Podjadanie w nocy – jak się pozbyć tego nawyku? Jakie są jego przyczyny?

podjadanie w nocy
Getty Images/Martin Novak
Źródło: Moment RF

Jedzenie w nocy to przypadłość, która dotyczy całkiem dużej liczby osób. Niestety, często kończy się przyrostem wagi oraz niezbyt dobrym samopoczuciem w ciągu dnia. Jak walczyć z tym nawykiem? Jakie mogą być jego przyczyny? O tym się dowiesz z niniejszego artykułu.

Podjadanie w nocy może mieć różne podłoże. Czasem wynika ono z zaburzeń, innym razem ze stresu. W zależności od przyczyn, należy z nim walczyć w inny sposób. Dowiedz się więcej.

Jedzenie w nocy – przyczyny

Zaburzenia

Bardzo często decydujemy się na jedzenie w nocy, kiedy nie możemy zasnąć lub kiedy budzimy się w środku nocy – samo uczucie sytości niejednokrotnie ułatwia zaśnięcie. Przyczyną problemów ze snem mogą być zaburzenia, np. zespół nocnego jedzenia (z ang. NES, Night Eating Syndrome) czy też zaburzenie odżywiania związane ze snem (z ang. SRED, Sleep Related Eating Disorder).

Zespół nocnego jedzenia (NES) objawia się tym, że musisz się najeść, aby w ogóle zasnąć. Zaburzenie to obejmuje również niekontrolowane picie napojów. Co więcej, osoby cierpiące na NES wybierają często posiłki o dużej zawartości tłuszczów i węglowodanów. Rano z kolei nie mają one przez kilka godzin apetytu na cokolwiek. Głód pojawia się zazwyczaj u nich dopiero około godz. 12.00, a aż 25% dziennego pożywienia osoby te spożywają przed snem. Z reguły osoby z tym zaburzeniem mają poczucie winy z tego powodu, jednak nie potrafią się kontrolować – w przeciwnym wypadku po prostu nie zasną. Brak równowagi w całodobowym cyklu odżywiania negatywnie odbija się z kolei na ich samopoczuciu.

Zaburzenie odżywiania związane ze snem (SRED) jest jedną z form lunatyzmu. Oznacza to, że cierpiące na nie osoby nie zdają sobie sprawy, że jedzą w nocy. Co więcej, zdarza się nawet, że gotują i przyrządzają sobie posiłki, nie mając zupełnie świadomości tego faktu. Bardzo często przygotowywane przez nich dania składają się z dziwnych składników, np. na kanapce pojawia się miód i musztarda. Jedynym sygnałem wskazującym na to, że te osoby jadły w nocy, jest widoczny następnego dnia bałagan w kuchni. W ciągu dnia jedzą one normalnie, największym problemem jest jednak to, że nie potrafią przewidzieć, co zrobią w nocy. Zdarza się, że temu zaburzeniu towarzyszy bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg.

Niewłaściwe odżywianie się w ciągu dnia

Wiele osób stosuje diety odchudzające, często ubogie w składniki odżywcze. Głodówki oraz jedzenie pożywienia, które nie dostarcza wystarczającej ilości energii w ciągu dnia, skutkują tym, że silny głód pojawia się w nocy – to ostatni moment, aby uzupełnić dzienne braki kalorii.

Złe nawyki

Przyczyny jedzenia w nocy często wiążą się ze złymi nawykami. Jeśli coś robisz wielokrotnie, po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do tego i domaga się np. jedzenia późno w nocy. To z kolei często kończy się zwiększeniem stężenia insuliny (zwłaszcza w przypadku słodkich przekąsek), a to – wywołuje lekką senność.

Stres i nuda

Dla wielu osób jedzenie w nocy jest – po prostu – sposobem na rozładowanie złych emocji. Dla innych – metodą na zabicie nudy.

Co jeść w nocy?

Masz apetyt na słodycze w nocy? Jeśli odczuwasz w nocy prawdziwy głód i koniecznie musisz coś zjeść, wybieraj raczej lżejsze produkty. Jedzenie słodkiego w nocy, np. czekolady, oraz picie kawy i napojów energetyzujących jest stanowczo niewskazane. Sprawdzi się za to lekka owsianka na odtłuszczonym mleku. Unikaj też obfitych i ostrych posiłków oraz zup i mlecznych koktajli. Nie spożywaj także jedzenia, które jest wysokokaloryczne.

Jak nie jeść w nocy?

Zastanawiasz się, jak nie podjadać w nocy? Jeśli zmagasz się z zespołem nocnego jedzenia, możesz sobie pomóc na kilka sposobów:

  • jedz kilka razy dziennie (4 lub 5), a ostatni posiłek spożywaj maksymalnie 3 godziny przed snem,
  • poproś współlokatorów, aby przed snem zamykali drzwi do kuchni na klucz,
  • zmień styl życia i postaw na większy wysiłek fizyczny w ciągu dnia,
  • jedz z rana obfite śniadanie, nawet jeśli nie masz na nie ochoty,
  • w pomieszczeniach poza kuchnią nie ukrywaj żadnych przekąsek, pozostaw w nich jedynie wodę.

Jak walczyć z jedzeniem w nocy? Jeśli cierpisz na zaburzenie odżywiania związane ze snem:

  • śpij dłużej, niż musisz – wtedy twój sen będzie płytki i szybko się wybudzisz, przyrządzając sobie jedzenie w kuchni,
  • utrudnij sobie dostęp do jedzenia, poproś też o to, aby zrobili to twoi współlokatorzy – jeśli będzie trudno ci dotrzeć do produktów spożywczych, łatwiej ci się będzie nagle wybudzić,
  • jeśli dodatkowo zmagasz się z bezdechem sennym lub zespołem niespokojnych nóg, zainteresuj się leczeniem w specjalistycznych ośrodkach medycyny snu.

Co zrobić, żeby nie jeść w nocy w innych przypadkach? Niezależnie od przyczyny, warto racjonalnie się odżywiać oraz nie stosować głodówek. Dobrze jest również zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeśli jedzenie jest sposobem na redukcję stresu, warto skorzystać z pomocy psychologa. Pamiętaj również, aby się wysypiać – bardzo często to właśnie brak snu zaburza normalne reakcje żywieniowe. Jeśli przyczyną twojego podjadania jest nuda, koniecznie znajdź sobie ciekawsze zajęcie. Pamiętaj, że jeżeli nic z tym nie zrobisz, skutki jedzenia w nocy szybko się odbiją na twojej figurze i samopoczuciu.

Utrzymanie zgrabnej sylwetki wymaga dyscypliny żywieniowej, która powinna polegać m.in. na spożywaniu regularnych posiłków. Tymczasem na co dzień często mimowolnie sięgamy po dodatkowe przekąski. Oto kilka rad, które pomogą uwolnić się od podjadania.

Zobacz także:

Tomasz Sekielski i jego metamorfoza. "Już -70 kg na liczniku"

Spektakularna metamorfoza Danuty Awolusi. Schudła aż 70 kg bez pomocy dietetyka. Jak tego dokonała?

Nastolatek ważył 150 kg. Dzięki operacji schudł 55 kg: "Dostałem drugie życie"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości