Newsy

Piotr Gliński zapowiada kolejne restrykcje wspierające walkę z koronawirusem. Jakie miejsca obejmą?

Maska ochronna

Andrew Merry/GettyImages

Newsy

Piotr Gliński zapowiada kolejne restrykcje wspierające walkę z koronawirusem. Jakie miejsca obejmą?

Maska ochronna

Andrew Merry/GettyImages

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział kolejne obostrzenia, które będą musiały zostać wprowadzone w związku panującą pandemią koronawirusa. Przypomniał przy okazji o konieczności brania odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Kiedy pojawią się kolejne zmiany?

Konieczne zmiany

W jednym z wywiadów Piotr Gliński poinformował o kolejnych możliwych obostrzeniach mających pomóc w walce z koronawirusem. Obejmą one zarówno sklepy, jak i miejsca pracy.

Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa

- oznajmił wicepremier.

Prawdopodobnie jedna ze zmian będzie dotyczyła ograniczenia liczby osób, które w danym momencie będą mogły zrobić zakupy. Nowe przepisy mają pozwolić na uniknięcie sytuacji, która miała miejsce we Włoszech lub w Hiszpanii, gdzie jest problem z opieką nad najsłabszymi osobami. 

Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, nowe regulacje zostaną ogłoszone we wtorek 31 marca. 

Odpowiedzialność za siebie i innych

Obecne zmiany zakazują m.in. tworzenia zgromadzeń większych niż 2 osoby (nie dotyczy rodzin), wychodzenia z domu bez ważnego powodu czy ograniczają liczbę osób na mszy do 5 (plus kapłan sprawujący liturgię/pracownicy domu pogrzebowego). Choć według danych 90 proc. wzięło sobie do serca te zasady i zachowuje się odpowiedzialnie, nadal pojawiają się przypadki naruszania kwarantanny czy tworzenia się sporych grup spacerowiczów.  Wicepremier nawołuje do wzięcia większej odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje oraz innych osób. 

Niestety, w ciągu tego weekendu pojawiły się dość duże może nie tłumy, ale dość duże zbiorowiska osób w różnych miejscach publicznych. (…) Musimy bardzo uważać. Nic nie jest dokończone. Nic nie jest optymistyczne - powiem wprost. Raczej musimy się spodziewać pogłębienia różnych problemów

- uczulił Piotr Gliński.

Wicepremier w niedzielę spotka się z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem i jego współpracownikami. Razem będą pracowali nad sformatowaniem przekazu medialnego, który pomoże w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz także:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
67
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0