Studenci z Poznania budują boisko dla nieletnich uchodźców w Katanii

Studenci z Poznania chcą zbudować boisko dla uchodźców we włoskiej Katanii. Skąd wziął się pomysł na pomoc uchodźcom właśnie w taki sposób? Jak wygląda plan działania? Jak można pomóc studentom, którzy zaangażowali się w budowę boiska. Izabella Adamczak, Jacek Sołtysiak i Natalia Szulc opowiedzieli o całej akcji w Dzień Dobry Wakacje.
  • Studenci z Poznania chcą zbudować boisko dla uchodźców we włoskiej Katanii.
  • Trwa zbiórka - potrzeba 120 tys. zł!
  • Dlaczego akurat budowa boiska? Boisko to symbol integracji.

Więcej: 

12-letnia Tosia zbiera na udział w Mistrzostwach Świata w ujeżdżaniu koni w USA. Pomóżmy spełnić jej marzenie

Boisko - to symbol integracji

Ośrodek dla uchodźców w Katanii to schronienie dla dzieci, które przybyły do Włoch bez rodziców. Są też tam jednak pojedynczy rodowici młodzi Włosi, a boisko jest dla nich symbolem integracji. Obecnie grają na prowizorycznie przygotowanym placu, który mimo tego był kamieniem milowym do integracji lokalnego środowiska. Włosi mieszkający w okolicy zaczęli grać z uchodźcami. Dziś jest to normą, tyle że plac jest w coraz gorszym stanie. Stąd pomysł zbudowania nowego boiska - to pomysł, w który się zaangażowali studenci z Poznania!

Izabella Adamczak, Jacek Sołtysiak i Natalia Szulc opowiedzieli o całej akcji w Dzień Dobry Wakacje.

(...) Te kultury są tam pomieszane ze sobą, dlatego może tam dochodzić do konfliktów. Piłka nożna to coś, co może pomóc się im rozwinąć - powiedziała Izabella Adamczak.
To młodzi ludzie od samego początku, bawiąc się razem, zdrowo rywalizując, mogą zacierać granice. Bo te granice dla nich jeszcze nie istnieją - dodała Natalia Szulc.

Pomysł na budowę boiska dla uchodźców we włoskiej Katanii 

Skąd wziął się pomysł na budowę boiska dla uchodźców we włoskiej Katanii? Na zajęciach studenckich z przedmiotu bussines skills warunkiem zaliczenia było przygotowanie akcji crowdfundingowej. Profesor zaproponował grupie studentów m.in. ten temat (znał go ze względu na swoją magistrantkę Natalię Szulc, która była w Katanii na wymianie studenckiej i działa w środowisku pomocy uchodźcom). Projekt okazał się tak dobry i tak spójny, że profesor po wystawieniu piątek do indeksu, zaproponował, by rzeczywiście zrealizować go, ponieważ ma potencjał.

W poniedziałek 1 lipca ruszyła akcja. Do zebrania jest 120 000 zł. Studenci mają już przygotowaną firmę, która ma podjąć się budowy boiska. Akcja budowy boiska prowadzona jest przez 12 osób.

Najważniejsze punkty, które chcą zrealizować studenci z Poznania, to:

  • renowacja boiska do gry w piłkę nożną na Sycylii i rozegranie meczu z podopiecznymi stowarzyszenia Cooperativa Prospettiva - budowę planujemy na wrzesień 2019 r.
  • budowa przyjaźni ponad podziałami;
  • integracja środowiska studenckiego w niesieniu pomocy;
  • przeciwdziałanie wykluczeniu poprzez tolerancję i empatię;
  • zredukowanie negatywnych skojarzeń ze słowem "uchodźca";
  • edukacja na temat faktycznej sytuacji osób z doświadczeniem uchodźczym;
  • niesienie pomocy poprzez sport.

Katania - historia miasta

Katania to włoskie miasto i port należący do Sycylii. Jej historia zaczyna się jeszcze w czasach antycznych. Wówczas Sycylia należała do terenów, które Rzymianie nazywali Magna Graecia (nazwa używana do określania południowych Włoch, skolonizowanych przez Greków). Katania początkowo była kolonią należącą do Grecji. W trakcie I wojny punickiej przyłączyła się do Republiki Rzymskiej, co okazało się trafionym wyborem. W efekcie Katania stała się strategicznie miastem, w którym powstał m.in. amfiteatr (mniejszy jedynie od rzymskiego koloseum).

Dla rozwoju Katanii szczególnie ważny był 1445 rok, kiedy to otworzono tam najstarszy sycylijski uniwersytet. Wkład placówki w rozwój miasta był ogromny, gdyż sprawił, że Katania stała się ważnym ośrodkiem kulturalnym Włoch. W XVII wieku miasto zalała lawa wulkanu Etna i wystąpiło tam ogromne trzęsienie ziemi. Wydarzenia te sprawiły, że Katanię trzeba było zaprojektować na nowo, co było początkiem sycylijskiego baroku. Obecnie miasto nie ma aż tak dużego znaczenia jak niegdyś, lecz atrakcje Katanii, w tym znany na całym świecie wulkan Etna , wciąż przyciągają turystów z całego świata.

Więcej: 

Kolarska legenda, Ryszard Szurkowski, uległ wypadkowi. Jak mu pomóc?

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!