skoczkowie narciarscy

  Arkadiusz i Szymon Jojko pochodzą z Istebnej. Kariera skocznych braci nabiera tempa. Mają za sobą wiele sukcesów i ciężko pracują na kolejne. Jak zaczęła się ich przygoda ze skokami narciarskimi? Czy zostaną następcami Kamila Stocha i Dawida Kubackiego?

  "Czasami trzeba zdecydować, by odpuścić".

  Sara Tajner swoją przygodę ze skokami rozpoczęła w listopadzie 2015 roku, w wieku 9 lat. Nikt nie zmuszał jej do skakania - ani tata Tomisław Tajner, olimpijczyk z Salt Lake City, ani dziadek Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Dojrzałam do tej decyzji i bardzo szybko się wkręciłam - mówi w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

  Początek sezonu w skokach narciarskich wywołuje szereg niepowtarzalnych emocji wśród wszystkich entuzjastów sportów zimowych. Zawodnicy stający do rywalizacji w tej wyjątkowej dyscyplinie muszą sprostać wielu wyzwaniom, takim jak czasochłonne i wyczerpujące treningi, ale i odpowiednio skomponowana dieta. Posiłki mają zapewnić sportowcom cenną energię, stanowią także niezastąpione wsparcie w ochronie organizmu przed infekcjami. O tajnikach jadłospisu polskich skoczków rozmawialiśmy z Magdaleną Wieczorek, dietetykiem Kadry Narodowej w Skokach Narciarskich w latach 2015-2019.

  Skoczkowie narciarscy, by zajmować wysokie miejsca w zawodach, korzystają z rozmaitych programów treningowych. Jeden z nich jest wyjątkowo oryginalny i polega na ćwiczeniach z osiołkami. Jak wyglądają treningi z tymi upartymi zwierzakami? O szczegółach twórca programu Austriak Harald Pernitsch opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Dokładnie 20 lat temu w Polsce wybuchła "Małyszomania". Rodacy masowo zaczęli oglądać skoki narciarskie i odwiedzać Wisłę, a wszystko przez wzgląd na Adama Małysza, który przetarł szlaki naszym skoczkom i dał nam powody do wielkiej dumy. Jak to wspomina?

  To zdecydowanie jest czas polskich skoczków narciarskich. Wielokrotnie stają na podium pokazując, jak silną są drużyną. W czym tkwi ich sukces? Adam Małysz zdradził nam odpowiedź na to pytanie.

  Klemens Murańka ponownie otrzymał negatywny wynik testu na koronawirusa, dzięki czemu nasi skoczkowie będą mogli wystartować w konkursie w Obersdorfie. Dzień wcześniej stwierdzono u naszego zawodnika zakażenie i w związku z tym cała polska drużyna została zdyskwalifikowana z Turnieju Czterech Skoczni.

  Maciej i Jakub Kot pochodzą z rodziny ze sportowymi tradycjami. Ich dziadek i babcia trenowali gimnastykę, a rodzice jeździli na nartach. Dlaczego bracia zdecydowali się na skoki narciarskie? Który z nich uchodził za zdolniejszego? Dlaczego Jakub zrezygnował ze skoków? Czym się teraz zajmuje? Który z braci jest bardziej wyważony, a który ekspresyjny?

  Polscy skoczkowie w konkursie drużynowym na Igrzyskach Zimowych w Pjongczangu zdobyli pierwszy w historii olimpijski medal. Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Stefan Hula zajęli trzecie miejsce. Z Dawidem Kubackim w Zakopanem spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Jakie dziś towarzyszą Dawidowi emocje? Co czuje patrząc na brązowy medal?

  Wczoraj cała Polska trzymała kciuki za dobre wyniki naszych skoczków narciarskich na dużej skoczni. Było bardzo emocjonująco. W góry wybrała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, aby spotkać się z Bronisławem Stochem i Edwardem Kubackim. Panowie mówili o emocjach związanych z wczorajszymi startami swoich synów i zwycięstwie Kamila Stocha.

  Mamy powody do radości: gratulujemy naszym skoczkom brązowego medalu Mistrzostw Świata w lotach narciarskich, a wszystkim dziadkom z okazji ich święta życzymy wiele szczęścia i zdrowia :)

  Polscy skoczkowie narciarscy zdominowali Turniej Czterech Skoczni. Kamil Stoch zdobył pierwsze miejsce, Piotr Żyła - drugie, a Maciej Kot - czwarte. Co trener im powiedział po tym sukcesie? Mieli czas na świętowanie? Do Bukowiny Tatrzańskiej pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, aby spotkać się z Maćkiem Kotem i jego dziewczyną Agnieszką Lewkowicz.

  W Wiśle dzieci chętnie trenują skoki narciarskie. Jak im idzie? Sprawdził to Bartek Jędrzejak. Prezenter pogody miał też okazję usiąść na "zacnej" belce ;)

  Mówi się, że za sukcesem każdego mężczyzny stoi mądra kobieta. Kim są więc partnerki polskich skoczków narciarskich, którzy ostatnio pokazują się z dobrej strony? Do Wisły pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, aby spotkać się z żoną Piotra Żyły - Justyną i partnerką Macieja Kota - Agnieszką Lewkowicz. Jak wspierają swoich mężczyzn? Denerwują się, kiedy ich partnerzy startują w zawodach? Jak będą wyglądały u nich najbliższe święta Bożego Narodzenia? Skoczkowie pomagają w domu, czy są raczej skupieni na treningach?

  Już niedługo polscy skoczkowie narciarscy rozpoczną starty w zawodach. Póki co intensywnie przygotowują się do sezonu. Czasami nietypowo i ekstremalnie. Zobaczcie, na jaki trening zabrał ich trener reprezentacji Polski Łukasz Kruczek. Towarzyszyła im kamera Dzień Dobry TVN.