kosmetyków (silikonów, SLS-ów) wydają się matowe;
· mogą być sztywne lub szorstkie w dotyku;
· łatwo je zmoczyć, ale schną bardzo szybko;
· są podatne na stylizację lokówką i prostownicą, długo zachowują nadany im kształt;
· dobrze chłoną kosmetyki pielęgnacyjne, np. oleje do włosów wysokoporowatych, odżywki, maski. Trudno je obciążyć kosmetykami;
· mają skłonność do puszenia się i elektryzowania;
· włosy wysokoporowate mogą być takie z natury, jednak z zasady wysokoporowate są włosy po zabiegach kosmetycznych (rozjaśnianiu, farbowaniu), także te mocno zniszczone.
Włosy średnioporowate:
· są to włosy o cechach pośrednich pomiędzy niskoporowatymi a wysokoporowatymi. Mają w sobie trochę naturalnego blasku, jednak nie w takim stopniu, co włosy niskoporowate. Lekko puszą się i elektryzują, wykazują umiarkowaną podatność na stylizację;
· większość ludzi posiada właśnie włosy średnioporowate.
Co daje określenie porowatości włosów?
Określenie, czy posiadamy włosy nisko-; średnio-; czy wysokoporowate pomaga w rozpoczęciu ich pielęgnacji. Różne typy włosów wymagają innego rodzaju kosmetyków. Tak więc pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna obfitować w emolienty , czyli oleje oraz humektanty (substancje nawilżające przeciwdziałające łamaniu się włosów). Jeśli posiadasz włosy wysokoporowate, dobrze jest stosować maski celem nawilżenia ich i kwaśne płukanki, by przymknąć łuskę włosa.
W pielęgnacji włosów niskoporowatych stosuje się odżywki lekkie, ziołowe. Niskoporowate włosy nie lubią protein, zazwyczaj też mają swoje indywidualne cechy, które sprawiają, że łatwo je obciążyć przesadzoną ilością kosmetyków nakładanych na głowę. Produkty przeznaczone dla włosów niskoporowatych zawierają więc takie składniki, jak kokos, glinka czy masło shea.
Włosy średnioporowate uznawane są za najłatwiejsze do pielęgnacji. Większość odżywek czy olei dostępnych na rynku przeznaczona jest właśnie do tego typu włosów. Zazwyczaj nie potrzebują one mocnych masek, jak włosy wysokoporowate, lubią za to proteiny i nawilżanie. Dobrze współpracują z większością kosmetyków do stylizacji.
Gdy już określisz porowatość, możesz zacząć używać produktów przeznaczonych specjalnie do Twojego typu włosów. Niestety, nadal w drogeriach trudno znaleźć wyraźną informację na temat tego, do jak bardzo porowatych włosów przeznaczone są konkretne kosmetyki. Na szczęście drogerie internetowe i mniejsi producenci powoli zaczynają odpowiednio kategoryzować swoje produkty, dobranie kosmetyków do pielęgnacji włosów staje się więc coraz łatwiejsze.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN