Polscy skoczkowie narciarscy trenują z osłami. "Trudno było im uwierzyć w to, że mogą pomóc"

Polscy skoczkowie narciarscy trenują z osłami
Skoczkowie narciarscy, by zajmować wysokie miejsca w zawodach, korzystają z rozmaitych programów treningowych. Jeden z nich jest wyjątkowo oryginalny i polega na ćwiczeniach z osiołkami. Jak wyglądają treningi z tymi upartymi zwierzakami? O szczegółach twórca programu Austriak Harald Pernitsch opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Harald Pernitsch współpracuje z polskimi skoczkami

Trwa 42. sezon Pucharu Świata, który rozpoczął się 21 listopada 2020 w Wiśle, a zakończy niebawem, 28 marca 2021 r., na Letalnicy w słoweńskiej Planicy. Zawodnicy i specjaliści pracują nad tym, by dobrze zakończyć zmagania, a równocześnie opracowują nowe metody treningowe.

- Staramy się zadbać o dobry rytm przed ostatnimi zawodami w tym sezonie, Mistrzostwami Świata w lotach w Planicy. Pracuję jednak nad przygotowaniami do kolejnego sezonu. Już je zaplanowałem - zdradził w Dzień Dobry TVN Harald Pernitsch.

Ten konsultant naukowy polskiej kadry skoków narciarskich pochodzi z Austrii i tam mieszka. Jak zatem wygląda jego współpraca z naszymi rodakami?

- Przyjeżdżam do Polski. Skoczkowie dużo czasu spędzają też na obozach treningowych w Niemczech, Austrii oraz Słowenii, a ja jestem obecny na tych wyjazdach. Jeżeli zawodnicy wymagają treningu z osłami, to przyjeżdżają do mnie i ćwiczymy tutaj - tłumaczył ekspert.

Trening skoczków narciarskich z osłami

Metoda treningów z osłami jest niezwykle innowacyjna. Niełatwo ją wyjaśnić komuś, kto się z nią wcześniej nie spotkał. Sportowcy podobno też byli na początku zaskoczeni, że będą trenować z osłami.

- Trudno było im uwierzyć w to, że osły mogą im pomóc. Jest to metoda psychologiczna . Podczas zawodów sportowych najważniejsza u zawodnika jest wiara w siebie. Potrzeba też skupienia i opanowania, a osły wspaniale pomagają to wypracować i wykorzystać w trakcie zawodów - wyjaśniał Harald Pernitsch w naszym programie.

Osły są niezwykle upartymi zwierzętami i niełatwo przekonać je do wykonywania poleceń bez posiadania przysmaków. Podczas takich treningów ćwiczone jest nastawienie mentalne zawodników.

- Praca nad osłem to praca nad samym sobą. Jeśli chcesz przekonać osła by się przesunął, musisz wierzyć w to, że sam chcesz zrobić ten krok . Zwierzę to wyczuje. (...) Możesz go przekonać mając jasny cel w głowie, pełne skupienie i okazując pewność siebie. (...) Nie możesz za bardzo chcieć, za bardzo się starać. Musisz czuć równowagę i opanowanie. Wtedy wyjdzie ci i na zawodach i z osłem - dodał konsultant naukowy polskiej kadry skoczków narciarskich.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości